Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Oslabení turecké liry a vyšší očekávaná inflace způsobily negativní korekci forintu... a další devizové zprávy

Oslabení turecké liry a vyšší očekávaná inflace způsobily negativní korekci forintu... a další devizové zprávy

17.04.2008 9:39
Autor: 

Česká koruna včera nepatrně ztrácela. Pohyb kurzu EUR/CZK směrem k vyšším hodnotám, ke kterému mohla přispět i repatriace zisků některé z větších společností, byl nicméně jen nepatrný. Koruna tak již třetí den v řadě vymazává zisky, které souvisely s víkendovým excesem, kdy se EUR/CZK ocitl na úrovni 23.
 
Stabilnější polský zlotý a dost možná i pozvolna začínající dividendová sezóna by dnes mohly přispět k tomu, že se pár EUR/CZK opět o něco blíž posune k úrovni 25,0. Na druhou stranu koruna bude sledovat i to jak si povede eurodolar, který testuje další magickou hranici. Její proražení by eventuálně mohlo přinést koruně kladné body nejen vůči USD, ale i vůči euru.

Dolar včera nehledě na zisky akciových titulů zůstal pod tlakem. Vyšší evropská inflace nalila euru novou krev do žil. Americká inflace sice také vzrostla, ale podle očekávání, a současně se devizové trhy soustředily na další propad na americkém realitním sektoru. EUR/USD tak vyskočil na nová maxima k 1,598 EUR/USD.

Eventuální horší čísla z USA mohou dolar udržet pod tlakem. Nevylučujeme tak testování klíčové psychologické bariéry na 1,60 EUR/USD. I když věříme, že by měla vydržet, rizika průrazu existují. V takovém případě by se dolaru otevřel prostor k dalším výrazným ztrátám – až k 1,685 (Fibonacciho projekce).

Slovenská koruna včera voči euru mierne strácala, keď sa z ranných 32,30 posunula na 32,37 EUR/SKK. Išlo však len o pohyb v rámci úzkeho pásma a v podstate sledovala vývoj ostatných mien v regióne. Dvanásťmesačný kumulatívny priemer slovenskej inflácie dosiahol 2,2 %, zatiaľ čo hodnota maastrichtského kritéria bola 3,2 %. Slovensko tak splnilo inflačné kritérium s rezervou jedného percentuálneho bodu. Zostáva len konštatovať, že všetky maastrichtské kritériá sú už splnené a krajina bude čakať na finálne rozhodnutie európskych autorít. Najbližšími dôležitými dátumami sú 28. apríl (jarné prognózy EK) a 7. máj (Konvergenčná správa EK).

Dnes sme bez čísiel, takže naďalej by mal prevažovať pohyb koruny v rámci úzkeho pásma okolo 32,30. 

Zlotý včera zůstal v relativně úzkém pásmu a pokoušel se oslabit za nejbližší rezistence eura na 3,42 EUR/PLN. Ani vyšší evropská inflace, ani zprávy o rezignaci ministra financí Stanislava Gomulky mu k tomu nakonec nepomohly.

Ačkoliv rezignace proreformního Gomulky je pro trhy jednoznačně negativní zprávou, nepřeceňovali bychom vliv této zprávy v krátkém období. Zlotý spíše i během dneška zůstane v zajetí globálních faktorů, mezi kterými aktuálně hrají prim další výsledky amerických společností. 

Oslabení turecké liry a vyšší očekávaná inflace způsobily negativní korekci forintu, který včera vůči euru ztrácel až 1 %. Nakonec ovšem situace nebyla tak dramatická a EUR/HUF uzavíral na 253,4.

Dnešní údaj o mzdách za únor není nezajímavý, ale na trh nebude mít zřejmě jen mizivý dopad a zajímavější bude pro forint sledovat chování turecké liry či zlotého. Ačkoliv se měnový pár EUR/HUF momentálně nachází v konsolidačním pásmu 250-255 včerejší epizoda potvrzuje, že forint je stále zranitelný vůči zhoršení sentimentu, což si žádá od MNB další zvýšení úrokový sazeb.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.05.2025
17:10Velký celní obrat a lepšící se cyklický výhled
16:36Úvodní ztráty Wall Street se rychle zmenšují. Rating vypadá jako přechodný problém  
15:48Wilson: Poklesy po snížení ratingu využijeme k nákupu akcií
15:23Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2821764326, XS2821774390
15:02Setkání s Patrií již zítra v Hradci Králové - s analytikem i makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
14:52Británie a EU uzavřely nové dohody o posílení spolupráce i obraně
14:13Agentura Moody's snížila úvěrový rating USA. Dluhopisové výnosy prudce rostou
12:36Eurostat: Inflace v EU v dubnu klesla na 2,4 procenta, v Česku na 1,7 procenta
12:26Týdenní výhled: Snížení ratingu USA doléhá na dluhopisy i akcie  
12:11Komise srazila výhled pro českou ekonomiku i celou EU. Tuzemsko má držet domácí poptávka
11:36Americké akcie zahajují týden v červených číslech  
9:38Aerolinkám Ryanair v uplynulém finančním roce klesl zisk o 16 procent
9:03Rozbřesk: Americký rating se otřásl, jak ukončit tři roky německého nerůstu a zlotý reaguje na vypjaté volby v Polsku
8:45USA odmítají nižší rating od Moody's, Čína zavádí cla na plasty a Turecko objevilo plyn. Evropské futures jsou v červeném  
5:49Morgan Stanley: Tři silné akcie, které budou růst i po výsledcích
18.05.2025
14:38Wood: Globální snižování celního zdanění je dobrá věc, Tesla k 2600 dolarům
9:00Víkendář: Proč to šlo v USA a ne ve Velké Británii
17.05.2025
15:45Invesco: Centrální banky postupují opatrně
9:00Víkendář: Pár výjimečných firem zvedá celou ekonomiku
16.05.2025
22:01Trhy končí rekordní týden dalším nárůstem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m