Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ceny ropy rostou a opět se začíná hovořit o ropném vrcholu

Ceny ropy rostou a opět se začíná hovořit o ropném vrcholu

26.04.2012 14:55
Autor: Redakce, Patria.cz

V minulých dnech se objevily úvahy na téma ropného vrcholu ve třech známých tiskovinách: The Economist, The Financial Times a Le Figaro. Podívejme se na to, jaké názory v nich zazněly a co to znamená pro ekonomiku a investory. Začneme s úvahou prezentovanou v The Economist:
 
„Rozvinuté ekonomiky se snaží dosáhnout rychlejšího oživení, stále však čelí překážkám. Cena ropy se tvrdohlavě drží nad 100 dolary za barel a funguje jako daň pro západní spotřebitele. Podle některých jsou vysoké ceny ropy výsledkem spekulačních aktivit. Nabízí se ovšem jednodušší vysvětlení: Nabídka ropy nestačí pokrývat její poptávku. Myšlenka ropného vrcholu, tj. názor, že těžba ropy se již nachází blízko svého maxima, není zdaleka všemi přijímána. Faktem ale je, že produkce již od roku 2005 stagnuje, několik zemí se z čistých exportérů přeměnilo na čisté dovozce (např. Velká Británie či Egypt). Rozvinuté země sice svou energetickou náročnost snížily, poptávka z rozvíjejícího se světa ale dále prudce roste. Ropný trh je tak velmi zranitelný co se týče krátkodobého přerušení těžby, které přišlo například během války v Libyi.“

Uvedené je dobrým shrnutím skutečných problémů, ale podívejme se nejdříve na to, jak můžeme teorii ropného vrcholu vnímat. Má totiž dvě verze. První z nich říká, že polovina ropných rezerv byla spotřebována před rokem 2005 a těžba ropy už nikdy neporoste. Druhá se zaměřuje na to, že v určitém bodě se náklad spojený s těžbou dostane na takovou úroveň, že bude poškozena poptávka po ropě.

Podobnou destrukci poptávky jsme během posledních 40 let zaznamenali několikrát. Každé recesi, která během tohoto období přišla, totiž předcházel ropný šok, výjimku představuje jen recese po technologické bublině. Politikům se taková destrukce poptávky nelíbí, protože zpomaluje růst. Je pro ně tedy velmi přitažlivý názor, že za růstem cen ropy stojí nějaký faktor, který lze měnit. The Economist v této souvislosti tvrdí, že plán Baracka Obamy, který má bojovat s manipulací na komoditních trzích, je přesně tímto případem.

Fakt, že spekulanti hrají na komoditních trzích významnou roli, je ale patrný z velkého počtu důkazů. Obchodování s komoditami je dnes jednoduché. A politika nulových sazeb, kterou sleduje Fed, nutí investory k hledání alternativních aktiv. Například profesor ekonomie Randall Wray z University of Kansas City tak považuje spekulativní investice na komoditních trzích za „největší bublinu všech dob“.

Le Figaro ve svém článku uvádí, že podle USGS „doposud neprobádané, ale technicky využitelné“ rezervy ropy dosahují 565 miliard barelů, u zemního plynu to je 158.760 miliard krychlových metrů. To u ropy odpovídá 17 letům spotřeby (ve výši roku 2011), u plynu 50 letům. Pokud k těmto zásobám přidáme doposud prokázané rezervy, stačí celková zásoba na 60 let spotřeby ropy. Jean Laherrere, který dříve pracoval pro Total a nyní je prezidentem asociace ASPO, která se zaměřuje na analýzy ropného vrcholu, s těmito závěry ale nesouhlasí. Nepopírá sice, že existují doposud neobjevené obrovské rezervy. Poukazuje ale na skutečnost, že těžba z existujících polí klesá o 4,5 – 6,7 % ročně, zatímco světová poptávka roste. Laherrere a sedm dalších expertů tak požadují, aby se kandidáti na prezidenta zaobírali změnami na energetických trzích, které mohou jinak proběhnout chaoticky s ničivými následky pro ekonomiku.

Vývoj ceny ropy WTI (USD/barel) za posledních 6 let

ropa WTI - max

Uvedené je výtahem z „A Primer on Peak Oil“, autorem je Edward Harrison.

(Zdroj: EconoMonitor)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2024
17:48Inflace a sazby v letošním roce – scénář od Bank of America
17:21Stres z výnosů pokračuje a brání akciím se zvednout, banky sentiment nezlepšily  
16:06MMF: Česká ekonomika letos poroste o 0,7 %, světová více než čtyřnásobným tempem
15:45Komentář analytika k Morgan Stanley: Oživení investičního bankovnictví a rostoucí příjmy ze správy majetku  
14:20RMS Mezzanine, a.s.: Přijetí nového úvěru od společnosti JTPEG INVESTMENTSFUND I SICAV, a.s.
14:20ÚOHS povolil skupině Colt CZ nákup výrobce munice Sellier&Bellot
13:56Morgan Stanley (+3 %) posiluje obraz silných výsledků amerických bank díky tradingu i správě aktiv
13:19Obchodníci Bank of America podpořili výsledky, čistý zisk za 1Q skončil v souladu s očekáváním
12:08Důvěra investorů v německou ekonomiku se zlepšila více, než se čekalo
12:06Akcie, které jsou tento týden po výsledcích připravené na divokou jízdu  
11:23Dnešní trhy: Čína nedokáže vyvážit zklamání z amerických sazeb  
9:34Microsoft investuje do AI firmy G42 ze Spojených arabských emirátů
9:05Rozbřesk: Geopolitika opět v centru pozornosti, koruna odolává vyšším sazbám v zahraničí
8:46Avast nesouhlasí s pokutou za neanonymizované údaje, čínská data přinesla smíšený obrázek o ekonomice a evropské futures jsou temně rudé  
8:32Čínská ekonomika ve čtvrtletí meziročně stoupla o 5,3 pct, předčila očekávání
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  
17:10Funguje to, ale s použitelností je to horší…
17:05Investoři se začínají víc bát Fedu než Íránu  
16:20Strážce internetového bezpečí Avast dostal pokutu za neoprávněné předávání osobních údajů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m