Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pomoc EBRD a EIB dodal sílu forintu... a další devizové zprávy

Pomoc EBRD a EIB dodal sílu forintu... a další devizové zprávy

27.02.2009 9:39
Autor: 

Iniciativa centrální banky, kdy se ČNB ohradila vůči zahraničnímu finančnímu tisku, aby ČR nedával do stejného pytle s Lotyšskem a spol. a uváděl přesné statistiky, zřejmě přišla na úrodnou půdu. České koruně se tak podařilo posílit o téměř 50 haléřů, a to navzdory tomu, že zbytek střední Evropy prakticky stagnoval. Měnovému páru EUR/CZK se nicméně nepodařilo dostat se pod úroveň 28,0.

Sentiment by se na českém devizovém trhu mohl ještě dále krátkodobě vylepšit a to s ohledem na dvě pozitivní zprávy. Za prvé domácí tisk obšírně informuje o tom, že šrotovné v Evropě rozhýbalo výrobu v českých automobilkách. Za druhé celý region může krátkodobě profitovat z úvah o finanční pomoci východní Evropě ze strany EBRD a EIB (viz komentář). Přesto výhledově zůstáváme opatrní, neboť globální sentiment vůči rizikovým aktivům se může v následujícím týdnu dále zhoršit.

Eurodolar zůstal v posledních 24 hodinách uzamčen v úzkém pásmu 1,27-1,28. Ani velmi slabá americká data (týdenní statistiky z trhu práce, zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby a prodeje nových domů), ani vyšší averze k riziku výrazněji kurzem eurodolaru nepohnuly.

Příliv špatný makroekonomických dat v USA neskončí ani dnes. Trh bude konfrontován s výraznou revizí amerického HDP směrem dolů, jakož i pravděpodobně s nízkým indexem PMI z Chicaga. Obojí může být paradoxně vodou na mlýn dolaru, zvláště pokud se akciové trhy ponoří ještě hlouběji.

Zlotý ve čtvrtek mírně ztrácel, po ranních EUR/PLN 4,71 končil na 4,74. Polská měna sice zpočátku získala posílena poznámkami guvernéra Skrzypeka, že banka je připravena znovu intervenovat v případě dalšího oslabování. Během dne ale převládly obavy z komentáře NBP po středečním snížení sazeb, že jejich další pokles nelze vyloučit. Na politické scéně se znovu zvýšilo napětí mezi vládou a prezidentem. Zatímco vláda usiluje o co nejrychlejší přijetí eura, resp. vstupu do ERM-2, prioritou prezidenta je udržet co nejvyšší zaměstnanost i na úkor vyššího deficitu.
 
Dnešek je bez významných domácích událostí. Za zmínku ale stojí, že Nomura doporučuje kupovat zlotý vůči koruně a forintu, protože dřívější vstup do ERM-2 staví měnu do lepší pozice. Perspektiva pomoci zemím střední a východní Evropy, i když se nemusí jednat o potřebu Polska, může dnes zlotý posílit. Na výraznější a dlouhodobější zisky polské měny ale nelze zatím podle našeho názoru sázet.

Forint včera posílil, po úvodních EUR/HUF 302,60 končil na 301,75. K posílení měny ani v Maďarsku nepřispěly domácí události, vývoj lze tak připsat možnosti, že problémové ekonomice pomohou EBRD a EIB, popř. společné akce EU po zasedání šéfů vlád o tomto víkendu.
 
Dnešní očekávaný růst nezaměstnanosti forint sotva ovlivní. Před víkendovým zasedáním šéfů vlád ale bude nálada nejistá. Přesto perspektiva pomoci může forint dnes ještě posílit. 

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřely 'úplný a komplexní' obchodní pakt
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta
13:12EU dává automobilkám více času na splnění emisních cílů
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y