Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WSJE: Věřitelé v MMF předávají moc dlužníkům

WSJE: Věřitelé v MMF předávají moc dlužníkům

27.10.2009 12:32
Autor: ČTK

New York (ČTK/Wall Street Journal Europe) - Banky po celém světě byly poslední rok těžce zasaženy finanční krizí, nereagovaly však tím, že by předávaly kontrolu nad svým podnikáním těm, kdo si od nich půjčují. Jinak je tomu ovšem v Mezinárodním měnovém fondu, kde věřitelé v čele se Spojenými státy pracují na předání moci dlužníkům. Podle listu The Wall Street Journal Europe (WSJE) je takový přesun nepochopitelný.

Termíny "dlužník" a "věřitel" v dokumentech MMF nefigurují, protože pro ty, kdo si většinou půjčují, má fond vyhrazeno spojení "rozvojové a mladé tržní ekonomiky" a ty, kteří peníze dodávají, nazývá "vyspělými zeměmi". To ale nemění nic na skutečnosti, že dlouhodobí věřitelé tvoří jen malou část ze 186 členských zemí MMF, uvedl list.

Ani ty rozvojové země, které si nejvíce nárokují větší vliv, přitom nejsou ochotny stát se dlouhodobějšími věřiteli. Když se skupina nejvýznamnějších světových ekonomik G20 letos dohodla na tom, že shromáždí 500 miliard dolarů (zhruba 8,75 bilionu Kč) pro nový úvěrový program MMF, rozvojové mocnosti v čele s Brazílií daly rychle najevo, že přispějí jen v případě, že fond vydá krátkodobé dluhopisy, s nimiž by se dalo obchodovat na trzích. Jinými slovy, dlouhodobě se zavazovat odmítají, napsal WSJE.

Věřitelské země měly v MMF vždy více hlasů proto, že bez nich by fond neměl žádný spolehlivý přísun peněz. Před několika lety však velké rozvojové země Asie a Latinské Ameriky začaly požadovat větší hlas při rozhodování s tím, že jejich ekonomiky mají nyní díky rychlému růstu větší podíl na globální ekonomice a "demokraticky vedený" MMF by jim tak měl přiznat více hlasů.

Věřitelé mohli podle listu namítnout, že fond stejně jako každá banka není žádná demokracie a že ten, kdo chce více hlasů, je může získat jednoduše tím, že dodá více peněz. Místo toho vedení fondu v roce 2008 schválilo pětiprocentní přesun hlasovacích práv od "nadměrně zastoupených" věřitelů k "nedostatečně zastoupeným" zemím.

Země jako Čína, Indie nebo Brazílie však nyní chtějí ještě více moci a věřitelé v čele s USA jsou ochotni jim vyjít vstříc. Komuniké ze zářijové schůzky G20 v Pittsburghu mluví o nejméně pětiprocentním přesunu hlasů k rozvojovým ekonomikám. Brazílie a Čína požadují zvýšení svých podílů o sedm procent, Evropa je však proti, protože by ztratila nejvíc.

Mluvčí MMF uvedl, že loňský přesun hlasů zvýšil podíl rozvojových zemí na 42,1 procenta. To znamená, že kdyby se prosadilo další navýšení o sedm procent, byli by tradiční dlužníci již těsně před většinou. "Politici v Pekingu a Brasílii by tak měli více moci nad tím, jak se utrácejí příspěvky amerických daňových poplatníků," uvádí WSJE.

MMF vydělal na finanční krizi jako téměř nikdo jiný. Po loňském vypuknutí paniky ve finančním sektoru své finanční zdroje ztrojnásobil a teď si dělá nárok na řízení světové ekonomické politiky. Vzhledem k tomu, jak v minulosti doporučoval zvyšování daní a devalvace měn, to asi nebude žádná cesta k prosperitě, konstatuje list.

Až donedávna bylo na fond možné spoléhat alespoň v tom, že bude podporovat geopolitické zájmy Západu. "Pokud by se z MMF stala něco jako banka pro OSN a řídili by ji dlužníci, nemělo by se již po amerických poplatnících chtít, aby to platili," uzavírá list.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?
17:15Trumpova cla zatím trhy výrazně nerozhodila. USA otevřely lehce v červených číslech  
16:48Začala výsledková sezóna. První přijdou na řadu velké banky, ve čtvrtek reportuje Netflix
15:10Další záminka, jak se zbavit Powella? Renovace Fedu nabobtnala na 2,5 miliardy
14:07Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů
13:31Týdenní výhled: Nových a vyšších cel se trhy stále příliš nebojí  
12:05Trhy vstupují do nového týdne lehce negativně, reakce na další várku cel zůstávají tlumené  
11:59Trump eskaluje celní hrozbu. 30% sazba může vést k recesi v EU, jednání pokračují
11:02Žádná krize, žádné 'cuty'. Mishkin varuje před unáhleným krokem Fedu
9:41Francie dá v příštích dvou letech na obranu dalších 6,5 mld. eur, uvedl Macron
8:52EU vyčkává s cly na USA, ČEZ chystá soláry a bitcoin láme další rekordy. Futures jsou v červeném  
8:35Rozbřesk: Trump přitvrzuje, vůči EU oznámil 30% clo. Nemusí však jít o hotovou věc
5:58Dluhopisová hra americké vlády a nemoudré volání po nižších sazbách
13.07.2025
15:08Leipziger: Dolar zůstává klíčový pro mezinárodní finanční stabilitu
10:12Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč