Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNOPK: Němečtí investoři očekávají konec hospodářského boomu ČR

ČNOPK: Němečtí investoři očekávají konec hospodářského boomu ČR

18.03.2008 13:41
Autor: ČTK

Mezi německými investory přibývá těch, kteří očekávají konec výrazného růstu české ekonomiky. Česko přesto nadále zůstává pro německé investory velmi atraktivní a v žebříčku 20 hodnocených zemí mu patří první místo. Podle německých podniků mezi hlavní úkoly české vlády patří reforma důchodového systému, účinnější potírání korupce a zlepšení situace ve vzdělávání odborných pracovníků, kterých je v Česku nedostatek. Vyplývá to z průzkumu, který mezi německými podniky působícími v ČR provedla Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK).

Německé firmy jsou dlouhodobě nejvýznamnějšími zahraničními investory v Česku. "Téměř dvě třetiny dotázaných (německých) společností hodnotí současnou ekonomickou situaci v ČR příznivě, prognózy na příští rok ovšem již tak optimistické nejsou," řekl dnes novinářům výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer.

Bezmála čtvrtina německých podniků sice podle něj věří, že se ekonomický vývoj v Česku bude i příští rok zlepšovat a více než polovina podniků předpovídá stejnou konjunkturu jako letos, více než pětina dotázaných německých firem naopak očekává zhoršení ekonomické situace. Loni přitom byla takto pesimistická pouze čtyři procenta německých investorů.

Česká ekonomika v loňském roce vzrostla o rekordních 6,5 procenta, a potřetí za sebou tak překročila šestiprocentní hranici. Na růstu se zejména projevila nejnižší míra nezaměstnanosti za posledních deset let, zvýšení produktivity práce, spotřeba domácností a rychlejší růst vývozu oproti dovozu. Růst je ale podle ekonomů na vrcholu a již letos se sníží.

"Stále více německých podniků vidí vývoj v ČR skepticky a očekávají, že hospodářský boom v ČR se pomalu blíží ke konci," podotkl Bauer. Investiční výdaje německých podniků mají podle něj tendenci stagnovat, protože jen čtvrtina dotázaných očekává v příštím roce jejich zvýšení. Bauer to přičetl zejména nedostatku kvalifikovaných pracovníků a špatnému přístupu německých investorům k podpoře od státu a z fondů EU.

Příznivě německé podniky v Česku hodnotí členství v EU, produktivitu zaměstnanců či dostatek kvalitních dodavatelů. Nejhorší známky pak Česko dostalo od německých firem za boj proti korupci, veřejné zakázky, výkon státní správy, přístup k podpoře od státu a EU a nedostatek odborných pracovníků.

Německým podnikům se zamlouvají změny českého daňového systému, které za zlepšení považuje 62 procent dotázaných německých firem. "Daňová situace v ČR byla vždy hodnocena negativně. Letos je to poprvé naopak," podotkl Sebastian Holtgrewe z ČNOPK. Zhruba 57 procent německých podniků působících v Česku hodnotí vlastní ekonomickou situaci jako dobrou. Zlepšení ekonomického vývoje pak letos očekává 51 procent německých firem.

Stále větší podíl dotázaných německých firem, letos 83 procent proti 80 procentům loni, žádá zavedení eura v ČR, přičemž jako nejpravděpodobnější datum zavedení evropské měny většinou odhadují rok 2013. "Někteří ovšem nepočítají s datem dřívějším, než je rok 2019, což může souviset se současným oficiálním postojem České národní banky k této problematice," stojí ve zprávě ČNOPK.

Pouze čtyři procenta německých investorů letos plánují v Česku snížit rozpočet na výzkum a vývoj. Zhruba 76 procent chce zachovat současnou výši a pětina hodlá tyto investice posílit. "ČR již ztratila image prodloužené výrobní ruky Západu," uvedl Holtgrewe.

Průzkumu ČNOPK se letos zúčastnilo 118 společností z průmyslu, obchodu i služeb. Celkem v Česku působí zhruba 2500 aktivních podniků s německou účastí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2025
14:59Fidelity: Investoři do ETF reagují na celní konflikt odklonem od USA
8:13Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data