Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč může S&P propadnout až o 59,9 %?

Proč může S&P propadnout až o 59,9 %?

30.08.2011 15:24, aktualizováno: 30.8. 15:36

Aktualizováno

Důvodem může být změna v křehké rovnováze mezi kapitálovým a dividendovým výnosem, která se právě může nacházet na dalším historickém milníku. Většina kapitol historie investování do akcií čerpala z atraktivity relativně vysokých dividend. Dividendové výnosy byly pro návratnost nejdůležitější a přítok fondů tak často záležel především na nich. To již ale nemusí platit dlouho.

Statistiky ukazují, že za posledních 30 let převzaly kormidlo kapitálové výnosy plynoucí přímo ze zhodnocení vybraného titulu a trhy přály investorům sázejícím na růst. Podmínky v 80. a 90. letech byly pro kapitálové výnosy takřka ideální – dezinflace, komoditní trh pod nadvládou medvědů, globalizace, levná pracovní síla a automatizace provozů přinášely vytrvale rostoucí zisky společností a s nimi i ochotu investorů platit vyšší násobky P/E.

S příchodem globální ekonomické krize se však kola tohoto dobře namazaného stroje na peníze zadrhla a současná realita již návrat k rychle rostoucí globální ekonomice ani neslibuje. Otázkou dne tak je, zda dividendový výnos za absence růstového větru v zádech nebude nyní mít opět navrch.

Defensivněji ladění investoři sázky na každoročně vyplácené – co možná - stabilní dividendy, jaké se čekají například od telekomunikačních společností, vyhledávají již dnes. V současném prostředí, které nepřeje pozitivním zprávám, nejeden investiční stratég radí vkládat prostředky do společností se silnou dividendou, dostatkem hotovosti a vyváženou celkově strategií podnikání.

Jaký by měl posun dividendového výnosu do popředí dopad na ceny akcií? Analytická server Seeking Alpha spočítal, že průměrný výnos akcií v americkém indexu S&P 500 (a jeho předchůdcích) od roku 1871 do současnosti dosahuje 4,47 procenta. S ohledem na výše popsaný vývoj však průměr stlačuje níže dominance kapitálového výnosu v posledních třech dekádách. Za sto let do roku 1971, kdy nastoupil nový ekonomický systém a dolar přestal být přímo směnitelný za zlato, byl dividendový výnos 5,04 procenta.

V současnosti se dividendový výnos pětistovky firem tvořících index S&P dostal pod dvě procenta, pokud by se však měl vrátit na úrovně výše zmíněných historických průměrů, muselo by se tak stát - s ohledem na grafem demonstrovanou závislost - na úkor kapitálovému výnosu. To by ovlivnilo hodnotu v očích prorůstově orientovaných investorů a znamenalo pád valuace. Seeking Alpha po výpočtech založených na níže vynesených historických datech dospěl k závěru, že návrat dividendového výnosu na na 4,47 procenta by pro index S&P znamenal propad na 550 bodu (tedy o 55 procent proti včerejšímu závěru), zatímco růst výnosu na „očištěných“ 5,04 procenta by hlavní index Wall Street srazil až na 485 bodu, což by znamenalo 59,9% pád.

alpha.jpg

zdroj: Seeking Alpha

Kritici této myšlenky namítají, že dnes sledovatelný pokles dividendových výnosů svědčí spíše než o úpadku ekonomického prostředí o preferenci firem vynaložit volné peněžní prostředky jiným, pro investory také přínosným způsobem – zpětný odkup vlastních akcií, strategické akvizice za krizí stlačené ceny apod. Analýza výnosu z cashflow podle odpůrců již tak zlověstné signály nevysílá a podává relevantnější obrázek reality bez tajemných sil schopných potopit světové indexy o desítky procent.
 
(Zdroj: AP, Seeking Alpha, The Street)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.06.2025
10:01Víkendář: Běžný pohled na krizi a dění kolem roku 2008 může být zavádějící
27.06.2025
22:01Akciová rally zpomalila, Trump ukončil jednání s Kanadou  
17:07Staronový technologický cyklus a jeden nový „Microsoft“ každých pár let
15:28Objem nesplácených úvěrů roste, riziko systémové krize je reálné, bojí se ruské banky
15:21Británie vyrobila v květnu nejméně aut za 75 let, vývoz do USA brzdí cla
14:05Nike plánuje snížit závislost na výrobě v Číně pro americký trh. Akcie v pre-marketu přidávají 9 %  
13:37SUV od Xiaomi, které ještě ani nevyjelo, už ohrožuje Teslu
12:03Perly týdne: Trumpův telefon a v Německu doposud nemyslitelné
11:43USA a Čína podepsaly obchodní příměří, zmírní vzájemná omezení
10:59Akcie závěrem týdne na pozitivní vlně  
9:56Česká ekonomika rostla nejrychleji za téměř tři roky. HDP byl revidován na růst o 2,4 %
9:09Rozbřesk: Dobrá zpráva pro americká aktiva – daň z pomsty zmizí z daňového baličku
8:47EU obdržela nový návrh USA na cla. Připravuje se i na neúspěch jednání
8:41Pokles americké spotřeby vedl k revizi HDP, Rusku hrozí bankovní krize a futures se zelenají  
6:08Invesco: Ceny ropy se mění v důsledku napětí na Blízkém východě, ostatní trhy ale zůstávají v kurzu
26.06.2025
22:01Zámořské indexy na dostřel od historických maxim  
17:31Micron potvrdil pozici klíčového hráče polovodičového sektoru, překonal očekávání a nabídl optimistický výhled  
16:56Skrytá proměnná s velkým vlivem na trh
16:21Analýza: Nájmy na jaře vzrostly v ČR průměrně o tři pct na 373 Kč za m2
16:08UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o dvanácté výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data