Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo s Francií chystají „vlastní“ smlouvu o EU nebo i užší eurozóně, na pomalé procedury už nespoléhají

Německo s Francií chystají „vlastní“ smlouvu o EU nebo i užší eurozóně, na pomalé procedury už nespoléhají

28.11.2011 15:19, aktualizováno: 28.11. 15:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Německo a Francie pracují společně na návrhu změn zakládacích smluv Evropské unie (EU), potvrdil mluvčí německé vlády. "Jsme přesvědčeni, že to je správná politická odpověď na dluhovou krizi," prohlásil Steffen Seibert s tím, že obě země se snaží přijít s novými pravidly spíše ve zvládnutelném než neuspěchaném čase.

Již o víkendu se objevily informace, že Německo a Francie hledají radikální metody k zajištění hlubší a rychlejší fiskální integrace mezi zeměmi eurozóny s vědomím, že se jim nejspíše nepodaří k těmto změnám získat dostatečně širokou podporu (viz také tento článek).

Původním plánem Německa bylo zajistit dohodu mezi všemi 27 členskými zeměmi Evropské unie, která by změnila zakládací smlouvy do konce roku 2012. Podle těchto pravidel by se zvýšila kontrola rozpočtů 17 zemí eurozóny, což by mělo pomoci v boji proti dluhové krizi.

Po setkáních s představiteli Evropské unie však německá kancléřka Angela Merkelová i francouzský prezident Nicolas Sarkozy zjistili, že dosažení dohody mezi všemi 27 členskými zeměmi bude zřejmě nemožné, a i kdyby bylo, trvalo by nejméně rok, než by byly potřebné změny přijaty. Země, které se ocitly pod palbou finančních trhů, tedy Španělsko, Itálie a nyní i Francie, potřebují řešení spíše v řádu týdnů.

Z tohoto důvodu, jak samy uvádějí, nyní Francie spolu s Německem hledají takové řešení, jehož by se mohlo dosáhnout pouhými mezistátními dohodami. „Cílem je vytvoření unie stability pro země s jednotnou měnou a na ní se soustředit," prohlásil německý ministr financí Wolfgang Schäuble ve vysílání televizní stanice ARD.

Je však zřejmé, že získat podporu všech zemí, a to ať na úrovni Evropské unie, či na úrovni eurozóny, bude obtížné. Na stole je proto také další z variant, která bezpochyby dráždí nejvíce: vytvoření samostatné dohody mimo smlouvu o Evropské unii. Nová dohoda by pak sdružila klíčových osm až deset ekonomik z nynější eurozóny.

Některé další země eurozóny se bouří. Zejména ty, co nyní obsazují formální vedení eurozóny. „Prosadit hlubší fiskální integraci eurozóny obcházením Smlouvy o Evropské unii nebo rozdělením 17členného bloku je velmi špatný nápad,“ uvedl šéf skupina ministrů financí eurozóny, Lucemburčan Jean-Claude Juncker. „Opravdu si nemyslím, že je nejlepší nápad obcházet Smlouvu o EU a zaměřit se na nástroje mimo ni,“ dodal Juncker.

Uvedl, že pokud nebude možné Smlouvu o EU změnit za podpory všech 27 zemí EU, pak je nejbližších vhodným řešením dohoda mezi 17 státy eurozóny. "Pokoušet se ale rozdělit i 17 členů eurozóny do dvou různých uskupení, to je opravdu velmi špatný nápad,“ uvedl Juncker.

Německo v Francií argumentují tím, že musejí nalézt, a to velmi rychle, řešení na pomoc Itálii, Španělsku, Portugalsku, Řecku či Irsku. Faktem ale je, že jsou to právě země PIIGS, které tvrdá rozpočtová omezení, která požaduje Německo, ve stávající situaci ekonomik těžce nesou. Získat jejich souhlas je proto velmi obtížné, ne-li nemožné. To je důvodem, proč němečtí a francouzští bádají také nad variantami rychlejšího prohloubení integrace v jádru eurozóny, sestávajícím z oněch 8 až 10 zemí. Doufají, že prosadit smlouvu na úroveň EU bude možné později. To ale bezpochyby znamená faktické rozhodování o budoucnosti EU a eurozóny zcela jinými cestami, než jsou její současné instituce.

Pochybnosti nad efektivitu standardních procedur EU nicméně vnáší ilustrace na případu fondu EFSF. Zatímco ještě před časem se o napákování zdrojů fondu EFSF hovořilo jako o kladivu, které vytvoří bohatý polštář ohroženým zemím a zastaví útoky finančních trhů na ně, dnes šéf fondu Regling směrem k německým zákonodárcům pronesl, že posílení EFSF prostřednictvím pákového efektu 4 až 5násobně již není kvůli podmínkám na trhu možné. Poslanec a parlamentní mluvčí kancléřky Merkelové pro rozpočtové otázky Norbert Barthle řekl před jednáním výboru novinářům, že výše pákového efektu bude ponechána na rozhodnutí analytiků trhu. „Když ale tyto nástroje přijdou na trh, jistě nedosáhnou původně očekávaného faktoru 5. Pákový faktor by mohl být 3 až 4násobný, pokud se dostaneme na úroveň zajištění 20 až 30 procent," citovala jeho slova agentura Reuters.

(Zdroj: DPA, Reuters, mediafax, Bloomberg, ARD)


Váš názor
  • :-)
    28.11.2011 16:34

    Pro začátek té hlubší integrace by třeba frantíci mohli z Alsaska a Lotrinska udělat společné fr-něm území:-)))
    tlustý hrabě
Aktuální komentáře
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  
16:14Trhy rostou, protože věří, že Trump ustoupí. Trump neustupuje, protože trhy rostou
16:14S&P 500 v bočním trendu, zlato na vzestupu  
15:13Němečtí internetoví prodejci módy Zalando a About You se spojili
14:42Technická analýza: Delta Airlines zahájila výsledkovou sezónu, akcie letí vzhůru  
14:03Norsko proti zbytku Evropy. Prodeje Tesly tam bují
13:34Německý parlament odklepl rozsáhlý balíček úlev za 46 miliard eur na podporu ekonomiky
13:09Perly týdne: Konec evropské výjimečnosti a technologické akcie, které nebudou nikdy drahé
11:29Investoři sází na nového Zaklínače. CD Projekt je mezi nejdražšími evropskými akciemi
10:46Další den, další cla – dnes je na řadě EU. Nervozita trhů je však zatím zanedbatelná  
10:30Komerční banka, a.s.: Regulatorní informace - Hlavní akcionáři KB k 30.6.2025 (2Q 2025)
10:08Červen na trzích pohledem Invesco: Amerika roste, Evropa klopýtá, Asie překvapuje
9:08Trump přitvrzuje: Kanada čelí 35% clu, další země čekají na verdikt
9:01Rozbřesk: Proč jsou české nemovitosti nadhodnocené méně než před energetickou krizí?
8:50Trump zavádí 35% clo na Kanadu, chystá projev k Rusku a investuje do těžby vzácných kovů  
6:25Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Dolar je kvůli Trumpovi na ústupu. Co zlato a ropa?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data