Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Goldman Sachs: Dolar čeká do roka oslabení až na 1,55 USD/EUR, koruně současná síla vydrží

Goldman Sachs: Dolar čeká do roka oslabení až na 1,55 USD/EUR, koruně současná síla vydrží

07.10.2010 12:33

(Aktualizováno 14:49)

Krátkodobá podpora, kterou dolaru poskytovaly obavy z dluhů okrajových zemí eurozóny a oslabení evropského ekonomického růstu, se vyčerpala a dolar čeká další oslabení, a to nejen nad 1,40 USD/EUR, ale do 12 měsíců až na 1,55 USD/EUR, upozorňují devizoví stratégové americké investiční banky Goldman Sachs v nové měsíční globální měnové prognóze, která je oproti té zářijové (čtěte ZDE) k dolaru o mnoho pesimističtější. Vůči koruně se Goldman Sachs staví lépe, když očekává, že česká měna ze současných úrovní v ročním výhledu oslabí pouze minimálně.

Říjnová prognóza Goldman Sachs očekává, že se dolar do tří měsíců nejen podívá, ale i udrží nad hladinou 1,40 USD/EUR, aby v následujících šesti měsících oslabil až na další psychologickou metu 1,50 USD/EUR a do roka potom až na 1,55 USD/EUR. Goldman Sachs sice oslabení dolaru v důsledku klesající atraktivity americké měny po opadnutí strachu z Evropy očekával již v předchozích výhledech, ale jeho rozsah ani načasování správně neodhadla.

Ještě v září, kdy potvrdila kurz nastavený již v červenci, totiž americká banka přepokládala, že dolar čeká nejdříve (do 3 měsíců) posílení na 1,22 USD/EUR, aby následně oslabil na 1,35 a 1,38 USD/EUR za 6 respektive 12 měsíců. „Ve velmi krátkém časovém horizontu budou přetrvávat makroekonomické a politické zdroje nejistoty v Evropě, Spojených státech i Asi, což by mohlo dočasně ještě podpořit sílu dolaru vůči ostatním měnám včetně eura,“ říkali devizoví stratégové GS na začátku září a ve včerejší zprávě přiznávají, že se mýlili a situace v Evropě se vlivem ohlášených dalších úsporných opatření v jednotlivých zemích do značné míry stabilizovala. Proti dosavadní prognóze prý v posledním měsíci hrálo také rychlejší zhoršení makroekonomických vyhlídek americké ekonomiky.

Eurozóna jako celek je v současnosti ekonomicky mnohem vyrovnanější než Spojené státy v každém pro devizové trhy důležitém směru, včetně běžného účtu platební bilance, přílivu kapitálu do soukromého sektoru, zahraničních držitelů státních dluhopisů i fiskálních deficitů. "Zcela souhlasíme se závěrem trhu, že krize evropského dluhu ustoupila do pozadí a mnohem větším tématem pro devizové trhy budou nyní fundamentní problémy USA," říká analýza Goldman Sachs.

Hlavními problémy americké ekonomiky a potažmo i měny jsou nyní podle Goldman Sachs: přetrvávající vysoká nezaměstnanost volající po realokaci pracovní síly z přebujelých odvětví; relativně slabá míra úspor amerických domácností, která není dlouhodobě vysvětlitelná z historického ani demografického pohledu a jejíž budoucí nárůst povede k oslabení spotřeby; vysoká poptávka po dovozovém zboží; úrokové diferenciály počítající se slabým ekonomickým růstem USA a nutnost fiskální konsolidace, která se v mnoha měřítkách dá srovnat s Velkou Británii, Španělskem či Řeckem. „Celkově je makroekonomický výhled dostatečně složitý na to, aby udělal ze Spojených států jednu z nejméně oblíbených investičních destinací,“ shrnuje zpráva Goldman Sachs.

Analytici Goldman Sachs, kteří do září nevěřili, že česká měna dlouhodobě posílí pod hladinu 25,00 CZK/EUR dříve než za rok (se srpnovou prognózou 25,0 CZK/EUR za 3 a 6 měsíců a 24,8 CZK/EUR za 12 měsíců), již podruhé v řadě vylepšili prognózu pro českou měnu. V podstatě však v obou případech pouze upravili svůj výhled v reakci na aktuální kurz, takže podle nového výhledu by se koruna vůči euru měla do tří i šesti měsíců držet na úrovni 24,55 CZK/EUR, aby za rok posílila na 24,5 CZK/EUR (dosud 24,8 CZK/EUR za 3 a 6 měsíců a 24,6 CZK/EUR za 12 měsíců.
(Zdroj: Goldman Sachs)


Váš názor
  • Moc pěkný doprovodný obrázek
    07.10.2010 15:17

    i když neodpovídá "smělé" predikci... Neuklepli se, nemělo tam být 2,55?... Ačkoli ono to euro zase dožene, takže nakonec odhad "kurz bude za rok stejný jako dnes" nemusí být tak špatný. Problém je, co ty kurzy udělají v mezidobí...
    Pedro
Aktuální komentáře
23.04.2024
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů