pop up description layer
Hledat v komentářích
Denní přehledy
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FT: Evropskému trhu s emisními povolenkami hrozí kolaps

FT: Evropskému trhu s emisními povolenkami hrozí kolaps

14.2.2012 12:34
Autor: Redakce, Patria Online

Zatímco Evropská unie se snaží vnutit svůj boj proti emisím skleníkových plynů v letecké dopravě zbytku světa, evropskému trhu s emisními povolenkami hrozí kolaps. EU vymýšlí, jak trh oživit, její plány však staví proti sobě evropské firmy z různých sektorů a záchranu trhu zřejmě stejně nepřinesou. Napsal to dnes britský list Financial Times.

Plán EU přimět světové letecké společnosti platit za emise oxidu uhličitého obhajuje Brusel jako jediný způsob, jak si vynutit globální řešení nejrychleji rostoucího zdroje emisí CO2. Svou politikou EU skutečně sjednotila svět - ale proti sobě, takže jí nyní hrozí obchodní válka, konstatuje FT. Příští týden se v Moskvě sejdou zástupci více než 20 zemí světa včetně USA a Číny, aby jednali o možné odvetě.


"Nepříjemnou pravdou" pro EU podle listu je, že už nemůže poukazovat na úspěch pilíře své snahy stát se lídrem světa v boji proti emisím, které údajně vedou ke globálnímu oteplování. Trh emisních povolenek (ETS) se totiž už déle hroutí, což se odráží v propadu ceny za emisi tuny CO2 na zhruba sedm eur z maxima asi 30 eur z července 2008. Cena je tak hluboko pod úrovní, která by mohla firmy motivovat k investicím do "zelených" technologií, což přitom bylo hlavním důvodem založení trhu.

Minulý týden šéf přední evropské energetické skupiny E.ON Johannes Teyssen šokoval posluchače v Bruselu prohlášením o krachu emisního trhu. "Mluvme reálně. ETS zkrachoval. Je mrtev." "Neznám jediného člověka na světě, který by na základě cenových signálů ETS investoval jediný cent," řekl.

V sedmileté historii ETS pověst trhu průběžně podkopávaly daňové podvody, krádeže a pochyby o přínosu obchodování pro životní prostředí. Cenový propad je ale podle FT pro trh nejtěžší ranou, protože zpochybňuje samu jeho funkci. EU sice sní o tom, že podle jejího trhu vzniknou podobné trhy jinde ve světě. Evropské vize o globálním obchodování s emisemi padly ale už v roce 2010, kdy kvůli propadu cen a celkové bezperspektivnosti trhu zrušila americké obchodování s emisemi chicagská klimatická burza CCX.

"Cena uhlíku je na daleko nižší úrovni, než jakou jsme odhadovali, když jsme celý systém zaváděli," řekl Martin Lidegaard, ministr energetiky a klímatu Dánska, které nyní EU předsedá. "Myslím, že situace není dlouhodobě udržitelná," dodal.

V Bruselu se nyní debatuje o tom, jak trh oživit, a návrhy rozdělují evropskou firemní scénu. Na jedné straně stojí Teyssen z E-ONu a koalice energetických firem, které investovaly do nízkoemisních technologií nebo do nákladných projektů zachycování a ukládání emisí z uhelných elektráren. Ty lobbují v Bruselu za okamžitou intervenci na podporu cen, a Evropská komise tak už za tím účelem navrhuje plán rychlejšího snižování počtu vydávaných emisních povolenek.

Proti takovým zásahům do trhu však ostře vystupují velcí spotřebitelé stále dražší energie jak ocelárny a další firmy těžkého průmyslu, které podporu cen označují za podkopání samotného účelu trhu a přirovnávají to ke změně pravidel uprostřed zápasu. Někteří analytici také poukazují na to, že nízké ceny nejsou známkou krachu trhu, nýbrž odrazem situace v nabídce a poptávce.

Situace na trhu je taková, že kvůli hluboké ekonomické recesi v Evropě se přebytek zdarma rozdaných emisních povolenek prudce zvýšil a analytici vzhledem k nadále slabé ekonomice žádné jeho výraznější zmírnění v dohledné době nečekají. Analytik banky UBS Per Lekander odhadl, že na trhu je až o 48 procent více povolenek, než je nutné ke splnění letošního cíle ve snižování emisí. Přebytek podle něj přetrvá až do poloviny příštího desetiletí.

Jednou z největších hrozeb pro evropský trh emisí je navíc paradoxně jiná ekologická iniciativa Bruselu, která počítá s direktivně prosazovaným zvyšováním energetické efektivnosti, ztělesněným například zakazováním klasických žárovek. Pokud tyto plány uspějí, bude to znamenat nižší objemy celkových emisí při daném množství povolenek, což bude cenu povolenek dál srážet dolů, napsal FT.

