Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Věci nejsou takové, jak se zdají…

Věci nejsou takové, jak se zdají…

30.06.2011 10:23
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Právě končící měsíc červen rozhodně nebyl něčím, na co budou jak profesionální, tak retailoví investoři vzpomínat v dobrém. Všechny hlavní akciové a komoditní indexy jsou na měsíční bázi v „červeném“a velká část letošních zisků tak byla v řádu čtyřech týdnů de facto odmazána. A aby toho nebylo málo, na horizontu posledních dvou měsíců oslabují akciové indexy již sedm týdnů z posledních osmi.

Pokud se však na vývoj hlavních trhů podíváme z delšího (pro účely tohoto textu 7letého) horizontu, zjistíme, že červen je historicky z pohledu výnosu vždy jeden z nejhorších měsíců a hravě předstihne často zmiňovaný květen. Průměrná měsíční změna indexu S&P 500 je na zmíněné periodě -3,1 %. Nejhorším rokem byl v tomto ohledu červen 2008, kdy index přišel o 8,6 %, a rok 2010, kdy ztratil 5,4 %. Za celých sedm let je pouze jeden rok (2009), kdy index neoslabil – jeho měsíční výkonnost však byla „nula“. Letošní rok je v tomto ohledu sice nadprůměrný (-4,8 % k datu 27.6.2011), ale nikoliv výjimečný.

Situace v našich zeměpisných šířkách není o mnoho jiná. Průměrná ztráta indexu PX je na úrovni posledních sedmi let 1,7 %. Nejhorší byl podobně jako v USA rok 2008 (-12 %), následovaný rokem 2010 (-6,2 %). Počet „kladných“ měsíců je však povzbudivě mnohem vyšší, než v případě indexu S&P 500 (roky 2005, 2006, 2007 a 2009). Letošní červen je tak opět z pohledu procentní ztráty jeden z těch horších, z celkového trendu však výrazně nevybočuje.

A co z toho všeho vyplývá? Usuzovat na budoucno z vývoje v minulosti je vždy extrémně ošidné. Jak říká jedno léty prověřené přísloví – „co se stalo, nedá se odestát“. Nelze než souhlasit – kombinace faktorů a událostí je vždy jedinečná a nějaké trendy lze dovozovat vždy jen v hodně dlouhém horizontu. Přesto byste možná rádi věděli, že akciovým indexům se přes prázdniny obvykle vcelku daří. Ve Spojených státech je to v průměru +2 až +2,5 %, index PX si přes léto průměrně polepší o 3 až 3,5 % za měsíc.

Hlavním důvodem, proč byly trhy v červnu jako na trní, bylo (opět) Řecko a vývoj kolem jednání o poskytnutí další tranše mezinárodní resp. mezibankovní finanční pomoci. V celé té mediální a názorové změti malinko zapadl fakt, že Řecko představuje „pouze“ 2,5 % HDP celé eurozóny a dopad jeho problémů je z pohledu ekonomické výměny v rámci EU relativně malý. V tomto okamžiku už známe výsledky hlasování, dopadlo „dobře“ a navrhované úspory byly parlamentem přijaty. Důvody tohoto pro někoho možná překvapivého vývoje jsou zejména tři. Tím prvním je fakt, že Řecko ty peníze skutečně potřebuje. Pokud by mu poskytnuty nebyly, úpadek je otázkou dnů nebo týdnů. Tím druhým je fakt, že slib resp. závazek změn a úspor je věc jedna, jejich plnění a dodržování v reálném světě pak věc druhá. Třetí faktor je více geopolitický, než ekonomický. Po relativně dlouhou dobu bylo Řecko schopno čelit „expanzivním“ náladám Turecka samo. Od okamžiku, kdy Turci našli „novou identitu“, potřebuje Řecko silné partnery, protože je fakticky samo o sobě nárazníkem mezi křesťanstvím a islámem. A toho si jsou pánové v Bruselu velmi dobře vědomi…


Pozn.: Připraveno pro tištěnou verzi Lidových novin


Váš názor
  • Bankrot Řecka
    30.06.2011 14:49

    Víte, co se říkalo v roce 2007 pane Žabžo? Že problém se špatnými hypotečními úvěry bude mít na ekonomiku USA jen omezený význam, protože investice do bydlení představovaly „jen“ cca 6 – 7% amerického HDP – a všichni víme, jak to dopadlo. A vy nyní říkáte, že HDP Řecka představuje „pouze“ 2,5% HDP eurozóny, ale ono v tom Řecko není samo. Stačí pouze, když k Řecku přidáte Irsko a Portugalsko a dostanete se na nějakých cca 5 – 6% HDP eurozóny. A co teprve pokud by se přidalo Španělsko? ECB svým pravděpodobným brzkým zvýšením sazeb bankrot Řecka velice rychle přiblíží. Bankrot Řecka přijde pane Žabžo, otázkou zůstáva kdy k tomu dojde, a já doufám, že jako retail trader na fx trzích si na bankrotu Řecka pěkně namastím kapsu. Na závěr chci podotknout, že Vaše články mají kvalitu a rád Vaše komentáře čtu.
    scorpio
    • Re: Bankrot Řecka
      30.06.2011 15:22

      Dobré odpoledne, cílem textu rozhodně nebyla snaha bagatelizovat rozsah problému, který představuje pro Evropu předlužené Řecko. Současné řešení je z mého pohledu spíše "nákupem času", než čímkoliv jiným. I to však trhům stačí k (dočasnému) uklidnění...
      Petr Žabža
Aktuální komentáře
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic
17:32Wall Street se před Applem a daty zvedá, koruně pomáhá ČNB  
17:14Technická analýza S&P 500: Čekání na signály, které naznačí konec konsolidační fáze  
16:50Jan Bureš: ČNB snižuje sazby na 5,25 %, ale jejich trajektorii reviduje prudce vzhůru
16:13Výsledky AMD (-2 %): Sice rychlý progres, ale přemrštěná očekávání  
14:40ČNB podle očekávání snížila sazby o 50 bazických bodů na 5,25 %
14:19Než otevře Wall Street: Carvana, DoorDash  
12:53Aktuální výsledková sezóna značí, že konec hospodářské recese v Evropě je na dohled
12:50Farmaceutická firma Novo Nordisk zvýšila čtvrtletní zisk a zlepšila výhled
11:49OECD zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,1 procenta
11:39Námořní dopravce Maersk má nižší čtvrtletní zisk, zlepšil ale celoroční výhled
11:34Energetické firmě Shell klesl čtvrtletní zisk o pětinu, překonal však očekávání
10:56Co si bereme z mixu dat, výsledků a jednání Fedu?  
9:45Setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci v pondělí 6.5.
9:08Rozbřesk: ČNB představí novou prognózu a “prověrku” přirozené úrokové míry
8:55ČNB dnes nejspíše opět sníží sazby, Fed signalizoval obavy z inflace a futures jsou v zeleném  
01.05.2024
22:02Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu  
20:25Fed není spokojen se směřováním inflace k cíli. Nezměnil sazby, ubral z tempa redukce bilance a dolar po váhání ztrácí
17:21Dolar, euro a koruna v příštím roce. A svět s pestřejšími inflačními vzorci?
13:45Jakub Blaha k Amazonu (+2 %) po 1Q24: Tržby cloudové divize letos přesáhnou 100 miliard dolarů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.