Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Feldstein: QE přináší malá pozitiva a velká rizika

Feldstein: QE přináší malá pozitiva a velká rizika

05.11.2010 10:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Politika kvantitativního uvolňování (QE), kterou sleduje Fed, je nebezpečnou hrou s malým pozitivním potenciálem a významnými riziky tvorby bublin, které by mohly destabilizovat globální ekonomiku. I když je americká ekonomika slabá a její výhled nejistý, QE není tím správným lékem.

V rámci QE Fed nakoupí vládní dluhopisy v hodnotě jednoho bilionu dolarů či více. Do ekonomiky tak přidá stejný objem hotovosti a bankovních rezerv. Očekávání QE snížilo dlouhodobé výnosy dluhopisů, zvýšilo ceny komodit a akcií. Jako jiné bubliny i tento přehnaný nárůst se může rychle obrátit, pokud se výnosy vrátí na normální úroveň. V nebezpečí pak budou investoři, kteří nakoupili aktiva za zapůjčené peníze. Toto riziko by mělo být po nedávné krizi jasné. Nyní se tento problém týká i rozvíjejících se trhů, které poslední krizí nebyly přímo ovlivněny. Nízké sazby ve Spojených státech podporují tok kapitálu do těchto ekonomik a zvyšují volatilitu na měnových trzích.

Až začne americká ekonomika růst, zvýšený objem hotovosti v rozvahách bank ztíží Fedu strategii exitu. Dříve byl „opatrně optimistický“, že bude schopen zabránit inflačním tlakům, které by mohly způsobit banky s bilionem dolarů nadměrných rezerv. S jejich dvojnásobkem to bude těžší. Mohlo by to vést k mnohem vyšším sazbám použitým na omezení poptávky či nechtěného nárůstu inflace.

Proč to Fed dělá? Samozřejmě se obává slabosti ekonomického oživení. Fiskální stimulace je posunuta na okraj kvůli očekávaným deficitům. Tradiční monetární politika již udělala, co mohla. Ale vedení Fedu nechce být vnímáno jako pasivní ve chvíli, kdy se ekonomika potýká s problémy. I když se jeho hlavní zaměření týká snížení nezaměstnanosti, velká část rétoriky Bena Bernankeho se týká prevence deflace. Ta tu však není. Jádrové spotřebitelské ceny rostou a očekává se, že inflace bude v následujících deseti letech dosahovat v průměru 2 %. Někteří ekonomové volají po přechodném zvýšení inflace, což by snížilo reálné sazby. To by ale ohrozilo důvěryhodnost Fedu a jeho dlouhodobé inflační strategie.

Bernankeho argument ve prospěch QE je založen na očekávání, že nákupy dluhopisů Fedem zvýší poptávku po dalších aktivech, zejména akciích. To by zvýšilo jejich cenu a bohatství domácností. Ceny akcií od chvíle, kdy poprvé tento svůj postup nastínil, vzrostly o 10 %. Jak moc ale mohou ještě posílit a co to udělá s HDP?

Na první otázku neposkytuje odpověď ani teorie, ani praxe. Většinu růstu cen možná způsobilo očekáváním QE. Optimistický odhad by byl dalších 10 %. Domácnosti drží v akciích asi 7000 miliard dolarů, což by znamenalo růst bohatství o 700 miliard dolarů. Spotřebitelské výdaje by to zvýšilo asi o čtvrtinu procenta HDP, což představuje vítaný, ale zároveň velmi malý vliv na příjmy a nezaměstnanost. I další způsoby podpory HDP jsou marginální. Snížení hypotéčních sazeb o 20 bazických bodů by mělo na pořizování nemovitostí malý vliv, protože ceny domů opět klesají. Zvýšení likvidity bank by nemělo žádný efekt, protože již nyní jsou jejich nadbytečné rezervy obrovské. Velké korporace sedí na hromadě hotovosti. Malé podniky neutrácejí, protože nedostanou úvěry, které potřebují. Banky jim je neposkytnou, protože nemají dost kapitálu.

Pravda je taková, že Fed může pro zvýšení ekonomické aktivity udělat jen málo. Je zapotřebí kroků ze strany prezidenta a Kongresu, aby pomohli vlastníkům nemovitostí se záporným čistým bohatstvím a podnikům v přístupu k úvěrům. Aby odstranili hrozbu vyšších daňových sazeb. Jakékoliv QE by mělo být omezeno a s dočasnou dobou trvání.

Uvedené je výtahem z „QE2 is risky and should be limited“ od Martina Feldsteina.

(Zdroj: FT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií
7:49Pokles čistého zisku Komerční banky o 21,3 pct meziročně ovlivnily opravné položky. Mírně klesly také provozní výnosy
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data