Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trh práce v USA v červenci: Nečekaně silný růst nových míst přebil nečekaně vyšší nezaměstnanost. Ochota k riziku tlačí výše euro

Trh práce v USA v červenci: Nečekaně silný růst nových míst přebil nečekaně vyšší nezaměstnanost. Ochota k riziku tlačí výše euro

03.08.2012 14:49, aktualizováno: 3.8. 16:52
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Klíčová data týdne z amerického trhu práce ukázala na výrazně silnější než očekávanou tvorbu nových pracovních míst na základě informaci z firemního sektoru, ale také na nečekaný vzrůst míra nezaměstnanosti dle statistik ministerstva práce.

V sektorech americké ekonomiky mimo zemědělství firmy v červenci vytvořily 163 tisíc nových pracovních míst při očekávání pouze 100 tisíc míst, soukromý sektor pak vytvořil celkově 172 tisíc nových míst při očekávání pouze 110 tisíc míst. Negativní revize zastihla obě statistiky za červen, v případě ekonomiky bez zemědělství na 64 tisíc z 80 tisíc nových míst, u soukromého sektoru na 73 tisíc z dříve oznámených 84 tisíc nových míst.

V továrnách vzniklo 25 tisíc nových pracovních míst, zásadně více proti očekávaným 10 tisícům. Přes polovinu z toho - 12,8 tisíce - v automobilkách a u výrobců autodílů. Prodeje aut včetně lehkých vozů ale v červenci dosáhly anualizovaných 14,1 milionů proti červnovým přepočteným 14,3 milionu a ekonomové varují před pokračujícím oslabováním poptávky v tomto směru.

Nečekaný je nicméně také růst vykázané míry nezaměstnanosti. Místo očekávané stagnace na úrovni 8,2 procenta došlo na červencový růst na 8,3 procenta.

Euro v reakci na data z amerického trhu práce výrazně posílilo, neboť lepší údaje povzbudily ochotu investorů vstupovat do rizikovějších aktiv. Euro tak rosto k americkému dolaru z úrovní kolem 1,2200 až na denní maximum 1,2346 USD/EUR. Americký dolar naopak stoupl na dvoutýdenní maximum vůči japonskému jenu, který je vůči němu považován za bezpečnou investici.

Intradenní vývoj kurzu USD/EUR (online):





„Růst zaměstnanost je stále příliš slabý na výraznější projevení v míře nezaměstnanosti,“ říká Joshua Shapiro, hlavní ekonom MFR v New Yorku. „Je nerealistické na tomto základě očekávat výraznější oživení ve spotřebitelských výdajích. Fed bude s dalšími kroky ještě vyčkávat na vývoj ve fiskální politice,“ dodal. 

V americké ekonomice na jedné straně polevilo propouštění a tlumení výroby v automobilovém sektoru u Chrysler či Ford, na druhé ale pokračuje propouštění u klíčových firem ať už ve financích u Morgan Stanley či technologiích u Cisco.

Průměrná odpracovaná doba v týdnu zůstala na 34,5 hodinách, tempo růstu průměrné hodinové mzdy dle očekávání polevilo na meziročních 1,7 procenta z červnových 2 procent. 

"Je to zpráva obsahující dobrou i špatnou informaci. Pokud dokážeme udržet oživení tvorby pracovních míst ze slabosti v předchozích několika měsících, přinese to velkou úlevu. Špatnou zprávou je ale nárůst míry nezaměstnanosti," řekl hlavní ekonom společnosti Comerica Rober Dye. "Zpráva neposkytuje jasný signál ohledně dalšího postupu americké centrální banky (Fed)," dodal.

Míra nezaměstnanosti v americké ekonomice je nad úrovní 8 procent od února roku 2009. Fed na čerstvém měnovém jednání uvedl, že "nezaměstnanost zůstáva vzedmuta" a "Fed bude vývoj na trhu práce velmi úzce mapovat s ohledem na udržování cenové stability". Červencová statistika nových míst je pozitivní s ohledem na slova šéfa Fedu Bena Bernankeho, který opakuje velmi hrubý odhad, podle kterého je potřeba měsíčně 100 tisíc míst k udržování míry nezaměstnanosti stabilní, na její stabilní snižování pak vytrvale tvorba nových pracovních míst musí dosahovat mezi 150 až 200 tisíci.

Ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí stoupla o 1,5 procenta, tedy nejpomalejším tempem od loňského třetího čtvrtletí. Předseda rady ekonomických poradců Bílého domu Alan Krueger minulý týden zdůraznil, že americká ekonomika navzdory slabému druhému čtvrtletí pokračuje v růstu. Připustil však, že k posílení tvorby nových pracovních míst je zapotřebí rychlejší hospodářský růst.

(Zdroj: Bloomberg, Fed, čtk, AP)


Váš názor
  • dobrá zpráva
    03.08.2012 15:10

    naší snědí nepřizpůsobiví emigrujou do ameriky. Jen tak si lze vysvětlit že zatímco pracovních mist tam pribíva tak jim zaroven stoupá nezaměstnannost.
    Džordžo
    • Re: dobrá zpráva
      03.08.2012 17:20

      víc lidí práci ztratí než kolik jich najde novou, navíc sezonní práce a brigády na týden se tuším do statistiky nových pracovních míst započítavají také..... skutečný ukazatel je pouze skutečná zaměstnanost (počet pracujících/ počet obyvatel) a ta se raději nikde neměří, u nás by po odečtení státních zaměstnanců mohla být zhruba 20-25% takže jinak řečeno, když by 25% lidí dělá na ty ostatní:-( a pak má fungovat ekonomika......
      chicko
Aktuální komentáře
21.05.2025
22:02Z růstu do propadu: Technologické hvězdy Wall Street nestačily na tlak z výnosů  
17:45Ziskové žně a chybějící investiční boom
17:14Merz: Německo bude dávat na armádu 3,5 procenta HDP a na infrastrukturu 1,5 procenta
16:47Moody's zlepšila výhled ratingu společnosti ČEZ z negativního na pozitivní
16:23Americké akcie pokračují v pozvolném poklesu  
15:10Morgan Stanley mění pohled na evropské banky, mají potenciál porazit trh
14:47Cena plynu pro evropský trh vystoupila na šestitýdenní maximum
12:53DoubleLine Capital: Pokles sazeb není namístě
11:42Akcie i dluhopisy pod tlakem, ropa stoupá. Izrael údajně zvažuje úder na Írán  
9:08Rozbřesk: Nižší ceny průmyslových výrobců versus vyšší zemědělské ceny = stabilita sazeb
9:06Korejská KHNP podala kasační stížnost na opatření k Dukovanům
8:51Nová cílovka pro Erste od Morgan Stanley, Evropa zahájí poklesem  
20.05.2025
22:09Začíná korekce na akciích v USA?  
17:21Jak akcie reagují na výsledková překvapení…
16:43Pavel: Šéfka EK bude urychleně a transparentně řešit situaci ohledně Dukovan
16:41Stavba větrných elektráren u New Yorku může pokračovat. Akcie firmy Orsted rostou o 14 procent
15:58Nejvlivnější bankéř světa varuje investory. Nálada na trhu neodráží rizika.
13:55Němečtí ekonomové se neshodnou na hodnocení programu nové vlády
13:37Jižní Korea se stává důležitým hráčem v jaderné energetice, píše Bloomberg
13:11EU schválila sedmnáctý balík sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů