S robustní poptávkou se střetla dnešní první aukce Evropské centrální banky na dodání dlouhodobé likvidity bankám skrze nový tříletý nástroj. Tendr LTRO se splatností 1134 dní přilákal celkem 523 bank, které ECB požádaly o dodání úvěrů v objemu 489,191 miliardy eur. To je vysoko nad očekáváními trhů pro to, kolik si banky budou chtít půjčit. Odhad sahal na 293 mld. eur.
Na poptávku v tendru zareagovalo euro nejprve růstem k americkému dolaru do blízkosti 1,3200 USD/EUR, místo prolomení mety ale zvolilo následně ústup pod 1,3100 až na 1,3025 USD/EUR. Následně se eurodolar stabilizuje poblíž úrovně 1,3100 USD/EUR. Na novou likviditu ale reagují dluhopisové trhy a to poklesem výnosů. Růstem zareagovaly logicky evropské banky, zejména ty s expozicemi na vládní dluh zemí PIIGS. v Praze navýšila zisky na více jak 6,5 %, až na 2 %. a 2% zisky již odevzdaly, posiluje o 2 %. Bank of Ireland posilovala až o 7 %.
Intradenní vývoj kurzu USD/EUR (online):

V separátní nabídce ECB bankám dodala v tendru dolarové likvidity objem celkem 33 miliard USD. To je výrazně více proti 5,1 mld. USD v minulém týdnu.
Nové tříleté nástroje (LTRO) na dodání likvidity bankám výrazně prodlužují období, na které mohou banky od ECB získat zdroje – dosud to bylo nejvýše 12 měsíců. To, vedle podpory úvěrů, umožňuje také profinancovat dluhopisy splatné v letech 2012 a 2013, což dalším významným faktorem zklidnění situace v evropském bankovním sektoru. Banky v regionu EMEA, jak nedávno upozornila , mají splatné v 1Q12 dluhopisy v objemu 141 mld. eur, za celý rok 408 mld. eur, v roce 2013 pak 376 mld. eur. Šéf ECB Mario Draghi v tomto týdnu v evropském parlamentu hovoříl dokonce o potřebě splatit 230 miliard eur během 1Q12. "Banky obstarávají 80 procent úvěrů eurozóny. Bankovní kanál je tak klíčový pro dodání úvěrů. Banky přitom budou po celý rok 2012 vystaveny potížím s dostatkem likdivity," uvedl Draghi.
"Je to jednoznačně dobrá zpráva pro evropské banky. Poptávka přesáhla tu dosud rekordní (442 mld. eur) v aukci z června roku 2009. Je velmi nepravděpodobné, aby se evropské banky dostaly do pozice kritického nedostatku likvidity," uvedl k aukci LTRO Christian Schultz, senior ekonom Berenberg Bank. "Aukce je pozvánkou zejména pro menší banky, které nebyly součástí zátěžových testů EBA, k nákupu vládních dluhopisů," dodal.
Podle studie Bank of England evropské banky v roce 2012 potřebují refinancovat o 35 % více dluhu, než letos. Celkem hovoří o 600 mld. eur. Jak upozornil analytik Commerzbank ve Frankfurtu, Michael Schubert, ECB chce, aby zdroje byly využity na úvěry. Druhým motivem ale je právě řešení dluhu. Dodal, že ale není cesta, která by zaručila, na co banky zdroje využijí. Ekonom ING Martin van Vliet poznamenal rovněž, že poptávka je rekordní, ovšem při výrazně menším počtu zapojených bank proti roku 2009 (523 versus 1121). "Účast je tak viditelně více koncentrována, zejména na bankovní systémy periferie eurozóny. Budeme velmi pozorně sledovat data národních regulátorů, která v nejbližších týdnech ukáží, které země jsou v aukci 'namočeny' nejvíce," dodal van Vliet. "Objem dnes uvolněné likvidity odpovídá zhruba jeden a půl násobku plánovaných emisí italského a španělského dluhu v roce 2012 dohromady. Přesto pochybujeme, že zdroje budou využity nějak výrazně tímto směrem, kvůli tržnímu riziku, kvůli riziku poškození vlastní pověsti bank," upozornil také van Vliet.
Právě využití na nákupy italského a španělského dluhu ale očekává za ABN Amro Aline Schuiling. "Banky zdroje využijí na carry obchody. To vysvětluje již neočekávaně silnou poptávku v poslední španělské aukci a pokles ESP a ITA výnosů," uvádí.
Proti poskytnutí nové tříleté likvidity docházely do splatnosti kratší nástroje financování od ECB. "Pro banky se nicméně jedná o čisté navýšení likvidity o zhruba 240 miliard eur. To uvolňuje obavy z nedostatku likvidity v příštím roce," míní ekonom Societe Generale James Nixon.
Poptávka bank v aukci LTRO je uspokojována plně. Úroková sazba je nastavena na průměrné MRO (nyní 1 %). Nástroj nese opci jeho předčasného splacení po 12 měsících. Po dnešní prosincové aukci se druhé kolo uskuteční 28. února 2012, opět s koncem tříměsíčního nástroje.
(Zdroj: ECB, Bloomberg, Commerzbank, Goldman Sachs)