Ani hlavní ukazatel důvěry v německé ekonomice, Ifo, nepřispěje ke zlepšení nálady na evropských trzích. Naopak dále prohlubuje jejich pokles, stejně jako další posun eurodolaru k 1,25 USD/EUR. Německý ukazatel Ifo se v květnu zhoršil poprvé za sedm měsíců.
Důvěra v německé ekonomice, měřena indexem Ifo, v květnu klesla na 106,9 bodu při očekávání jen mírného ústupu na 109,4 ze 109,9 bodu, když došlo ke zhoršení nálady jak u hodnocení současné situace, tak u očekávání do budoucna. Institut uvádí, že se projevil dopad nejistoty ohledně případného odchodu Řecka z eurozóny a jeho následků. Subindex hodnocení současných podmínek ustoupil na 113,3 bodu z 117,5 bodu (očekávání 117,1 b.), subindex očekávání pak klesl na 100,9 bodu při očekávaném ústupu jen na 102,0 z 102,7 bodu. Ztráty po těchto datech, jimž předcházela negativní data o PMI, dále srazily euro. To se dostalo blíže k hladině 1,25 USD/EUR při dosavadním denním minimu 1,2514 amerického dolaru k euru, následně si část ztrát beze zpět.
Intradenní vývoj kurzu USD/EUR (online):

„Německá ekonomika je stabilnější, než další hospodářství eurozóny a já jsem přesvědčen, že růst bude pokračovat. Povolební situace v Řecku ale znamená zásadní růst rizik,“ uvedl Jörg Lüschow, ekonom WestLB v Düsseldorfu. „Rozpad měnové unie by prostě měl pro Německo nedozírné následky,“ poznamenal. Bundesbanka se včerejší zprávou snažila přesvědčit, že Německo se s odchodem Řecka z eurozóny je schopno popasovat.
Zpřesněné údaje Spolkového statistického úřadu potvrdily rychlý odhad z 15. května, když ukázaly na meziroční růst německého HDP v prvním čtvrtletí roku o 1,7 % po poklesu o 1,5 procenta ve čtvrtém kvartále roku 2011 a mezikvartální růst HDP o 0,5 % po poklesu o 0,2 % ve 4Q roku 2011.
Dnešní podrobná data ukázala, že soukromá spotřeba v prvním čtvrtletí vzrostla o 0,4 procenta při očekávání 0,2 % růstu a vystřídala tak předchozí pokles o 0,2 %. K celkovému růstu ekonomiky tak přispěla 0,2 %. Domácí poptávka celkově klesla o 0,3 % místo očekávané stagnace a předchozího růstu revidovaného na 0,2 %. Vývoz posílil o 1,7 % při očekávání jen 0,9 % růstu, dovoz naopak stagnoval při očekávání 0,3% růstu po předchozím poklesu o 1,5 % u exportu a 0,8 % u dovozu. Kapitálové investice klesly v 1Q o 1,1 procenta při očekávaném jen 0,3 % poklesu, vládní výdaje rostly 0,2 % tempem při očekávání 0,3 %. U stavebnictví data ukázala na 1,3% pokles při očekávání poklesu o 0,4 %. V předchozím čtvrtletí stavebnictví rostlo o 1,9 %.
Už minulý týden vydal institut ZEW údaje o prudkém poklesu důvěry investorů a analytiků v německou ekonomiku. Za propadem obou indexů pravděpodobně stojí politická nejistota v eurozóně po volbách ve Francii a Řecku a zejména hrozivý politický vývoj v Řecku, kvůli němuž může eurozóna zažít další vlnu dluhových krizí. Hodnota indexu odráží postoj představitelů zhruba 7000 firem z celého Německa. V dubnu index vystoupil nejvýše od července 2011.
(Zdroj: Ifo, Bloomberg, AP)