Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Island: Prezident vyslyšel občany a nepodepíše zákon o vrácení vkladů cizincům

Island: Prezident vyslyšel občany a nepodepíše zákon o vrácení vkladů cizincům

05.01.2010 13:30
Autor: ČTK

Text byl doplněn:

Reykjavík (ČTK) - Islandský prezident Ólafur Grímsson dnes odmítl podepsat parlamentem schválený zákon o náhradě vkladů Britů a Nizozemců ve zkrachovalých islandských bankách v celkové sumě téměř šesti miliard dolarů (téměř 108 miliard Kč). Prezident, kterého v peticích vyzvala k odmítnutí zákona téměř čtvrtina Islanďanů, dnes řekl, že o věci musí rozhodnout referendum.

Vrácení vkladů zahraničním vkladatelům je klíčovou podmínkou pro to, aby země těžce zasažená loňskou finanční krizí získala pomoc od Evropské unie a mezinárodních finančních institucí. Islandská vláda si od přijetí normy slibovala i usnadnění rozhovorů o vstupu do Evropské unie a rychlé uvolňování finanční podpory od Mezinárodního měnového fondu, které je podmínkou stabilizace finančího systému a oživení ekonomiky z krize.

Kontroverzní zákon navrhla na podzim vláda a parlament jej po týdnech ostrých debat schválil teprve minulý týden. Politickou závažnost zákona dokládá to, že islandský prezident odmítl podepsat zákon schválený parlamentem teprve podruhé v 65leté historii republiky. Ústava vyžaduje, aby v takovém případě byl zákon předložen lidovému hlasování.

"Bylo stále zjevnější, že lidé musí být přesvědčeni, že sami určují budoucí kurz. Zapojení celého národa do konečného rozhodnutí je tudíž podmínkou úspěšného řešení, usmíření a oživení," řekl prezident na tiskové konferenci.

Analytici se obávají, že neschválení zákona bude mít za následek odklad pomoci od MMF. Fond se s Islandem v srpnu, téměř rok od vypuknutí finanční krize v zemi, dohodl na úvěrovém programu v sumě 2,2 miliardy dolarů a v říjnu z něj začal uvolňovat peníze. Důvodem odkladů byl právě problém britských a nizozemských nároků na vrácení vkladů, které v islandských bankách pohltila krize.

Na rozhodnutí prezidenta nechat rozhodnutí na konečné demokratické instanci již ostře reagovalo Nizozemsko. Tamní ministerstvo financí vyjádřilo zklamání a prohlásilo, že bude požadovat od islandské vlády vysvětlení. Mluvčí ministerstva agentuře Reuters řekl, že vláda chce nejprve rychle kontaktovat vládu v Británii.

Podle zákona měl Island začít splácet vklady postupně od roku 2016. Šlo o 3,8 miliardy dolarů pro britské vkladatele a 1,9 miliardy USD pro Nizozemce a jednalo se zejména o vklady uložené na účtech populární islandské internetové banky Icesave.

Island, jehož ekonomika se v posledním desetiletí prudce rozvíjela, se loni propadla do těžké finanční a ekonomické krize v důsledku pádu všech svých hlavních bank, které se zadlužily neúměrnou expanzí v zahraničí. Kolaps bank Kaupthing, Landsbanki a Glitnir srazil na kolena islandskou korunu a donutil vládu, aby se o pomoc obrátila na MMF a některé evropské země. Ekonomika reagovala na finanční krizi propadem spotřeby, sérií bankrotů a prudkým růstem nezaměstnanosti.

Islandská ekonomika ve třetím loňském čtvrtletí klesla meziročně dosud rekordním tempem 7,2 procenta. Pro celý rok 2009 vláda čeká propad o 8,4 procenta a s návratem k růstu počítá až v roce 2011.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů