Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká ekonomika stagnuje... denní přehled Trhy, data, výsledky

Česká ekonomika stagnuje... denní přehled Trhy, data, výsledky

15.11.2011 17:59
Autor: Research, Patria Finance

ČR: 
Pojišťovací skupina VIG ve 3Q 2011 dosáhla meziročního růstu čistého zisku o 3,9 procenta na 98,2 mil EUR. Zisk před zdaněním úrovní 131,9 mil. EUR splnil obdobně jako čistý zisk očekávání. Do čisté ziskovosti se z části podepsal také odpis 50 % hodnoty drženého řeckého dluhu a stejný krok v rozsahu 10 % u dluhu italského. Hrubé předepsané pojistné vzrostlo v samotném 3Q11 o 4 % na 2,073 miliardy EUR. VIG ve výsledcích nezopakoval celoroční cíl růstu ziskovosti (10 % u zisku před zdaněním a nízký procentní růst hrubého předepsaného pojistného). Pojišťovna tentokrát pouze uvedla, že se dlouhodobě soustředí na stabilní vývoj předepsaného pojistného a ten zůstává cílem pro nejbližší období obtížného vývoje evropské ekonomiky i měnových trhů. „Celoročního cíle se nevzdáváme, ale nemůžeme jeho naplnění garantovat," dodal na tiskové konferenci šéf skupiny Günter Geyer.

HDP ve 3Q letošního roku stagnoval v mezikvartálním srovnání. Po dvou letech růstu ekonomika zamrzla. Meziroční růst HDP zpomalil na 1,5 % z 2,2 % ve 2Q. Rychlý odhad ČSÚ neobsahuje detailní data, nicméně z ostatních informací je zřejmé, že vývoj HDP příznivě ovlivnil zahraniční obchod, brzdou je naopak domácí poptávka.

Inflace ve výrobních cenách se drží relativně vysoko, v říjnu dosahovala 5,6 procenta. Na druhou stranu je ale docela stabilní a v meziměsíčním srovnání index cen průmyslových výrobců stagnoval. Tyto výsledky jsou přesně v souladu s tržním odhadem. Směrem vzhůru na hlavní index působily ceny koksu a rafinérských produktů, dopravní prostředky a potraviny. Kompenzací ale byl pokles cen chemických výrobků, nerostných surovin a elektrických zařízení.

Září přineslo překvapivý přebytek běžného účtu ve výši 5,2 miliardy korun. Měsíční data z platební bilance jsou v poslední době hodně volatilní a o překvapení se stará hlavně bilance výnosů. Kladný příspěvek obchodu se zbožím i službami byl relativně vysoký. 

Evropa:
CEO Deutsche Bank Josef Ackermann upustil od plánu stát se v roce 2012 předsedou dozorčí rady banky. Tento post obsadí CFO pojišťovny Allianz Paul Achleitner. V příštím roce nahradí Ackermanna v pozici CEO dvojice Juergen Fitschen a Anshu Jain.

Švýcarská UBS jmenovala na post CEO Sergia Ermottiho. Předsednictví v představenstvu se v příštím roce ujme Axel Weber.

Další švýcarské bance Credit Suisse hrozí od agentury Moody´s snížení jejího dlouhodobého kreditního ratingu, důvodem je „relativně velká volatilita výsledků a letošní nepřesvědčivé výnosy vzhledem k objemu RWA“. Akcie odepisují 4 %.

