Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB: Krizi bankovního systému může přivodit kolaps jen 2700 firem

ECB: Krizi bankovního systému může přivodit kolaps jen 2700 firem

08.01.2010 8:33
Autor: ČTK

Frankfurt (ČTK) - Finanční kolaps pouhých 2700 firem odkudkoli na světě by stačil na to, aby se zhroutil celý bankovní systém. Ukazuje to nejhorší možný scénář vývoje, který si pro své potřeby nasimulovaly Evropská centrální banka (ECB) spolu s centrální bankou Velké Británie. Simulace měla přispět k rozpoznání vzniku finančních krizí, aby na ně byly měnové autority příště lépe připraveny.

Ekonom britské centrální banky Sujit Kapadia výsledek zkoumání představil na workshopu, který uspořádala ECB. Obě centrální banky pro svůj pokus použily data, která jim dodalo 17 bank z Británie, asi 120 bank z ostatních částí světa a zhruba 50.000 firem.

"V úvahu se bere ten nejmenší šok, který může přivodit pád celého systému. Simulace ukazuje, že systém zkolabuje ve čtyřech desetinách procenta případů, když (v průměru) 2700 firem přestane plnit své finanční závazky," píše se ve zprávě ECB, z níž cituje agentura Reuters.

Výzkum také ukázal, že rizika vzniku relativně malých šoků se zvyšují, jestliže jsou banky nuceny k panickému výprodeji aktiv, aby si vylepšily finanční situaci.

Centrální banky a úřady pověřené dohledem nad finančními institucemi se snaží najít způsob, jak zabránit opakování poslední krize. Přinutil je k tomu fakt, že právě při té poslední krizi nechybělo mnoho a globální bankovní systém se mohl zcela zhroutit.

Obecně se má za to, že pokud zkoumání přinese zamýšlený výsledek, mělo by být možné včas identifikovat klíčové instituce, jejichž pád by vedl k dominovému efektu a odstartoval sérii bankrotů. Podstatné je rovněž přijít na to, jak omezit škody, pokud už by krizi nešlo zabránit.

Ekonom Mezinárodního měnového fondu (MMF) Juan Sole došel v jiném výzkumu k závěru, že největšímu riziku finančních problémů, které by se šířily z jiných zemí, čelí bankovní systém v Belgii, Nizozemsku, Švédsku a Švýcarsku. Právě tyto země mají podle něj bankovní systém úzce propojený s bankovním systémem zemí, kde problémy podle všeho vznikly.

"Jejich bankovní systémy propadly minimálně ve třech z patnácti hypotetických simulací, v nichž přitom nebyly považovány za země, které by byly původce problémů," píše se dále ve zprávě ECB. Ze systémového hlediska lze podle zprávy za nejdůležitější bankovní systémy považovat americký a britský. Mají prý potenciál způsobit kolaps sedmnácti národních finančních systémů.

Závěry třetí studie, která se opírá o americký trh úvěrových swapů CDS, hovoří o tom, že největší problémy mohou mít kořeny v bankovních systémech, které jsou celkově méně propojeny. "V nahodilé síti (tedy v takové, která postrádá klíčové subjekty s centralizující úlohou) mohou být následky případného šoku mnohem bolestivější: zkolabuje 22 bank z 25," zjišťuje studie. Naopak tam, kde jsou zřetelně vidět ústřední hráči, kteří dominují trhu, by ze stejného počtu zkolabovalo jen pět bank.

Ještě jiný průzkum pak zjistil, že užitečnou roli mohou sehrát i karetní společnosti. Mají totiž metody, jak zachytit riziko podvodu či zpronevěry při používání platebních karet. Zkušenosti těchto firem by proto mohly být součástí jakéhosi systému včasného varování, který má upozorňovat, že se v bankovním sektoru zvyšuje riziko krize.

"Údaje o platebních transakcích by šlo využít k zachycení určitých momentů při načasování plateb, které z banky odcházejí, nebo do ní naopak přicházejí, dále při stanovení čistého odlivu finančních prostředků v různých systémech, při sledování aktivit, které banka provádí na peněžních trzích, nebo u objemu výběrů a vkladů hotovosti, které provádí veřejnost," zjistila studie, kterou vypracoval analytik Kimmo Soramäki.

Evropa v současné době dokončuje strukturu nového orgánu, který bude pověřen dohledem nad finančními institucemi. Autorita s názvem Evropský úřad pro systémové riziko (European Systemic Risk Board) bude fungovat pod patronátem ECB ve Frankfurtu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.05.2024
22:01Americké indexy ukončily týden růstem  
17:26Keynesova soutěž krásy a současné dění na trhu
16:49ECB přislíbila pokles sazeb, pak si dá přestávku. Wall Street se dnes zvedá  
16:41Norský Equinor investuje do rozšíření těžby z největšího plynového pole v Evropě
14:58Globální akciové trhy se po rally blíží prodejnímu signálu, varuje stratég Bank of America
13:50Než otevře Wall Street: Apple, Workday  
12:16Perly týdne: Kapitulace medvědích scénářů
11:32Itálie varuje, že dohoda o globální minimální dani nebude kvůli výhradám včas
11:29Sazby jsou znovu zdrojem nejistoty, akcie koncem týdne klesají  
10:45Důvěra v ekonomiku ČR se v květnu meziměsíčně mírně snížila, podle analytiků jde o jednorázový výkyv
9:08Rozbřesk: Vyšší než očekávaný růst mezd v eurozóně ECB od redukce sazeb neodradí
8:52Erste a VIG se obchodují poslední den s dividendou, globální propast mezi ekonomikami se rozšiřuje a futures jsou červené  
8:41ČEZ: Rozhodčí tribunál ICC zakázal ruskému Gazpromu vést v Rusku soud proti ČEZ
7:28Investice ve světě, který rychle stárne
23.05.2024
22:01Pozitivní Nvidia trhu nestačila  
17:25Vracení se k ziskům, nafukování bubliny devadesátých let a současná mezera
17:22Sentiment je překvapivě křehký. Narušil ho nenápadný report z ekonomiky  
16:02Česká exportní banka, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 23. května 2024
15:14Invesco: Jak to nyní vypadá na trhu aktiv s pevným výnosem
13:25Než otevře Wall Street: Elf Beauty, Live Nation, Snowflake  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university