Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Němci spoří na nákupy, pro Američana je to nepochopitelné

Němci spoří na nákupy, pro Američana je to nepochopitelné

10.01.2012 13:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Spojené státy se po druhé světové válce nemusely ubírat stejným směrem jako další významné světové ekonomiky. Jejich hospodářství nebylo poničeno válkou, a tudíž si nemusely projít obdobím úspor a utahování opasků. K tomu se přidal nový způsob ekonomického myšlení ovlivněný keynesiánstvím. Výsledkem byl rozšířený názor, že hlavním motorem ekonomiky bude spotřeba a s ní spojený růst úvěrů, zejména spotřebitelských. Pro VOX to uvedl historik Sheldon Garon z Princeton University.

Vývoj, který nastal po roce 1945, tak změnil způsob spoření Američanů, který Garon nazývá „úspory přes nemovitosti“. Určitý zlom nastal kolem roku 1980. Do té doby se totiž zdálo, že růst úvěrů je udržitelný, po tomto roce se však v důsledku horší schopnosti splácet úvěry a vlivem některých regulačních kroků zhoršila dosavadní „mimořádná dostupnost úvěrů“. V roce 2008 pak přišel kolaps cen nemovitostí, mnoho domácností se stalo vysoce předlužených a model spoření přes nemovitosti se úplně zhroutil.

Garon se domnívá, že v mnoha zemích na rozdíl od USA dlouhodobě funguje „institucionální podpora úspor drobných střadatelů“. Spořící účty obyvatel tam představují „politický a sociální cíl“. Ve Spojených státech tato podpora úspor na rozdíl od Japonska, Jižní Koreje či evropských zemí neexistuje a za cíl považována není. V uvedených státech naopak panuje mnohem nižší ochota k přílišné dostupnosti úvěrů. „Zejména ve střední Evropě se uplatňuje přísný postup směrem k těm, co se příliš zadluží. Očekává se tam, že s postupem času všechny své dluhy splatíte, tresty jsou přísné. V USA jsou zákony týkající se osobního bankrotu naopak poměrně liberální,“ uvedl historik.

Průzkum mezi americkými domácnostmi s nižšími příjmy podle Garona ukazuje, že si téměř nespoří na důchod; veškeré jejich úspory jdou na položky typu oprava auta. „Němci spoří na to, aby si mohli něco koupit. Pro Američana je to nepochopitelné, ten použije svou kreditní kartu,“ uvedl historik. Americká praxe podle něho ukazuje, že absence záchranné sociální sítě a podobných programů nezvyšují úspory obyvatelstva, ale naopak: V Německu, Francii, Belgii a dalších zemích, kde tyto systémy fungují, jsou úspory vysoké, v USA jsou naopak minimální jak úspory, tak tyto programy.

Garon poukázal i na fakt, že velká část Američanů „šla na akciový trh, aby si naspořila na důchod, jenomže měla jen velmi nejasnou představu o riziku“. Ke změně by mimo jiné mělo přispět vzdělávání a regulace v oblasti spotřebitelských financí. Návrat ke společnosti, kde mají úspory větší význam, ještě v USA nenastal, i když míra úspor se zvýšila. Zejména domácnosti s nižšími příjmy jsou totiž „v zoufalé situaci“.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.07.2025
8:22Víkendář: Spojené státy jsou ve skutečnosti výrobní velmocí
26.07.2025
16:08Kdyby mi dnes bylo 20 let, studoval bych fyzikální vědy, řekl šéf Nvidie
8:09Víkendář: Čínský šok
25.07.2025
22:02Wall Street poblíž historických maxim, nicméně zklamání Intelu či kombinace makra a preziidenta USA drží investory ve střehu  
17:57Bloomberg: Značka Porsche se stává chudým příbuzným zářící Škody
17:10Podle Trumpa je šance na uzavření dohody s EU zhruba 50 procent
17:07Kdysi byli investoři ochotni platit za dolar dividendy jen 17 dolarů. Nyní více než 60
15:37Perly týdne: Tesla na sestupu, přetahovaná o AI experty a nové výhledy Goldman Sachs
14:42Meta kvůli nové unijní legislativě zastaví od října politickou reklamu v EU
14:09Traders Talk: Alphabet září, Tesla zklamala a 3+1 akcie, které teď sledovat
12:38Technická analýza: Deutsche Bank na vzestupu, akcie míří na desetileté maximum  
11:50Analytik Jakub Blaha k Intelu (-7 %): Pod novým CEO zatím nejeví žádné známky obratu  
11:05Akcie Intelu v pre-marketu klesají. Firma není na výrobu AI produktů připravená
11:03Evropské akcie ztrácejí, americké se ještě rozhodnou o směru  
10:39Puma očekává, že letos skončí ve ztrátě, akcie padají o 18 procent
10:29Jakub Blaha: Newmont hlásí rekordní volný peněžní tok navzdory nižší produkci  
8:56Volkswagen hlásí pokles zisku, Škoda jede na plný plyn
8:51Rozbřesk: ECB bude velmi opatrná směrem k dalšímu poklesu sazeb
8:49Trump nechce odvolat Powella, ale dál tlačí na pokles sazeb. Provozní zisk Volkswagenu klesl o třetinu a futures jsou smíšené  
6:33To poslední, co potřebujeme, je kontinuita v americké centrální bance

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data