Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Situace majitelů nemovitostí je v USA nejhorší od roku 1945

ČTK: Situace majitelů nemovitostí je v USA nejhorší od roku 1945

07.03.2008 9:30
Autor: ČTK

Situace Američanů, kteří vlastní dům či byt, je v současné době z hlediska financování jejich nemovitosti nejhorší v zaznamenané historii. Uvedla to včera americká centrální banka (Fed), která tyto údaje sleduje od roku 1945. Ekonomové předpokládají, že situace těchto lidí se bude ještě zhoršovat.
 
Fed zjistil, že když se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzala v úvahu tržní cena průměrné nemovitosti, tak se v průměru vůbec poprvé stalo, aby splacená část domu byla menší než část, která je zatížena hypotékou. Způsobil to právě pokles cen nemovitostí na trhu, takže sami majitelé to ani nemuseli postřehnout.

Fed ve své revidované čtvrtletní zprávě o účtech peněžních toků uvádí, že splacená část nemovitosti v průměru klesla pod 50 procent tržní ceny už v loňském druhém čtvrtletí. Poměr splacené části k části zatížené hypotékou tehdy činil 49,6 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí se situace ještě zhoršila a uvedený poměr klesl na 47,9 procenta.

Pokud by se sečetla splacená část všech nemovitostí, výsledek by ve čtvrtém čtvrtletí činil 9,65 bilionu dolarů. To byl třetí čtvrtletní pokles po sobě.

Hodnota nemovitosti po odečtení hypotéky a souvisejících nákladů vytrvale klesá už delší dobu. Nic na tom nezměnil ani fakt, že začátkem desetiletí se ceny nemovitostí výrazně zvýšily, částečně díky nižším úrokovým sazbám a lepším možnostem refinancování. Nemovitost zpravidla tvoří největší část majetku, kterým Američané disponují.

Ekonomové předpokládají, že situace vlastníků nemovitostí se bude ještě nějaký čas zhoršovat, protože pokles cen realit zřejmě ještě není u konce. Agentura Moody's Economy.com předpovídá, že do konce března bude v USA 8,8 milionu vlastníků, jimž hodnota splacené části nemovitosti klesne na nulu, anebo do záporných čísel. Ještě více znepokojivé je zjištění, že pokud ceny nemovitostí klesnou ze svého maxima o 20 procent, problémy lze čekat u 13,8 milionu vlastníků.

Oborový index Standard & Poor's/Case-Shiller nedávno ukázal, že ceny domů v USA v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně klesly o 8,9 procenta. Za 20 let, co index existuje, je to vůbec nejprudší pokles.

Se zprávou Fedu koresponduje čerstvá statistika Asociace hypotečních bank (MBA). Ta včera ukázala, že počet hypoték v takzvané prekluzi, tedy před nuceným vypovězením z důvodu nesplácení, se ve čtvrtém čtvrtletí dostal na nový rekord.

Přestože statistika vypadá neúprosně, řadových Američanů s běžným typem hypotéky se problémy většinou netýkají. Z celkového počtu hypoték je v prekluzi jen 0,83 procenta, a i když tak vysoký podíl Amerika za dobu měření nepamatuje, znamená to, že problémy má jeden člověk ze 120. Většinou jsou to lidé s příliš nízkými příjmy nebo s nestandardní hypotékou.

Pokud by se ale vzali v úvahu jen lidé, kteří mají hypotéku s pohyblivou sazbou a patří k rizikovější skupině dlužníků, pak poměr hypoték v prekluzi dosahuje 5,29 procenta. To je rovněž rekord a znamená to, že v této skupině už má problémy každý 19. člověk. Roste také počet lidí, kteří si mohou dovolit hypotéku splácet, ale z různých důvodů tak nečiní, zpravidla proto, že cena jejich nemovitosti výrazně klesla.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.07.2025
16:17Meme stocks se vrací: Co jsou zač a proč se o ně zajímat?
8:22Víkendář: Spojené státy jsou ve skutečnosti výrobní velmocí
26.07.2025
16:08Kdyby mi dnes bylo 20 let, studoval bych fyzikální vědy, řekl šéf Nvidie
8:09Víkendář: Čínský šok
25.07.2025
22:02Wall Street poblíž historických maxim, nicméně zklamání Intelu či kombinace makra a preziidenta USA drží investory ve střehu  
17:57Bloomberg: Značka Porsche se stává chudým příbuzným zářící Škody
17:10Podle Trumpa je šance na uzavření dohody s EU zhruba 50 procent
17:07Kdysi byli investoři ochotni platit za dolar dividendy jen 17 dolarů. Nyní více než 60
15:37Perly týdne: Tesla na sestupu, přetahovaná o AI experty a nové výhledy Goldman Sachs
14:42Meta kvůli nové unijní legislativě zastaví od října politickou reklamu v EU
14:09Traders Talk: Alphabet září, Tesla zklamala a 3+1 akcie, které teď sledovat
12:38Technická analýza: Deutsche Bank na vzestupu, akcie míří na desetileté maximum  
11:50Analytik Jakub Blaha k Intelu (-7 %): Pod novým CEO zatím nejeví žádné známky obratu  
11:05Akcie Intelu v pre-marketu klesají. Firma není na výrobu AI produktů připravená
11:03Evropské akcie ztrácejí, americké se ještě rozhodnou o směru  
10:39Puma očekává, že letos skončí ve ztrátě, akcie padají o 18 procent
10:29Jakub Blaha: Newmont hlásí rekordní volný peněžní tok navzdory nižší produkci  
8:56Volkswagen hlásí pokles zisku, Škoda jede na plný plyn
8:51Rozbřesk: ECB bude velmi opatrná směrem k dalšímu poklesu sazeb
8:49Trump nechce odvolat Powella, ale dál tlačí na pokles sazeb. Provozní zisk Volkswagenu klesl o třetinu a futures jsou smíšené  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data