Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Francie ztrácí konkurenceschopnost. Inspiraci hledá v Německu

Francie ztrácí konkurenceschopnost. Inspiraci hledá v Německu

16.02.2011 12:42
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Francouzsko- německý tandem je považován za tahouna evropské integrace, bez dohody Berlína a Paříže v EU prý nic neprojde. V posledních letech to však vypadá, že se jedna část motoru zadržela a že je unijní kára stále více tlačena jen jedním směrem – tím německým.

Dokládá to studie organizace COE-Rexecode srovnávající exportéry z obou evropských velmocí, která v lednu přistála na stole francouzského ministra pro ekonomiku. Vcelku se jedná o neveselé čtení. Podíl Francie na evropském vývozu klesl za posledních deset let z 15,7 % na 13,1 %. V roce 2000 činil objem francouzského exportu 55 % německého, dnes je to ani ne 40 %. Pokud srovnáme konkurenceschopnost jednotlivých odvětví (podle cen, kvality a poptávky), vítězí Francie nad Německem jen ve třech kategoriích: letecký a kosmický průmysl, nápoje a IT. Německé osobní i nákladní automobily a řada dalších výrobních segmentů jsou na míle vepředu.

Kdo za to může? Podle studie se země jakžtakž držela až do roku 2003, nedostatečnou kvalitu kompenzovala nižšími cenami. Už na přelomu tisíciletí však došlo ke „zlomu“ v konkurenceschopnosti. Splasklá internetová bublina Německo zdecimovala, Francii naopak ukolíbal samolibý pocit, že se jí krize vyhnula. Byl zachován 35hodinový pracovní týden (zavedený v polovině devadesátých let) a minimální mzda mezi lety 2002 a 2005 vzrostla o 17 %. Náklady, které musí francouzští zaměstnavatelé odvádět na své pracovníky, jsou jedny z nejvyšších v Evropě. Za každých 100 EUR platu musí na různých sociálních a důchodových příspěvcích odevzdat 50,3 EUR. V Německu je to 28 EUR.

Ve Francii je sice více průmyslových firem, ale mnoho z nich spíše připomíná manufaktury z 19. století. Méně než třetina společností vydává peníze na výzkum a vývoj, v Německu je to téměř 50 %. Francie postrádá výzkumné ústavy jako třeba Frauenhofer nebo Max Planck, které úzce spolupracují s průmyslem. Její společnosti také v mnohem menší míře využívají levnější pracovní síly ze střední a východní Evropy: z regionu pochází jen 5,5 % francouzských dovozů, v případě Německa je to 18 %.

Studie navrhuje pětibodový plán nápravy. Jedná se o směsku daňových reforem, užší spolupráce, většího důrazu na lidský kapitál, lepších vzdělávacích a výzkumných programů a snižování nákladů. Krátce řečeno: kopírovat německý model. Jinak prý zemi hrozí další zaostávání.

Imitace východního souseda se mnohým nezamlouvá. Průmyslová základna země se smrskla natolik, že její modernizace nebude mít velký efekt, tvrdí Patrick Artus, hlavní ekonom banky Natixis. Podle něj by se státy EU měly specializovat. Jiní za studií vidí tajný útok průmyslníků právě na 35hodinový pracovní týden. Toto omezení lze obejít s pomocí zvláštních dovolených nebo vyšší mzdy, ale podle zaměstnavatelů jde spíš o již zakořeněný přístup k práci a pracovní morálce vůbec. „Myslí si, že je to jejich svaté právo,“ poznamenává Dan Serfaty, zakladatel sociální sítě Viadeo, která se před několika měsíci z poloviny přestěhovala do Kalifornie.

(Zdroj: The Economist)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.05.2024
9:49Čína oznámila rozsáhlá opatření na oživení realitního trhu
9:01Rozbřesk: Červnový pokles sazeb ECB potvrzen
8:44Colt CZ dokončil akvizici Sellier & Bellot, čínská ekonomika prochází nevyrovnaným oživením a futures jsou v červeném  
8:15UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o uložení projektu fúze sloučení do sbírky listin
8:10Skupina Colt CZ dokončila akvizici českého výrobce munice Sellier & Bellot
6:41Yardeni: Býčí trend by měl i přes korekci pokračovat, zisky míří k novým rekordům
16.05.2024
22:01Dow Jones poprvé v historii v průběhu dne nad hranicí 40 000 bodů  
17:58Nové technologie si samy dláždí finanční cestu ke svému rozmachu
17:20Akcie jsou na maximech opatrnější, jejich odolnost se však zvedla  
17:03J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu
15:17Jakub Blaha: Tržby Walmartu rostou díky zákazníkům s vyššími příjmy  
14:51Freris o nových clech na čínské zboží a stavu tamní ekonomiky
14:50Zisk i tržby Walmartu překonaly odhady, firma zvýšila celoroční výhled
13:10Michael Burry zvyšuje sázky na čínský big tech, ten od lednového dna připisuje 25 %
12:54Než otevře Wall Street: Cisco, GameStop, Chubb  
11:54FX Výhled: Koruna má to nejhorší za sebou, nový impuls dodala jestřábí ČNB  
11:32Aerolinky easyJet snížily ztrátu, jejich šéf příští rok odstoupí z funkce
10:57Koruna těží z posunu očekávání o sazbách, přichází čas nabíjet eura a dolary  
10:00ČSOB v 1. čtvrtletí: Klienti více investují a upřednostňují úsporné bydlení
9:59Německému koncernu Siemens klesl čtvrtletní zisk, tržby stagnovaly

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:45Engie SA (03/24 Q1)
11:00EMU - CPI, y/y