Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Velký (finanční) bratr“ je za dveřmi…

„Velký (finanční) bratr“ je za dveřmi…

07.04.2009 9:22
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Minulý týden přinesl na finanční trhy několik pozoruhodných událostí. Tou první bylo bezpochyby zasedání dvaceti nejvyspělejších zemí světa G20 v Londýně. Očekávání byla nastavena vysoko, média (často opisujíce jeden od druhého) anticipovala revoluční a hlavně rychlá řešení na složité a dlouhodobé problémy. Z pohledu organizátorů se jednalo o logisticko-bezpečnostní situaci srovnatelnou snad jedině s olympijskými hrami…

Dost však legrace. Nevím, jak to vnímají čtenáři, ale podle mého názoru byly závěry celého jednání spíše tristní. Příslib o něco více než jednoho bilionu dolarů na podporu světové ekonomiky je ve světle amerického plánu na odkup vlastních „toxických“ aktiv v objemu 1,3 bilionu dolarů poněkud směšný. Nemluvě o tom, že větší polovina stejně bude použita na financování Mezinárodního měnového fondu, část na podporu volného obchodu a část na tzv. „special drawing rights“ – umělou měnu užívanou pro zúčtování některých transakcí v rámci MMF. Skutečná podpora ekonomik se tak smrskla spíše na sliby a prohlášení, než na reálné peníze.

Co však na summitu zaznělo zcela explicitně byla „potřeba“ silněji a těsněji regulovat ty proklaté finančníky, zejména těch několik (ještě zbývajících a funkčních) hedge-fondů. Je až komické, jak se v zásadě všichni politici (v čele s Nicolasem Sarkozym a Angelou Merkelovou) snaží vymezovat proti finanční komunitě…teď, když je to politicky výhodné. Zapomínají však přitom na jednu velmi důležitou věc – viníkem současného marasmu nejsou banky nebo hedge-fondy. Ty jsou z definice podnikatelskými subjekty, jejichž primárním cílem je tvorba zisku při aktivním využití tržních podmínek. Někdo však tyto podmínky musí nastavit, a banky ani hedge-fondy to nejsou. Úrokové sazby stanovuje centrální banka (politicko-ekonomický orgán), regulaci provádí státem určený regulátor, dozor taktéž. Zákony a vyhlášky připravují a schvalují zákonodárci. Jistě, lze namítat, že zákonodárci jsou v tomto ohledu vystaveni lobbyistické kanonádě finančního sektoru, ale nikdo je přece nenutí těmto názorům naslouchat. Dávat od zodpovědnosti ruce pryč - když „se nedaří“ - je extrémně zbabělé.

Pokračující orwelizace bankovního sektoru je tak velmi nebezpečným precedentem. Vstup státu jako nehmotné entity do podnikatelských subjektů bez jasné odpovědnosti vůči investorům znamená prolomení několika tabu. A kromě jiného to také signalizuje, že věci jako bankovní tajemství, diskrétnost a nedotknutelnost majetku je v mnoha ohledech věcí minulosti.

Jako třešnička na dortu pak může působit zpráva, že švýcarská UBS zakázala svým privátním bankéřům cesty mimo Švýcarsko v obavě, aby nebyli zatčeni. Všechny nutné schůzky se musí odehrávat na území Švýcarska, ty nenutné je doporučeno řešit buďto telefonicky nebo prostřednictvím emailu. Není asi na místě spekulovat o tom, nakolik si UBS zadala s nelegálními nebo téměř-nelegálními praktikami při daňové optimalizaci výnosů u svých zákazníků. Linie je v těchto případech velmi tenká a mnohdy záleží na výkladu toho kterého regulátora. Již nyní však profese bankéře dosahuje co do pověsti úrovně číšníků či taxikářů. Pokud to takhle půjde dál, budou se na ně za chvíli pořádat parforsní hony…


Hezký týden přeji,


Váš názor
  • není na místě spekulovat?
    08.04.2009 0:12

    Možná že je na místě spekulovat, nakolik si UBS zadala s nelegálními nebo téměř nelegálními praktikami při daňové optimalizaci výnosů u svých zákazníků. Linie je v těchto případech velmi tenká ? Ale není, a právě proto nemají asi bankéři cestovat za hranice Švýcarska :)
    blek
  •  
    07.04.2009 10:56

    Promińte, ale to trochu přehnané. Skutečně si myslíte, že bankéři vůbec za nic nemohou, že jejich mozky jsou nastaveny pouze na tvorbu zisku bez ohledu na kohokoliv a cokoliv. A co nějaká odpovědnost, když se nedaří, zaplatí klient, konec konců je to vždy jeho poslední rozhodnutí kam vloží peníze.
    Maer
    •  
      07.04.2009 13:05

      Spíše bych řekl, že příčina není v lidech (bankéřích), ale v systému, kde finanční otřesy jsou nutnou daní za kombinaci trhu a motivace ziskem. Bankéři nedostali zákonem uloženo, aby poskytovali hypotéky těm, kteří na ně nemají, stejně jako v Kalifornii ceny energie svého času nebyly určovány energetickými firmami, ale také zákonem. Klient bank je v tomto ohledu ten, kdo financuje náklady přehnané expanze, chyb v zákonech, u nás ztráty korupčním prostředí, zákazník je pak ten, kdo profituje z přehnané expanze, a volič je ten, kdo rozhoduje o tom, kdo bude ty chyby nařizovat. Realitou je, že všichni, bankéř, klient, zákazník i volič jsou jedna osoba, a jen se mezi těmito skupinami jedná o míru nedaňového přerozdělení bohatství. Bankéři nejsou zdaleka jediným kolečkem celého systému, ale je vábivé to na ně hodit - stejně jako se kdysi všechny problémy házely na Židy.
      dan_tencl
      • dan_tencl
        08.04.2009 8:13

        z toho mi vychazi, ze vsichni muzeme za vsechno rovnym dilem. Jenze tak tak neni, protoze ne vsichni mame stejne moznosti zakony tvorit a obchazet.
        hm
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
    Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
    Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
    7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
    7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
    7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
    7:30Saab AB (06/25 Q2)
    7:30Skanska AB (06/25 Q2)
    7:45Boliden AB (06/25 Q2)
    8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
    13:00American Express Co (06/25 Q2)
    13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
    13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
    14:30USA - Počet nově zahájených staveb
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university