Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výsledek ankety: Naprostá většina investorů dolaru nedůvěřuje

Výsledek ankety: Naprostá většina investorů dolaru nedůvěřuje

17.12.2007 16:35

Americkému dolaru nedůvěřuje téměř 90 % českých investorů, kteří se zúčastnili ankety investičního portálu www.patria.cz. Více než 45 % všech respondentů se domnívá, že éra dolaru jako hlavní rezervní měny definitivně končí, a americká měna bude nahrazena jinými. Více než 43 % respondentů sice nyní dolaru nedůvěřuje, ale věří, že v dlouhodobějším horizontu se dolar zase vzchopí. Pouze 10,5 % zúčastněných investorů dolaru důvěřuje a je přesvědčena, že americká měna je a bude světovou měnou číslo jedna. Ankety se zúčastnilo 522 uživatelů serveru Patria.cz, kteří hlasovali v období od 23.listopadu do 17. prosince 2007.

Americký dolar neúnavně oslabuje již několik let. Od začátku letošního roku ztratil k euru více než 11 % své hodnoty a v nedávné době šokoval sérií prorážení dalších a dalších úrovní technické podpory a propadáním se na nová minima, to zatím poslední činí 1,4966 USD/EUR. Každá další zpráva naznačující pravděpodobné zpomalení růstu americké ekonomiky pod zelenými bankovkami podřezává další pomyslnou větev a většina investorů a analytiků žádný zásadní obrat tohoto trendu zatím nečeká. Pokračující pád cen nemovitostí v USA a další snižování sazeb Fedu budou patrně nadále na oslabování dolaru vyvíjet tlak.

Ránu dolaru zasazují i některé státy včetně Číny (viz ZDE) a ropu vyvážejících států (ZDE), které zvažují diverzifikaci svých devizových rezerv, aby zastavily jejich neustálé znehodnocování, nebo hovoří o možném uvolnění vazby svých národních měn na dolar a jejich navázání na koš měn. Na veřejnost prosakují zprávy o slavných osobnostech, které si odmítají nechat vyplácet své odměny v dolarech (viz ZDE) a od dolaru se odvrací i známí investoři, jakým je například Warren Buffett (více ZDE).

Ozývají se však také hlasy, které se důvěru v americkou měnu snaží povzbudit, a to zejména z úst amerického ministra financí, podle kterého se dolar zase vrátí na úroveň, která bude odpovídat síle americké ekonomiky. Ta prochází zdary i nezdary jako každá ekonomika. Dolar je světovou rezervní měnou od druhé světové války, a to má svůj důvod, říká (viz ZDE).

Na odpověď na otázku, zda se dolar stává jen „bezcenným kouskem papíru“, nebo stojí na pevných základech a současné obavy upadnou v zapomenutí, jen co se přežene černý mrak hypotéční a úvěrové krize, si budeme muset ještě počkat. Výsledky průzkumu však ukazují, že důvěra v dolar, jako silnou světovou měnu je nyní silně otřesena.

Výsledky ankety:

Otázka: Důvěřujete dolaru? Procento respondentů
Odpovědi: Ano, dolar je a bude hlavní světovou měnou 11,30%
V současné době ne, ale v dlouhodobějším horizontu se dolar zase vzchopí 43,30%
Ne, éra dolaru jako hlavní rezervní měny definitivně končí 45,40%


Váš názor
  •  
    17.12.2007 18:18

    Mozna staci selskej rozum: cim vic dolaru se bude pumpovat do obehu, tim vic bude ztracet na hodnote. Cim driv, tim lepe.
    sedlak
  • Ta interpretace není správná
    17.12.2007 17:15

    Správně jste měli napsat, že 43+10=53 procent respondentů, tedy většina, věří dolaru. Těch 43 procent zjevně dolaru dlouhodobě věří, jenom konstatuje očividný fakt, že je momentálně podhodnocen. Mimochodem asi tak o 30 procent.
    LM
    • většina investorů dolaru nedůvěřuje
      18.12.2007 13:43

      zrejme si tech 43% jeste nepovsimlo faktu, ze americký dolar neúnavně oslabuje již několik let.
      ?
    • Re: Ta interpretace není správná
      17.12.2007 17:31

      Plně souhlasím s autorem příspěvku. A ještě připojuji, že redaktoři Patrie jsou zaujatí svými komentáři většinou v neprospěch dolaru. Když se mu nedaří, mohou se přetrhlnout se svými bombastickými zprávami, teď radikálně posiluje a ticho po pěšině. Vzhledem k jejich neserioznímu zpravodajství bych přes Patrii neinvestoval ani penny.
      Pennyless
Aktuální komentáře
16.05.2026
13:56Retailoví investoři ženou trhy na rekordy. Goldman Sachs odhalila jejich největší favority
9:00Víkendář: Dojde nakonec ke znárodnění umělé inteligence?
15.05.2026
22:02Výběr zisku na Wall Street  
18:08Složitý rytmus čtvrtletních výsledkových tanců
17:13Maďarský comeback. Dluhopisy raketově rostou, CEE region cítí tlak  
15:45Akcie zbrojařů pod tlakem: Citi varuje před předčasným nákupem i přes očekávané zlepšení
15:11Footshop a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
14:52Zisk Nubank zaostal za odhady kvůli rostoucím nákladům  
14:13Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2821764326 a XS2821774390
13:44Perly týdne: Dluhové konce velkých říší
13:18UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Sdělení klíčových informací
13:10Patria Finance upozorňuje na podvodný účet na Instagramu zneužívající naši identitu
13:04KKCG Real Estate Financing a.s. : Oznámení o první výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003578510
12:04Arista Networks: AI může firmě zajistit příznivý vítr do zad  
11:41Zklamání z Trumpovy cesty? Dluhopisy i akcie v pátek padají  
11:09Zbrojař Strnad diverzifikuje. Mimo zbrojní sektor plánuje nasadit až 10 miliard eur
10:18Jak (ne)potěšit akcionáře
9:39ČNB připouští možné zvýšení sazeb kvůli dopadům dražší ropy
9:27Rozbřesk: Dluhopisy Republiky jsou zpět. Stabilní investice, nebo drahý luxus pro stát?
8:55RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodovaní Per rollam valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data