Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo terčem kritiky: Exportní boom země dusí okolní ekonomiky

Německo terčem kritiky: Exportní boom země dusí okolní ekonomiky

18.08.2010 14:49

Německá ekonomika je označována za tahouna oživování evropského regionu. Ve druhém čtvrtletí vykázala nejrychlejší tempo hospodářského růstu od sjednocení východní a západní části a obrovský nárůst exportu, který vytáhl červnový obchodní přebytek na 12,3 miliardy eur z květnových 10,6 mld. EUR, je hlavním motorem oživení. Je ale zároveň jediným motorem, upozorňují někteří ekonomové, podle nichž je konkurenceschopnost německé ekonomiky tak vysoká, že je až na škodu.

Zatímco německé dluhopisy jsou stále velice atraktivní pro investory, kteří slyší na rozpočtové škrty Angely Merkelové do výše 80 miliard eur, výrazná závislost ekonomiky země na zahraniční poptávce ji činí zranitelnou v případě zhoršení globálního výhledu. „Německo musí zapracovat na domácí poptávce. Ne každý může vyvážet, někdo musí také dovážet,“ řekl Andrew Bosomworth, portfolio manažer společnosti Pimco. Zahraniční prodeje tvořily v roce 2009 celkem 41 % celkového HDP Německa, ve srovnání s 13 procenty v Japonsku a 11 % pro Spojené státy. Závislost německé ekonomiky na zahraniční spotřebě je tak takřka čtyřnásobná oproti té americké.

Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) dosáhne letos celkový přebytek běžného účtu Německa 5,5 % HDP. Přebytek Číny, která má tradičně silný vývoz na úkor domácí spotřeby, odhaduje MMF na 6,2 % HDP, v porovnání s deficitem běžného účtu USA, který by měl dosáhnout 3,3 % HDP. „Každý, kdo si myslí, že Čína má problém, si musí uvědomit, že ho má Německo,“ řekl laureát Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz, podle něhož by největší ekonomika Evropy měla začít podporovat domácí spotřebu a investice.

Mohlo by vás zajímat: JPMorgan: Čína se v další pětiletce zaměří na posílení soukromé spotřeby

Zástupci Německa se proti podobným výtkám ostře ohrazují. „Nevzdáme se své silné stránky jen proto, že naše výrobky jdou v zahraničí na odbyt lépe než ostatní. To by byla špatná reakce na rostoucí konkurenceschopnost evropského kontinentu,“ uvedla spolková kancléřka Angela Merkelová. A podle čerstvých odhadů očekává německé ministerstvo průmyslu zdvojnásobení letošního tempa růstu na 3 %. Úřad považuje růst tamní ekonomiky za „velmi robustní“ vzhledem k tomu, že už nezávisí pouze na tradičně silném vývozu. Rostoucí investice i spotřeba na domácím trhu činí zemi více nezávislou na konjunkturních poklesech v zahraničí, uvedl úřad (více v článku ZDE).

Od spojení západní a východní části Německa vzrostla soukromá spotřeba v zemi o 21 procent v souvislosti se stejně velkým nárůstem čistého příjmu. Pro srovnání, Spojené státy navýšily za sejnou dobu příjem o 71 procent, což vedlo k 75% nárůstu spotřeby obyvatel. „Soukromá spotřeba bude nadále stagnovat vzhledem k tomu, že autority nedovolily silnější růst příjmů. Příjem a spotřeba ruku v ruce,“ řekl ekonom Dekabank Andreas Scheuerle.

Kritici německé politiky tvrdí, že neochota vlády Angely Merkelové posílit domácí hospodářství dusí exportní možnosti okolních zemí, kterým by zvýšená poptávka ze země s 82 miliony obyvatel značně pomohla. Známý investor George Soros uvedl, že „škrtáním v rozpočtu a odmítáním zvýšit mzdy, což by kompenzovalo pokles kupní síly eura, ztěžuje Německo situaci ostatním zemím, které potřebují obnovit konkurenceschopnost svých ekonomik“. „Úspěšně jsme vybudovali jednu z nejkonkurenceschopnějších ekonomik světa, tak proč bychom to vše měli zahodit tím, že nyní zvýšíme mzdy?“ kontruje ekonom Deutsche Bank Thomas Mayer. „Zvýšením mezd bychom zvýšili nezaměstnanost. Takto trestat své vývozce, kteří jsou naším pokladem, by bylo slabomyslné,“ dodal Mayer.

Čtěte také: Dvojrychlostní dilema Evropy

Prezident Bundesbank Axel Weber označil snahy vinit Německo za problémy ostatních zemí za pochybné. „Proces vývoje Německa během dekády před krizí by měl jít spíše příkladem pro ostatní,“ dodal. Německá zdrženlivost v utrácení je částečně věcí kulturního charakteru obyvatel, domnívá se Thomas Kemmsies z Nomura Asset Management. „Jsme jako Japonci, potrpíme si na kvalitu, koupíme raději jeden nůž a pořádný. Nemáme ani v genech půjčovat si na spotřebu,“ dodal.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  • Euro
    19.08.2010 9:17

    Nemělo by to být vlastně naopak? Ostatní země v e-zóně by měly snížit mzdy, pokud nemohou konkurovat. Devalvací to učinit nemohou. Vinit Německo za to, že je konkurence schopné, je směšné a zviditelňuje to paradoxy společné měny v nejednotném ekonomickém prostředí, kde všichni chtějí být stejně bohatí.
    x1024
  • Kupředu levá
    18.08.2010 17:20

    jen z řady nevyčnívat... Jen ať je všude stejná mizérie! Když nám chcípla koza, tak ať taky sousedovi. Jestli von neměl taťka Klaus pravdu, že to Euro je od začátku projekt politického inženýrství, který se jednoho dne tvrdě střetne s ekonomickou realitou.
    Skeptik
Aktuální komentáře
24.04.2024
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m