Kdysi se ve střední a východní Evropě (CEE) považovalo vlastnictví domácích bank zahraničními za pozitivní faktor. Tyto dny jsou ale sečteny. Pokud vlastníci pocházejí ze zahraničí, znamená to obvykle jednu věc – nutnost oddlužení. Vezmeme-li v úvahu, jak velké jsou investice zahraničních bank v CEE regionu, jde o špatné zprávy. Graf ukazuje podíl aktiv domácího bankovního sektoru vlastněný zahraničními bankami:

Fitch Ratings se domnívá, že jestliže se krize v eurozóně zintenzivní, vzroste tlak na to, aby její banky navýšily kapitál. To je donutí k omezení financování jimi vlastněných bank v CEE regionu. Výsledkem by byla nižší dostupnost úvěrů a slabší růst HDP v mnoha tamních zemích. Podobně i Financial Times poukazují na skutečnost, že rakouský bankovní dohled požaduje, aby rakouské banky omezily úvěrování svých evropských akvizic. Jde o důsledek snahy zachovat Rakousku rating AAA. Panují totiž obavy z toho, že by vláda kvůli ztrátám v CEE regionu a na italských investicích musela pomáhat domácím bankám.
Group, Raiffesen Bank International a Bank Austria tak v CEE regionu nebudou moci poskytovat úvěry jdoucí výrazně nad rámec toho, kolik tam získají vkladů. Pro rakouské banky bude navíc přechodné navýšení Tier 1 poměru na 9 % požadované Evropským bankovním úřadem u bank EU považováno za trvalý požadavek. Podle Nomury tak dojde k „oddlužovacímu odlivu kapitálu“ z CEE regionu ve výši 13 miliard eur.
(Zdroj: FTAlphaville)