Washington (ČTK) - Americká centrální banka ponechala svou hlavní úrokovou sazbu pro mezibankovní úvěry beze změny těsně nad nulou. Měnový výbor Fedu po dvoudenním zasedání také podle očekávání potvrdil, že zachová úroky v pásmu nula až 0,25 procenta ještě "po delší dobu". Nízkými úroky podporuje Fed oživování americké ekonomiky z hluboké recese.
Fed snížil základní sazbu k nule loni v prosinci a slíbil, že v zájmu podpory ekonomiky je bude držet nízko ještě dlouho. Většina analytiků si myslí, že na ústup od této politiky je zatím příliš brzy, a očekává, že Fed bude držet úroky na současné minimální úrovni nejméně do poloviny příštího roku.
Fed vyjádřil přesvědčení, že ekonomické oživení proti předešlému zářijovému zasedání postoupilo. "Výdaje domácností se již zřejmě zvyšují, zůstávají však pod tlakem rostoucí nezaměstnanosti, slabého růstu příjmů, nižších cen domů a menší dostupnosti úvěrů," uvedl výbor Fedu. Jeho dnešní vyjádření ke stavu ekonomiky je o něco optimističtější než zářijové sdělení, podle něhož se spotřební výdaje pouze "stabilizovaly".
Než začne Fed zvyšovat sazby, musí nejprve z peněžních trhů začít stahovat ohromná množství dodatečné hotovosti, kterou do ekonomiky napumpoval v obraně před dopady finanční krize a těžké recese. Stahování přebytečné likvidity z trhů považují analytici za klíč k ochraně před zvýšenými riziky inflace. Fed již v září spolu s ostatními velkými centrálními bankami světa oznámil, že začne objemy této podpory od podzimu omezovat.
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí po čtyřech čtvrtletích propadu obnovila růst a hrubý domácí produkt se zvýšil o 3,5 procenta. Dílčí povzbudivé zprávy přicházejí už i z trhu práce, který je jinak ovšem temným místem ekonomiky. Očekává se, že páteční zpráva ukáže nárůst míry nezaměstnanosti na více než čtvrtstoleté maximum 9,9 procenta. Vysoká nezaměstnanost oslabuje spotřební výdaje, které jsou zodpovědné za výkon americké ekonomiky z plných dvou třetin.
Ostatní centrální banky vyspělých zemí se rovněž stále ještě snaží podporovat své ekonomiky vycházející z recese nízkými úroky. Ve čtvrtek podle všeho nechá Evropská centrální banka svou hlavní sazbu na rekordním minimu jedno procento a britská Bank of England na zasedání tentýž den navíc možná ještě posílí svůj program odkupů aktiv.