Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stratég JPMorgan: Rally na komoditách znovu nastartují zlato a černé zlato, silná bude elektřina

Stratég JPMorgan: Rally na komoditách znovu nastartují zlato a černé zlato, silná bude elektřina

18.05.2011 15:49
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Ropa a zlato budou stát v čele brzkého oživení komodit z nedávného propadu a pomohou kompenzovat pokles realizovaný na průmyslových kovech. Také průmyslová produkce bude muset následně vyrovnat tempo s poptávkou, domnívá se v analýze situace na komoditních trzích stratég JPMorgan Ray Eyles, který stojí v čele podnikání banky v oblasti komodit v Číně. Eyles se opírá o chování ropného kartelu OPEC, který podle jeho mínění ve druhé polovině roku nebude navyšovat produkci odpovídajícím tempem vůči spotřebě. „Dlouhodobě stojí ropa na jasné fundamentální podpoře vztahu mezi nabídkou a poptávkou a její cena poroste. Další komoditou s jasnou podporou poptávky k nabídce je elektřina po napětí na středním Východě a neštěstí v Japonsku,“ uvádí stratég JPMorgan. Obrat na vývoji komodit se podle něho dostaví v několika nejbližších týdnech.

Podle Eylese dochází k systematickému podceňování síly, se kterou trh žene cenu do rovnováhy s omezenou nabídkou. Na trhu se zlatech zase upozorňuje například na rostoucí objemy zlata uloženého v trezorech bank v Singapuru. „To množství roste opravdu rapidně,“ poznamenává Eyles.

Před nedostatky zásob na trzích jednotlivých komodit upozorňují i další banky. Zatímco Rabobank očekává nedostatek na trzích obilí a bavlny, Barclays Capital a v analýze v květnu varovala před nedostatkem u mědi, niklu, platiny, cínu či olova, tedy u skupiny průmyslových kovů. Právě ty se ale dostaly pod výrazný tlak. „Důvodem je viditelné zpomalování tempa růstu ekonomik, monetární utahování v Číně, oživená evropská dluhová krize. Dopad těchto vlivů na trh komodit je ale krátkodobý, v delším horizontu budou těžit z fundamentální poptávky, snahy o diverzifikaci investic a ochrany před inflací. Podstatným motivem je také zajištění proti měnovým výkyvům,“ uvedl stratég JPMorgan. Podle Eylese inverzním vůči propadu cen průmyslových kovů, které podlehly krátkým prodejům, je pozitivní dopad na dlouhodobé ceny elektřiny.

Goldman Sachs v dubnové analýze doporučila vůči komoditám pozici „underweight“ v následujících třech až šesti měsících. Banka ale stále očekává růst komodit jako celku v ročním horizontu zhruba o desetinu.


Ropa WTI dnes s aktuálně více než 1% ziskem obchoduje nad 98 USD/barel, Brent u 111 USD/barel. V květnu přitom sahala cena WTI ke 115 USD, maximu od roku 2008. Měď je od počátku roku níže o 7 % po 30% růstu loni a 140% v roce 2009. Spotová cena zlata po dosažení stávajícího historického maxima 2. května na úrovni 1577,57 USD/tr. unce, což znamená zisk od počátku roku bezmála 5 %, obchoduje aktuálně na hladině 1493 USD/oz. Loni komodita vynesla 30 %.

Souhrnný index 24 hlavních komodit Standard &Poor’s GSCI Index do dubna posílil o 20 %, čímž navýšil své zotavení o 43 % ze dna roku 2008. V samotném květnu ustoupil o 11 procent. Výkonnost komodit ale v pěti měsících do dubna překonala akcie, dluhopisy i (logicky) americký dolar.

Samotná JPMorgan najala v Asii 100 nových zaměstnanců pro obchodování s komoditami (kontakty i fyzickou komoditou) a výzkum. Hodlá vybudovat franšízy pro obchodování se zlatem, uhlím, plynem či elektřinou a fyzickými dodávkami ropy, uvedl Eyles. „Čína bude v příštích letech stále významnějším komoditním trhem. Značná část světové poptávky je tažena Čínou, expanzi očekáváme do Indie a dalších částí Asie,“ uzavřel Eyles.

Podle singapurské Philip Futures Pte je v Asii vidět návrat části investorů na trh základních materiálů včetně ropy. Podle dat MMF investice v roce 2012 dosáhnou zhruba 24 procent globálního HDP, což by bylo nejvíce za více než 20 let. Podle Michaela Sanderse z Citigroup jich většinu vygenerují rozvíjejících se trhy, zejména Asie v čele s Čínou.

(Zdroj: JPMorgan, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.05.2025
20:38Spojené státy i Čína razantně sníží vzájemně uvalená cla a na 90 dnů přeruší výběr u většiny z nich
17:10Překvapivě nízká cena za riziko a variace na „r – g“
17:09Americké akcie letí vzhůru  
16:37Fiala: Dopis žádající odklad podpisu smlouvy na Dukovany nebyl stanoviskem EK
15:21Euforie na trhu může být předčasná, varují analytici Morgan Stanley
15:15Řecké ekonomice se daří. První záchranný balíček splatí o 10 let dříve
14:04Týdenní výhled: Trhy slaví „příměří“ v obchodní válce. Inflace a maloobchod naznačí dopad cel  
12:29Trump míří na vysoké ceny léků v USA. Farmaceutické akcie padají pod náporem nejistoty
11:45Investoři hází za hlavu obavy z cel, futures slibují rally na Wall Street  
11:27TESLA KARLÍN, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu dne 11.6.2025
10:57Bezvavlasy: Tržby e-shopů vzrostly meziročně o 40 procent
10:49Nezaměstnanost v dubnu stagnovala, volných míst přibylo
9:46EK žádá odklad podpisu smlouvy na Dukovany. Podle šéfa ČEZ jde o snahu, aby tu elektrárna nevznikla
9:43USA se s Čínou dohodly na dočasném snížení cel, trhy se radují
9:07Rozbřesk: Proč ČNB bude více sledovat čísla z trhu práce?
9:02Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu dne 13. 6. 2025
8:52USA a Čína hlásí pokrok v obchodních jednáních, podrobnosti přijdou dnes
8:46USA a Čína dosáhly pokroku, ČEZ zahajuje povolovací proces pro malé modulární reaktory a futures jsou v zeleném  
6:07Letošní rok je pro americkou energetiku náročný. Ale i tak je jedna část tohoto sektoru stále atraktivní
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Nezaměstnanost