Právní a daňové tahanice pravděpodobně zastaví plánovanou fúzi německých automobilek Porsche a VW. Alternativy budou projednány na střetnutí dozorčí rady VW 18. listopadu. Nejpravděpodobnější je převzetí kompletních výrobních aktivit. Porsche v současnosti drží majoritní podíl kmenových akcií VW, VW zase kontroluje 49,9 % akcií Porsche. VW by tak nejspíš uplatnil opci na koupi zbylého 50,1procentního podílu ve výrobních aktivitách Porsche za 3,9 mld. EUR, načež by se značka Porsche stala součástí koncernu VW a nynější Porsche SE holdingovou společností pro 50,7procentní balík kmenových akcií koncernu VW. Opce ale může být uplatněna až po 15. listopadu 2012 a i tak by pro VW znamenala dodatečný daňový náklad ve výši 1 mld. EUR. Do roku 2014 však tato daňová zátěž postupně klesá na nulu. K uplatnění opce tak nejspíš nedojde dřív než v roce 2013. Hlavní motivací k převzetí je větší profitabilita Porsche, které operuje s provozní marží na úrovni 19 %. Akcie Porsche i VW obchodují aktuálně kolem včerejších závěrečných úrovní.

Ekonomika eurozóny naplnila očekávání a ve 3Q es HDP zvýšil o 0,2 % v porovnání s předchozím kvartálem, meziroční tempo růstu zpomalilo z 1,6 % na 1,4 %. Tahounem eurozóny je především Německo, kde se HDP zvýšil o 0,5 % mezikvartálně, meziroční růst zde zbrzdil na 2,6 % z 2,9 % ve 2Q. Francie si udržela meziroční růst o 1,6 %, Španělsko si drží stabilní, ale nízký růst o 0,8 %. V hluboké recesi se drží Řecko, kde HDP klesl o 5,2 %. V Portugalsku se meziroční propad prohloubil z 1,0 % na 1,7 %.

Nálada investorů v Německu, měřená indikátorem institutu ZEW, v listopadu klesla na -55,2 bodu z říjnových -48,3 bodu. Pokles se čekal, nicméně méně výrazný

Nedůvěra v řešení dluhové krize v eurozóně i dnes svírala finanční trhy. CDS na 5leté státní dluhopisy stouply o 28 na 230 bps u Rakouska, o 20 na 233 bps u Francie, o 33 na 355 bps u Belgie Směrem vzhůru se posunuly také výnosy dluhopisů napříč celou eurozónou s výjimkou Německa, jehož bundy stále slouží jako „bezpečný přístav“. Novinkou ve vývoji krize je výrazný posun francouzských státních dluhopisů, jejichž výnosy dnes stouply o 20-30 bps.

USA: 
Čistý zisk obchodního řetězce Wal-Mart klesl ve F3Q12 meziročně o 3 % na 3,3 mld. USD., neboli 97 c na akcii oproti trhem očekávaným 98 c. Za poklesem stojí především cenová politika v USA, která měla slevami přilákat zákazníky. Vyšší ceny od dodavatelů navíc nebyly v plné míře promítnuty do konečných cen, což se odrazilo na poklesu hrubé marže na 24,6 %. Pokles hrubé marže může dle společnosti pokračovat i ve 4Q12. Tržby v USA vzrostly o 1 %, v zahraničí taženém Čínou a Mexikem dokonce o 15 %. Tržby v USA by měly ve F4Q12 narůst o 2 %, EPS by měl dosáhnout 1,42-1,48 USD. Akcie odepisují přes 2 %.

Zisk dalšího obchodního řetězce Home Depot naproti tomu stoupnul ve F3Q12 o 12 % na 934 mil. USD. Počet transakcí narostl o 1,2 %, průměrná útrata o 3 %. Tržby tedy vzrostly o 4,2 % a předčily tak očekávání trhu. Tržby by měly letos narůst o 2,5 %, zisk by měl dosáhnout výše 2,38 USD na akcii. Společnost zároveň navýšila dividendu o 16 % na 29 c na akcii. Akcie mírně ztrácejí. 

Maloobchodní tržby v říjnu stouply o 0,5 % a překonaly očekávání, že se zvýší o 0,3 %. Bez automobilů dokonce maloobchod rostl o 0,6 %. V meziročním srovnání celkové maloobchodní tržby vzrostly o 7,3 %. Tyto údaje podporují optimismus, že se spotřebitelská poptávka v USA vyvíjí stále poměrně příznivě.

