Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brusel je prý v pohodě. Evropa ne.

Brusel je prý v pohodě. Evropa ne.

11.04.2012 17:35

Původně jsem měl připraveno něco jiného, ale tohle mě skutečně zaujalo. Nezachytil jsem jméno, ale zřejmě šlo o někoho, kdo se pohybuje v Bruselu. V rádiu ta paní totiž uváděla, že má již delší dobu mnohem lepší pocit z toho, jak to vypadá s krizí v eurozóně. V Bruselu prý dokonce již asi dva a půl měsíce nezaznamenala vážnější hovor na téma budoucnosti eura.

Pro mne je uvedené asi tak stejné, jako kdyby se lékaři poté, co stabilizují kolabujícího pacienta, poplácali po ramenou, jak jsou dobří, a rozešli se domů s tím, že zbytek dokoná příroda. Vím, že už je to neustále dokola, ale podívejme se v kostce na to, co se v eurozóně děje.

Před dávnými lety začaly trhy považovat všechny země v eurozóně za cca stejně rizikové jako Německo, což na periferii vyvolalo bubliny jak na trzích se zbožím a službami (tedy snížilo jejich konkurenceschopnost), tak na trzích s investičními aktivy, zejména nemovitostmi. K tomu lži a nezodpovědnost v Řecku. Krize přinesla vystřízlivění, prudce vzrostly prémie, ustalo recyklování německých úspor poptávkou z periferie a začal kolabovat euro-bankovní sektor. Nakonec přece jenom přichází ECB, která podporuje bankovní sektor a částečně snižuje prémie; z veřejných peněz je pak pokryta část potřeby refinancování periferie. Pacient je stabilizován, ale ve stavu, kdy stačí málo a začne opět kolabovat. Za vypíchnutí ohledně jeho stavu stojí zejména následující:

Systém Target2, který původně představoval systém vypořádání plateb mezi ECB a centrálními bankami zemí eurozóny, nyní efektivně financuje velkou část obchodních deficitů periferie. V tomto systému, který efektivně nahrazuje „tržní“ recyklaci německých úspor na periferii, se tak přes ECB v podstatě opět kupí pohledávky jádra za jihem, i když ve velmi maskované podobě. Do nekonečna to ale nejde.


O odchodu z eurozóny se zatím reálně nikde nemluví, všichni tedy alespoň implicitně spoléhají na to, že konkurenceschopnost periferie bude obnovena vnitřní devalvací. Jednoduše řečeno, nezaměstnanost tam bude muset stoupnout natolik, že dojde k masivnímu poklesu obvykle velmi neflexibilních veličin – cen a mezd. Nejde o nic jiného, než o sázku, že vnitřní devalvace bude dokončena dříve, než bude bolest příliš velká, přijde nějaký populista a věci obrátí v chaos.

Snad celá periferie jasně ukazuje, že reálně hrozí roztočení utahovací spirály „chceme snížit deficity, utáhneme výdaje a zvýšíme daně, deficity nesnížíme podle plánu, ještě utáhneme výdaje a zvýšíme daně...“. Je možné, že věci se nakonec samy usadí - periferii se nakonec podaří prokousat se recesemi a deficity k pozitivní spirále vyššího růstu a rychlejšího snižování deficitů. Zatímco ale ekonomové vedou intenzivní diskusi o tom, zda je to vůbec možné, v Bruselu jsou podle uvedeného komentáře v pohodě.

Nakonec to nejlepší - velkou část eurosystému drží nad vodou ECB. Jako první krok byly její vysoce nestandardní kroky nevyhnutelné, ale pokud by se z nich měl stát stálý stav, posunula by se Evropa z bláta do louže. Na mysli mám zejména to, že čím déle nebude řešena podstata problému, tím více bude ECB uzamčena ve své předchozí uvolněné politice. Výsledkem pak bude buď její razantní ukončení děj se co děj, které bude v podstatě ekvivalentem rozpadu unie. Nebo inflace. Ano, obvykle si zde tak trochu utahuji z inflačníků. Ale právě uzamčení ECB v její dosavadní strategii je jedním z mála (zatím teoretických) kanálů, které by nakonec skutečně mohly dovést k nekontrolované inflaci.

V reálném světě je dostatečnou motivací k rozsáhlým systematickým změnám většinou teprve až krize. Řídíme se totiž heslem „nehas, co tě nepálí“. Budiž, ale řídit se heslem „nehas, co tě spálilo a teď zrovna nepálí“?

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  • Bodejď by nebylo v Bruselu hej
    11.04.2012 18:46

    Ta obstarožní dáma, říkejme jí soudružka, která vymyslela směrnici o tom, že kadeřnice nesmí nosit obuv s vysokým kramflekem bere plat 180.000 eur měsíčně. A pak že se máme v EU špatně :-))
    Jesse
    • Re: Bodejď by nebylo v Bruselu hej
      11.04.2012 18:52

      Ano hodinky a snubní prstýnek.Kráva.Plně se shodneme Jessíku,idioti.Přesně tahle nesvoboda mně točí taky.http://www.youtube.com/watch?v=6oSCzr28wZ4
      Velkamedvědice
      • jojop
        11.04.2012 18:58

        já bych na ní poslal rovno z Alcatrazu nebo Valdic nadrženýho negra nebo cikána, co se zbytečnou předehrou rozhodně nezdržuje...:-)
        db
        • Re: jojop
          11.04.2012 19:05

          ...co blbneš a potom by kadeřnice musely chodit v pásu Cudnosti se železným zámkem
          ZUZKA
          • hm
            11.04.2012 19:24

            ještě je tady jedna horší možnost - že by se ji to líbilo a začala pracovat v penologický komisi eu na všobecný amnestii pro diskriminovaný menšiny....
            db
Aktuální komentáře
07.05.2025
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba