Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč může S&P propadnout až o 59,9 %?

Proč může S&P propadnout až o 59,9 %?

30.08.2011 15:24, aktualizováno: 30.8. 15:36

Aktualizováno

Důvodem může být změna v křehké rovnováze mezi kapitálovým a dividendovým výnosem, která se právě může nacházet na dalším historickém milníku. Většina kapitol historie investování do akcií čerpala z atraktivity relativně vysokých dividend. Dividendové výnosy byly pro návratnost nejdůležitější a přítok fondů tak často záležel především na nich. To již ale nemusí platit dlouho.

Statistiky ukazují, že za posledních 30 let převzaly kormidlo kapitálové výnosy plynoucí přímo ze zhodnocení vybraného titulu a trhy přály investorům sázejícím na růst. Podmínky v 80. a 90. letech byly pro kapitálové výnosy takřka ideální – dezinflace, komoditní trh pod nadvládou medvědů, globalizace, levná pracovní síla a automatizace provozů přinášely vytrvale rostoucí zisky společností a s nimi i ochotu investorů platit vyšší násobky P/E.

S příchodem globální ekonomické krize se však kola tohoto dobře namazaného stroje na peníze zadrhla a současná realita již návrat k rychle rostoucí globální ekonomice ani neslibuje. Otázkou dne tak je, zda dividendový výnos za absence růstového větru v zádech nebude nyní mít opět navrch.

Defensivněji ladění investoři sázky na každoročně vyplácené – co možná - stabilní dividendy, jaké se čekají například od telekomunikačních společností, vyhledávají již dnes. V současném prostředí, které nepřeje pozitivním zprávám, nejeden investiční stratég radí vkládat prostředky do společností se silnou dividendou, dostatkem hotovosti a vyváženou celkově strategií podnikání.

Jaký by měl posun dividendového výnosu do popředí dopad na ceny akcií? Analytická server Seeking Alpha spočítal, že průměrný výnos akcií v americkém indexu S&P 500 (a jeho předchůdcích) od roku 1871 do současnosti dosahuje 4,47 procenta. S ohledem na výše popsaný vývoj však průměr stlačuje níže dominance kapitálového výnosu v posledních třech dekádách. Za sto let do roku 1971, kdy nastoupil nový ekonomický systém a dolar přestal být přímo směnitelný za zlato, byl dividendový výnos 5,04 procenta.

V současnosti se dividendový výnos pětistovky firem tvořících index S&P dostal pod dvě procenta, pokud by se však měl vrátit na úrovně výše zmíněných historických průměrů, muselo by se tak stát - s ohledem na grafem demonstrovanou závislost - na úkor kapitálovému výnosu. To by ovlivnilo hodnotu v očích prorůstově orientovaných investorů a znamenalo pád valuace. Seeking Alpha po výpočtech založených na níže vynesených historických datech dospěl k závěru, že návrat dividendového výnosu na na 4,47 procenta by pro index S&P znamenal propad na 550 bodu (tedy o 55 procent proti včerejšímu závěru), zatímco růst výnosu na „očištěných“ 5,04 procenta by hlavní index Wall Street srazil až na 485 bodu, což by znamenalo 59,9% pád.

alpha.jpg

zdroj: Seeking Alpha

Kritici této myšlenky namítají, že dnes sledovatelný pokles dividendových výnosů svědčí spíše než o úpadku ekonomického prostředí o preferenci firem vynaložit volné peněžní prostředky jiným, pro investory také přínosným způsobem – zpětný odkup vlastních akcií, strategické akvizice za krizí stlačené ceny apod. Analýza výnosu z cashflow podle odpůrců již tak zlověstné signály nevysílá a podává relevantnější obrázek reality bez tajemných sil schopných potopit světové indexy o desítky procent.
 
(Zdroj: AP, Seeking Alpha, The Street)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2025
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta
13:12EU dává automobilkám více času na splnění emisních cílů
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.