Opoziční sociální demokraté hodlají "v nejkratším možném termínu" v Poslanecké sněmovně vyvolat hlasování o nedůvěře vládě premiéra Mirka Topolánka (ODS). Novinářům to dnes podle agentury ČTK řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Důvodem rozhodnutí poslaneckého klubu strany je podle něj postup Topolánka a jeho přítele Marka Dalíka v kauze poslance Petra Wolfa, bývalého sociálního demokrata, který často hlasuje společně s poslanci vládní koalice.
Poslanci ČSSD chtějí o osudu kabinetu rozhodovat na mimořádné schůzi, kterou by mohl předseda sněmovny svolat už na příští úterý. Bude to první hlasování o nedůvěře kabinetu v době českého předsednictví EU.
"Metody premiéra Topolánka a jeho spolupracovníka Dalíka přesáhly všechny únosné meze demokratické společnosti. Jsme svědky dalších mafiánských praktik Topolánkovy vlády a jeho spolupracovníků. Jde o netolerovatelné zásahy do nezávislosti médií a nezávislosti policejního šetření," uvedl podle ČTK k důvodům hlasování o vládě Paroubek. ČSSD byla podle něj dosud zdrženlivá a zavírala oči před "zjevnými přehmaty" vlády. "Ale teď to došlo daleko," prohlásil. Připomenul přitom i kauzu kolem justiční mafie a případu bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) s tím, že ODS zjevně vytváří z části státních zastupitelství "politickou prokuraturu Občanské demokratické strany". ČSSD se bude pro nedůvěru podle svého předsedy snažit získat hlasy "průřezově celou Poslaneckou sněmovnou", tedy i mezi poslanci vládních stran, z nichž někteří opustili své kluby.
Paroubek prohlásil, že "justiční mafie, provázaná s premiérem Topolánkem a jeho poradcem a rádcem a osobním přítelem Dalíkem nejen ovlivňuje, ale téměř organizuje chod policie a státních zastupitelství při vyšetřování zpronevěry poslance Wolfa. Za nepřípustné považuje to, že se podle něj premiér v této kauze snaží ze své pozice ovlivňovat média.
Paroubek vyzval Wolfa, který byl zvolen na kandidátce ČSSD, aby bezodkladně složil poslanecký mandát. "Člověk s jeho morálním profilem nemá v Poslanecké sněmovně místo," uvedl šéf sociálních demokratů.
Podle České televize dostala Wolfova firma v letech 2005 až 2007 od ministerstva životního prostředí na dva projekty na podporu životního prostředí přes 11 milionů korun. Při přípravě reportáže o případu se reportérovi (397 CZK, -0,45%) ozval spolupracovník premiéra Dalík, který se snažil vysílání materiálu zabránit. Dalík na záznamu rovněž uvedl, že o angažování v této věci ho požádal Topolánek. Ten v pondělí přiznal, že Dalíka požádal, aby mediálně pomohl Wolfovi. Chování médií označil premiér za šmíráctví a Wolfa za oběť honu na čarodějnice a štvanice.
Předseda ČSSD uvažuje o trestním oznámení na Dalíka kvůli tvrzení, že prý za reportáží stála ČSSD. "Je to nechutná insinuace, lež jako věž a mlžení naprosto trapné, protože nebyl jsem lapnut já, ale byl lapnut on," uvedl Paroubek. Rád by se dozvěděl, jaké kompromitující materiály byl Dalík reportérovi ochoten nabídnout výměnou za konec práce na kauze poslance Wolfa i jak vysoký úplatek mu nabízel. Kompromitující materiály určitě nebyly na nikoho z ODS, míní šéf ČSSD.
Vláda podle Paroubka povýšila systém politické korupce, zastrašování, zneužívání policie a státního zastupitelství na základní princip svého fungování. Hlavním představitelem "mafiánských praktik" je podle něj premiérův přítel Dalík, "jehož jméno je spojováno s řadou podobných kauz".
Nový místopředseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc dodal, že ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) by měl vyvodit osobní zodpovědnost za současný stav justice a "nejtemnějšího období státních zastupitelství".
(Zdroj: ČTK)