(Zdroj: FT, čtk, Bloomberg)


Reklama
Nově můžete sledovat Patria.cz i na Facebooku a Twitteru.
Váš názor
  • EUpovolenky
    15.2.2012 9:43

    Jen ty kluky bruselský nechte na pokoji. Včera jsem snědl hrachovku a mám velký přetlak. Nevíte kde se v Bruselu prodávají povolenky,abych to mohl upustit? Prachový castice to asi neobsahuje. Poraďte , předem dík. Rychle , nebo to vypustim bez povolenky.
    Karel
    • Re: EUpovolenky
      15.2.2012 10:28

      Za vypousteni metanu jsou vyssi dane :-)) Musis poslat na cechpoint zadost o potvrzeni, ze konzumujes cocku, hrach a fazole pouze ze zdravotnich duvodu:-))
      Jesse
  •  
    14.2.2012 17:29

    Naprosto přesné a výstižné, Vlado!
    Mikyy
    •  
      14.2.2012 19:49

      Být v Bruselu je velmi výhodné - nejen kvůli dietám, ale i kvůli kuloárnímu šumu, který lze dobře uplatnit na burze. A aby se všichni u toho korýtka udrželi, musí přece neustále vyvíjet nějakou myšlenkovou inovativní činnost v té které komisi a sekci... ;-)
      Kalka.
  •  
    14.2.2012 15:49

    Super zpráva, čí dřív to padne tím lépe. Až první z těch do nebevolajících hovadin co vymýšlejí Bruseli a nevědomky tak posílají Evropu na smetiště dějin, padne a budou na řadě další (euro, šílená energetika), pak začnu přemýšlet jestli má Evropa ještě šanci.
    vlado69
Aktuální komentáře
24.5.2012
18:54Orco v 1Q v zisku skoro 3 mil. EUR, ale se slabšími tržbami. Swap chce mít hotový do června
18:34Evropské banky by řecký exit nemusely ustát. Hrozí hlavně panický odliv vkladů
18:19Yardeni: Trhy v květnu přepnuly na averzi k riziku, valuace klesají
18:01Slovensko plánuje zvýšit sazbu daně z příjmů firem z 19 na 23 %, a daňovou progresi u občanů
17:53Další zklamání z Evropy... denní přehled Trhy, data, výsledky
17:39Evropa v zeleném, DAX k růstu povzbudily energetiky RWE a E.ON  
17:26Energetika EPH má na dosah rekordní úvěr za miliardu eur
17:09PX potřetí silnější, v čele ČEZ a NWR. V zisku i Pegas po 1Q a Telefónica CR přes horší rating
17:07Citigroup: Řecko odejde z eurozóny začátkem roku 2013. Přijde pád HDP o 10 % a 20% inflace
17:04Americké trhy udržují růstové úrovně, výsledky Hewlett-Packard příznivě překvapily  
16:56Euro nakonec negativní zprávy ustálo, koruna si dokonce polepšila
16:42Řecké banky dostanou do pondělka 18 mld. EUR na rekapitalizaci, obnoví přístup ke zdrojům ECB
16:27Polský provozovatel plynovodů podá nabídku na český Net4Gas
16:16Telefónice CR zhoršila Standard & Poor's rating kvůli rizikům a výsledkům mateřské společnosti
15:51Maďarský parlament zmírnil některé body kritizovaného mediálního zákona
15:45Zápis z jednání řádné valné hromady Komerční banky, a. s., konané dne 26.dubna 2012
15:36Případ IPO Facebooku… každá mince má dvě strany (video)
15:25V hledáčku investora: McDonald’s - Stabilita, která má potenciál  
15:11Oblek smrti
14:57Středočeský kraj je nejzadluženější v ČR, na provoz si bude muset vzít úvěr

Související komentáře
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
ČEZ - výroční valná hromada
Japonsko: Aukce dluhopisů (20Y)
Orco - výsledky za 1Q
Pegas Nonwovens - výsledky za 1Q12
Raiffeisen Bank - výsledky za 1Q
SABMiller - výsledky za 2012
Tiffany - výsledky za 1Q
7:00Japonsko: Měsíční zpráva Bank of Japan
8:00Německo: Hrubý domácí produkt (bez očištění) (r-r)
8:00Švýcarsko: Obchodní bilance (CHF)
9:00ČR: Podnikatelská důvěra (květen)
9:00ČR: Spotřebitelská důvěra (květen)
9:00Francie: Index nákupních manažerů - zpracovatelský sektor
9:00Maďarsko: Maloobchod (r-r) (březen)
9:30Německo: Index nákupních manažerů - zpracovatelský sektor
10:00Eurozóna: Index nákupních manažerů - kompozitní
10:00Eurozóna: Index nákupních manažerů - služby
10:00Eurozóna: Index nákupních manažerů - zpracovatelský sektor
10:00Německo: IFO - Index podnikatelského klimatu
10:30Velká Británie: Hrubý domácí produkt (r-r)
14:30USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby
14:30USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
15:00Eurozóna: Draghi (ECB) - Projev na konferenci v Římě
17:00USA: Aukce dluhopisů (7Y 29 mld. USD)
17:00USA: Kansas City Fed index výrobní aktivity
Analýza dne
Pegas - Solidní růst na všech úrovních (komentář k 1Q12)
24.5.2012 9:32
Pegas oznámil své výsledky za 1Q 2012 dnes před otevřením tr...více
      Byl jednou jeden člověk...
      24.5.2012 12:03
      Byl jednou jeden člověk. S kapitálovými trhy a jejich chován...více
        Největší problém (nejen) NYSE? - update: Trápí se už i SEC
        2.3.2012 16:45, aktualizováno: 7.3. 12:48
        Tento rok byl zatím od samotného počátku výjimečný v mnoha f...více
          Na co se připravit v roce 2012
          20.12.2011 12:09
          Rok 2012 je za dveřmi. Nebylo by patřičné si hrát na věštce,...více
            Oblek smrti
            24.5.2012 15:11
            Víte, čemu říkají horští záchranáři oblek smrti? Věřte nevěř...více
              Nejčtenější zprávy dne
              Nejčtenější zprávy týdne
              Nejdiskutovanější zprávy týdne