Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MIT: Velké banky se brání falešnými argumenty, je třeba je rozdělit

MIT: Velké banky se brání falešnými argumenty, je třeba je rozdělit

06.09.2012 12:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Debata o tom, zda americké banky nejsou příliš veliké, nabírá na obrátkách. Po roce 2008 dospělo několik analytiků a ekonomů k názoru, že některé instituce jsou příliš velké na to, aby padly. To znamená, že v případě jejich problémů by jim musela být poskytnuta pomoc. Nedávné ztráty JPMorgan Chase a skandály týkající se praní peněz v HSBC a Standard Chartered zase vyvolaly otázky ohledně toho, zda nejsou tyto složité organizace příliš velké na to, aby je bylo možno vůbec řídit. Podobné otázky vyvolává i situace v Evropě. Jsou některé banky příliš velké na to, aby je bylo možné zachránit (s tím, že jejich kolaps by vedl k dramatickému zhoršení krize v eurozóně)?

Zastánci současného systému velkých bank používají několik hlavních argumentů, pokud se ale podíváme na fakta, žádný z nich není přesvědčivý. William B. Harrison, který dříve působil v čele JPMorgan, tvrdí, že růst bank v posledních desetiletích odrážel tržní vývoj a podpora ze strany vlád při něm nehrála roli. Zapomíná však na to, že tento růst představuje jev, který nastal nedávno. V roce 1995 měla velká šestka, tedy JPMorgan, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo & Co., Goldman Sachs a Morgan Stanley, aktiva dosahující jen 17 % amerického HDP. V roce 2005 to ale bylo už téměř 50 % HDP. A dnes to je 60 % HDP. Není to stále tolik jako v Německu či Velké Británii, to ovšem neznamená, že jde o bezpečnou úroveň. Je paradoxní, že po roce 2008 se velké banky staly ještě větší.

Podle Harrisona a dalších je růst velikosti bank dán tím, co vyžaduje mezinárodní obchod a globální korporátní klienti. Mezinárodní obchod ale procházel boomem po mnoho let už po druhé světové válce a velikost bank relativně k ekonomice nerostla. Když hovořím s vedením firem, klade důraz na to, aby mu bankovní služby poskytovalo několik institucí, nechce se spoléhat na jednu megabanku. Vývoj po roce 1995 tak nebyl dán situací v mezinárodním obchodě, ale deregulací, která byla výsledkem lobbingu lidí jako Sanford Weill, bývalý šéf Citigroup. Deregulace mu umožnila udělat ze Citigroup bankovní supermarket. V červenci tohoto roku ale sám Weill uvedl, že investiční banky by měly být odděleny od komerčního bankovnictví.

Celý popsaný problém je ve skutečnosti o tom, že zisky finančních institucí se privatizují v době, kdy vše jde dobře, a ztráty se znárodňují ve chvíli, kdy se věci vyvíjejí špatně. Nikdo nikdy nenašel nějaké úspory z rozsahu, které by se objevovaly u bank s aktivy převyšujícími 100 miliard aktiv, velká šestka má ale aktiva vyšší než 1 bilión dolarů. Tyto megabanky v podstatě představují velké, netransparentní a nebezpečné programy podpory ze strany vlády.

Zastánci velkých bank také poukazují na to, že americké banky nepatří mezi největší. Při srovnávání ale musíme brát v úvahu to, jaké účetní standardy se v jednotlivých zemích používají a zejména to, jak se pracuje s deriváty. Já a můj kolega John Parsons z Massachusetts Institute of Technology jsme například převedli rozvahu JPMorgan do mezinárodních standardů a aktiva narostla o 4 biliony dolarů. Podle tohoto měřítka jsou JPMorgan a Bank of America největšími bankami na světě.

Americkému nefinančnímu sektoru se i v polovině 90. let vedlo dobře a byl schopen provozu velkých globálních dodavatelských řetězců a zvyšování produktivity. Spojené státy by měly snížit velikost svých největších bank a zjednodušit je tak, aby mohly padnout, a vláda či centrální banka jim nemusela poskytovat pomoc.

Autorem je Simon Johnson, který působí na MIT Sloan School of Management a Peterson Institute for International Economics.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data