Praha (ČTK) - Deficit veřejných financí by měl v letošním roce stoupnout na 6,5 procenta hrubého domácího produktu. Uvedl to dnes premiér Jan Fischer na setkání se Slovensko-českou obchodní komorou. Česko by tak nesplňovalo tříprocentní hranici pro přijetí eura.
Loni deficit veřejných financí činil podle ČSÚ 2,1 procenta HDP a příští rok by se měl pohybovat podle ministra financí Eduarda Janoty kolem 5,5 procenta. Bez úsporného balíčku by ovšem mohl překonat i sedmiprocentní hranici a destabilizovat veřejné finance.
Česko má přitom podle Evropské komise nadále jedny z nejhorších veřejných financí v Evropské unii. EK stále vede Česko ve skupině nejvíce rizikových zemí. Problémem je především jejich dlouhodobá neudržitelnost.
Deficit státního rozpočtu by podle dřívějších informací z MF měl letos činit zhruba 165 miliard korun. Fakticky ale podle ministra Janoty bude schodek 200 miliard korun, protože ministerstvo financí zapojilo v průběhu roku do rozpočtu zhruba 40 miliard korun z rezervních fondů.
Úsporný balíček, který by měl snížit deficit státního rozpočetu na příští rok z 230 miliard na přibližně 163 miliard korun, premiér označil za nutné východisko z nouze. "Balíček je ekonomicky nedoktrinální, a proto není reformní," uvedl premiér. Zároveň upozornil, že balíček nesmí vést k přesvědčení, že reformy již nejsou potřeba. "I bez krize by měla ekonomika do budoucna potíže. Je těžké takovou skutečnost si uvědomit a nerezignovat na reformy," dodal Fischer.
Premiér rovněž uvedl, že by chtěl obnovit Národní ekonomickou radu (NERV) nebo vytvořit nějaký podobný mozkový trust poradců. Ekonomický poradní orgán je přitom ochoten rozšířit podle návrhů představitelů hlavních politických stran. NERV ukončil svoji činnost v polovině září vypracováním Závěrečné zprávy s ekonomickými doporučeními. Zpráva obsahuje politická a ekonomická opatření, která by byla z pohledu NERV pro český stát v současnosti nejlepší.