Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Faber: Medvědí trh klepe na dveře, dluhopisy ukazují na ekonomiku v recesi

Faber: Medvědí trh klepe na dveře, dluhopisy ukazují na ekonomiku v recesi

02.08.2011 15:06
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Turbulence na trzích posledních týdnů a měsíců a srovnání současného vývoje na akciích a dluhopisech s tržbou hotovosti dovádí investora Marka Fabera k přesvědčení, že stojíme na počátku dlouhodobého medvědího trhu. Samotný trh dluhopisů pak podle něj ukazuje na hospodářskou recesi a politici situaci svou neschopností řešit skutečné problémy nepřispívají.

„Rozložení investic mezi akcie, dluhopisy a hotovost ukazuje, že akciový trh na tom není dobře. Dluhová krize na obou stranách Atlantiku podlamuje růst ekonomik. Na recesní situaci americké ekonomiky ukazuje trh dluhopisů. Pakliže ty ukazují na oslabování ekonomik západu a akciový trh zůstává relativně vysoko, očekávám na něm zlom,“ uvádí Marc Faber. (Čtěte také: Akcie v Evropě jsou vůči USA nejníže za 15 let) Faber sám sebe označuje přesvědčením za medvěda.

Svým hlasem se přidává ke kritikům politického „řešení“ problémů dluhové krize v Evropě i situace kolem dluhového limitu (a neřešení podstaty v podobě dluhu a rozpočtového schodku) ve Spojených státech. „Politici nejsou svými kroky nápomocni. Reálný rozsah problémů v Evropě i Spojených státech nikdo nesnížil, pouze je ‚řešeními‘ nekonečně odsunuje do budoucna,“ uvádí Faber. (Čtěte také: Donald Trump: Bod pro Obamu je výsměchem USA. Chci být prezidentem) „Část analytiků se domnívá, že makrodata mohou překvapit směrem nahoru, jejich pohled ale nesdílím, dle mého názoru to bude naopak,“ myslí si Faber. Nepříznivá data z firem podle něho začnou chodit s výsledky druhé poloviny roku 2011 po smíšených datech za 2Q11. Nenaplněná očekávání zůstala již ve 2Q u značné části firem, z posledních například u BNP Paribas či Barclays, Motoroly nebo EADS.

Jeho očekávání opětovné recesní hrozby ekonomiky, kterou naznačil údaj o výkonu ekonomiky USA ve druhém čtvrtletí roku (Čtěte také: Americké HDP: Ve 2Q výrazné zklamání, za 1Q brutální revize) podporuje také analytička Meredith Whitney, podle které opět výrazně zesílily signály ukazující na riziko druhého dna americké ekonomiky. Připomíná situaci amerických států, kde po červnovém odeznění federální podpory 46 z nich přistoupilo k razantně úsporným rozpočtům. Jelikož lokální vlády odpovídají zhruba 12 % HDP, očekává další tvrdý dopad na nezaměstnanost a výdaje domácností. První rána přišla již dnes, když čerstvá data za červen ukázala na 0,2% pokles osobních výdajů místo očekávaného 0,1% růstu (a 0,1% tempo růstu příjmů při očekávaných 0,2 %). „Tyto úspory dopadnou také do soukromého sektoru skrze rušení kontaktů firem, které budou následně propouštět,“ míní dále Whitney.

Medvědí naladění Fabera znovu akcentuje komodity, které vidí také jako klíčové pro vývoj globální ekonomiky. Ještě více než dopadu zpomalení ekonomiky Spojených států se Faber obává dopadu vývoje na komoditách na růst v Číně. Místo cen komodit na vrcholech ale naráží na oslabení jejich ceny. Čína je pro svou ekonomiku potřebuje a platí za ně zejména komoditním ekonomikám Kanady, Austrálie a Středního Východu. Ty s poklesem cen (pod tlakem očekávaného ekonomického útlumu) dostanou zaplaceno méně a také nakoupí méně čínského zboží, čímž zatlačí na útlum tamní ekonomiky, dovozuje Faber s tím, že vlivu přikládá silnější efekt, než dražšímu nákupu komodit.

Vedle komodit očekává na růst rozvíjejících se ekonomik v čele s Čínou tlak ze strany cen potravin. „V těchto zemích znamenají potraviny výrazně vyšší podíl na spotřebním koši. Inflace jejich cen se může projevit nepříjemným překvapením v celkovém výkonu ekonomiky,“ upozorňuje Faber.

Za favorita z investičního pohledu nadále považuje zlato. Jeho cena dnes v Londýně dosáhla nového rekordu na dosah 1634 dolaru za trojskou unci. „Jeho pozice bezpečného ráje jej bude držet blízko jeho historických maxim. Osobně bych neváhal s jeho nákupem, pokud by došlo na pokles k 1500 USD za trojskou unci,“ uvedl Faber.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.03.2024
8:40Čínská realitní krize se šíří do největších bank. Zatím je 'ještě zvládnutelná'
28.03.2024
17:21Růstové a hodnotové akcie a jeden padesátiletý cyklus
16:53Jaký závěr nás čeká tentokrát? Wall Street v úvodu pouze přešlapuje  
16:06Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2024
16:06Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily
15:48Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil pouze na 3,4 procenta
15:44Tesla už odepsala na akciích 350 miliard dolarů. Očekávání investorů ohledně dalšího vývoje jsou nevalná
13:29Invesco: Významný týden pro měnovou politiku je pro trhy dobrým znamením
12:22Než otevře Wall Street: Snowflake, MillerKnoll, Sprinklr  
11:20Podle guvernéra Fedu by se po posledních datech o ekonomice měla snížení sazeb odložit nebo zredukovat
11:02Investoři se připravují na konec kvartálu, Fed nechce spěchat se snižováním  
9:42Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, reálné příjmy domácností rostou a s nimi i útraty
8:55Se snižováním sazeb v USA není kam spěchat, opakuje guvernér Fedu Waller. Futures jsou zelené  
8:52Putin: Rusko nezaútočí na Pobaltí, Polsko či Česko. Jde jen o strašení lidí
8:45Rozbřesk: HDP potvrdí pozitivní obrat v útratách domácností
6:03Britské akcie jsou nyní (historicky) mimořádně levné a Evropa už obchoduje s výrazným diskontem i vůči Japonsku
27.03.2024
21:19Americké indexy posilovaly díky silnému závěru  
18:26Jen kousek od intervence? Akcie a dluhopisy dnes lehce v zeleném  
17:50Pavol Mokoš: Je čas svézt se na vlně růstu, ne chytat dno. A technické cíle pro pražské banky
15:43BlackRock: Dlouhodobě nebude pokračovat scénář vyšší inflace a sazeb. Postará se o to umělá inteligence a další technologie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:30USA - Jádrový deflátor PCE, y/y
13:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m