Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stávky v dolech znervózňují zpracovatele platiny. Ceny rostou

Stávky v dolech znervózňují zpracovatele platiny. Ceny rostou

11.09.2012 16:37
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Nepokoje a stávky v jihoafrických platinových dolech vyvolaly u investorů a zpracovatelů obavy z nedostatku vzácného kovu a spustily největší vlnu nákupů od roku 2010. Skladové zásoby platiny klesly nejvíc za posledních sedm let.

Podle odhadů Deutsche Bank (32,67 EUR, 2,57%) stávky a uzavírky nerentabilních dolů způsobily, že těžaři letos na trh dodají o 380 tisíc uncí platiny méně, než se původně čekalo. Chybějící množství přitom odpovídá zhruba 6 % letos prognózované celosvětové produkce.

Obavy z poklesu poptávky, hlavně ze strany evropského automobilového průmyslu, který vzácný kov využívá k výrobě katalyzátorů, zapříčinily pád cen z 1900 USD za unci vloni v létě na zhruba 1400 USD za unci v polovině letošního roku. Na vrcholu komoditní bubliny v roce 2008 se unce prodávala za 2290 USD. Jelikož při nízkých cenách musela řada těžařských společností omezit produkci, případně úplně uzavřít některé doly, což vyvolalo vlnu stávek, které ještě zhoršily situaci, dostali kupci strach z nedostatku platiny. Za poslední měsíc ceny vzrostly o 14 % a pomalu šplhají k 1600 USD za unci. Medián 12 analytiků oslovených agenturou Bloomberg pro čtvrtý kvartál roku počítá s průměrnou cenou 1625 USD za unci.

Dobývání platiny je soustředěno v drtivé míře do Jihoafrické republiky. V roce 2010 se zde vytěžilo 76 % světové produkce, což z nejsilnější africké ekonomiky činí naprosto dominujícího hráče v této komoditě. Tak silnou pozici nemá ani Chile s gigantickými zásobami mědi či Botswana se svými diamantovými doly.

Jenže doly, jejich majitele i pracovníky sužuje řada nepříznivých faktorů. Horníci, kteří každý den riskují životy v nechvalně proslulých hlubokých štolách, každoročně požadují vyšší mzdy. V minulém roce platy v sektoru vzrostly v průměru o 9 %. Růst osobních nákladů, nejdůležitější nákladové položky, komplikuje snahy těžařů udržet se v černých číslech. Dalším faktorem přispívajícím ke zdražování produkce jsou prudce rostoucí náklady na energie. Za poslední tři roky se slévárny musely potýkat s 25% nárůstem plateb za elektřinu ročně. Nejhorším nepřítelem těžařských společností je posilující jihoafrická měna. Silný rand tržby těžařů prodávajících většinu produkce v zahraničí snižuje o desítky milionů dolarů.

Lonmin (611 GBp, -1,29%), třetí největší světový producent platiny, kvůli již měsíc trvající stávce ve svém dole Marikana přichází o 2500 uncí denně. Při srážkách mezi policií a horníky v dole zemřelo přes 40 lidí a víc jak 70 osob bylo zraněno. Policie začala střílet na horníky vyzbrojené mačetami a železnými tyčemi poté, co se asi 3000 stávkujících odmítlo rozejít po ultimátu zaměstnavatele, aby obnovili práci. Lonmin jim zároveň pohrozil hromadným propuštěním, což následně odvolal. V dole je zaměstnáno téměř 30 tisíc lidí. Kvůli mzdovým požadavkům uzavřela společnost Impala Platinum Holdings na šest týdnů největší platinový důl na světě Rustenburg.

Jelikož se ložiska vyčerpávají, musí se těžaři pouštět do stále větších hloubek. V některých případech se dobývá až 2 kilometry pod zemí při teplotách kolem 70 stupňů Celsia. Klesá také výtěžnost dolů. Lonmin minulý rok získal 4,4 gramu platiny z každé narubané tuny rudy, což představuje meziroční pokles o 5,4 %. Podle Thorstena Proettela z německé Landesbank Baden Württemberg se nyní produkční náklady těžařů pohybují kolem 1430 USD na unci.

Vývoj poptávky bude hodně záviset na automobilovém sektoru, jelikož 38 % světové spotřeby platiny jde do katalyzátorů, v nichž se vzácný kov používá společně s paládiem a rhodiem. Ekonomika Číny, největšího trhu s automobily na světě, v posledních šesti čtvrtletích vykazuje setrvalý pokles růstu. Evropa, kam podle výrobců katalyzátorů směřuje 27 % produkce, se už druhý rok utápí v dluhové krizi. Rostoucí ceny platiny také podněcují větší recyklační aktivitu. V minulém roce, kdy se platina prodávala v průměru za 1721 USD za unci, bylo z použitých katalyzátorů získáno rekordních 2,05 milionů uncí platiny.

Nezáviděníhodná situace se projevuje na výsledcích platinových těžařů a výkonu jejich akcií. Anglo American (1952 GBp, -2,47%) Platinum, největší světový producent, ohlásil 30% meziroční pokles zisku na akcii za loňský rok. Od začátku roku jeho akcie odepsaly 20 % hodnoty. Akcie Lonmin za poslední rok ztratily 50 % hodnoty. Konkurenční Aquarius Platinum ve stejném období odepsal přes 80 %. Podle odhadů lidí z oboru nyní čtyři z pěti hlavních producentů vykazují negativní cash flow.

(Zdroj: Bloomberg, Reuters, FT, ČTK, YahooFinance)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.05.2025
22:03Kontrasty na trhu: Krize důvěry v UnitedHealth a nákupní euforie kolem Foot Lockeru  
17:20Podceňují akcie současnou situaci?
17:10Dick's Sporting Goods kupuje menšího konkurenta Foot Locker za 2,4 miliardy USD
16:53Americké akcie korigují své zisky z předchozích dní  
16:24CNBC: Trump nechce, aby Apple vyráběl v Indii; pře se kvůli tomu s šéfem podniku
15:59Sada nových amerických dat bude trhům vyhovovat. Výrobní inflace klesla, maloobchod se drží
15:11Výsledky Alibaba: Slabší spotřebitel v Číně a nesplněná očekávání posílají akcie dolů  
15:03Dukovany jsou prioritou, premiér Fiala bude jednat se šéfkou EK, uvedl Vlček
14:25FT: Vyjednávání EU a Británie se zkomplikovalo, summit se koná už v pondělí
14:03Walmartu klesl čtvrtletní zisk na 4,5 miliardy USD, chystá se zdražovat
12:30Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta, čekalo se víc
12:18Komentář analytika: ČEZ překonal konsensus na úrovni EBITDA i čistého zisku a navýšil výhled, výsledky hodnotíme pozitivně  
12:15Akcie si po rally vybírají oddechový čas před sérií nových dat  
10:50Gundlach: Slábnoucí ekonomická aktivita, která ale nemusí přinést pokles výnosů dluhopisů
10:01Skupina ČSOB v 1. čtvrtletí: Silný zájem klientů o hypotéky, financování firem a podnikatelů i investice
9:35ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. čtvrtletí 2025
9:27Siemens potvrdil výhled poté, co výsledky za druhý kvartál překonaly odhady
9:06Rozbřesk: Češi nejvíce důvěřují ČNB. Proč je to důležité?
9:05Německá pojišťovna Allianz vykázala ve čtvrtletí rekordní provozní zisk
8:51ČEZ překvapil ziskem, výsledky zveřejnila také mmcité. Evropa zahájí negativně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
11:00EMU - HDP, q/q
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m