Situace v průmyslu se na východním pobřeží mírně zlepšila, ukazuje index Empire Manufacturing, který publikuje pobočka Fedu v New Yorku. V listopadu tento indikátor stoupl na 0,6 bodu z říjnových -2,0 bodů.

Produkční ceny se v říjnu snížily o 0,3 % po předchozím růstu o 0,8 %. Inflace v tomto segmentu ekonomiky zpomalila na 5,9 % z 6,9 % v září, bez kolísavých cen potravin a energií činí 2,8 %.

Očekávaná data následujícího dne:
  Událost konsensus předchozí
14:30 USA - Inflace za říjen 0,00 % m/m 0,30 % m/m
15:15 USA - Průmyslová výroba 0,40% 0,20%
Očekávané firemní události:
B/MKT VIG Výsledky za 3Q11 Oček. EPS 0,77 EUR
B/MKT Vivendi 3Q11 0,453 EUR
7:30 Infineon FY11 0,602 EUR
LSE 1H12 0,426 GBP
B/MKT Target 3Q12 0,740 USD
13:00 Abercrombie & Fitch 3Q12 0,722 USD
22:30 Applied Materials 4Q11 0,194 USD
A/MKT NetApp 2Q12 0,596 USD
Shrnutí vývoje na finančních trzích:
  15.11.   14.11.   Změna za den   Změna za rok
3M Pribor 1,15 1,14 0,01 -0,07
2Y IRS 1,3   1,32   -0,02   -0,58
10Y IRS 2,2 2,23 -0,03 -0,71
CZK/EUR 25,7   25,69   0,00%   4,10%
CZK/USD 18,99 18,84 0,80% 5,10%
USD/EUR 1,3529   1,3638   -0,80%   -1,00%
PX 892 907,3 -1,70% -22,20%
S&P 500 1249,1   1258   -0,70%   4,60%
DJ STOXX 50 2267,7 2271,9 -0,20% -11,40%

 

Tip: T.O.P. – Trhy o páté z Patria.cz

Denní komentované shrnutí událostí na finančních trzích u nás i ve světě, odesíláno v pracovních dnech mezi 17. a 18. hodinou. Přihlaste se k odběru nového souhrnu ZDE!


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.05.2025
9:00Víkendář: Proč to šlo v USA a ne ve Velké Británii
17.05.2025
15:45Invesco: Centrální banky postupují opatrně
9:00Víkendář: Pár výjimečných firem zvedá celou ekonomiku
16.05.2025
22:01Trhy končí rekordní týden dalším nárůstem  
17:20Zisková bublina?
17:15J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu emitenta J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.
17:10J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.
16:47Americké akcie se přibližují historickým maximům  
15:05Velká jména na Wall Street sází na malé společnosti. Jako krátkodobá spekulace mohou fungovat
13:18UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu
13:11Random Thoughts #7: ReadIt  
11:56Perly týdne: Trhy opět s prémiemi na sliby, dynamika zisků na vrcholu
10:28Část bankovní rady ČNB je zdrženlivá k dalšímu snižování úrokových sazeb
9:22RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení o rozhodovaní per rollam valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.
9:03Rozbřesk: Růst v eurozóně: španělská euforie, německý útlum
8:51GEVORKYAN ve čtvrtletí zlepšil tržby, zisk i marži a dostává práškovou metalurgii do nových odvětví včetně zbrojařství
8:48ČEZ o výsledcích i Dukovanech, GEVORKYAN vykázal vyšší zisk i tržby a Trump uzavřel dohodu se SAE. Futures v zeleném  
7:37Finanční ředitel ČEZ Novák: Víme, že jsme dividendový titul. EDF učiní proti podpisu vše
15.05.2025
22:03Kontrasty na trhu: Krize důvěry v UnitedHealth a nákupní euforie kolem Foot Lockeru  
17:20Podceňují akcie současnou situaci?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data