Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pentagon: Americké dluhopisy v čínských rukou nejsou hrozbou pro národní bezpečnost

Pentagon: Americké dluhopisy v čínských rukou nejsou hrozbou pro národní bezpečnost

12.09.2012 7:58
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Americké státní dluhopisy v hodnotě víc jak 1 bilionu USD, které drží Čína, a možnost jejich „náhlého a rozsáhlého“ prodeje nepředstavují hrozbu pro národní bezpečnost Spojených států, uvádí se ve zprávě amerického ministerstva obrany.

Vzhledem k objemu čínských devizových rezerv, má Peking „jen málo atraktivních možností pro jejich investování“ krom amerických obligací, píše se v pětistránkovém dokumentu, vypracovaném pro Kongres, z něhož cituje agentura Bloomberg.

Po americké centrální bance je Čína druhým největším držitelem amerických dluhopisů. Poté, co Washington nedávno schválil prodej většího množství zbraní Tchaj-wanu, se v čínských vojenských kruzích ozvaly hlasy volající po použití „finanční zbraně“ jako odvety, což mělo Američanům „dát lekci“ pro případ dalších zbraňových transferů na odtržený ostrov.

Pravděpodobně v reakci na tyto výroky Kongres požádal Pentagon o vypracování studie o motivaci čínských nákupů a o tom, jestli by možnost agresivního výprodeje obligací dala Pekingu mocenskou páku v případě vojenské nebo politické krize. Americké dluhopisy v čínských rukou se staly tématem prezidentské kampaně republikánského kandidáta Mitta Romneyho. Ten na nominačním sjezdu ve floridské Tampě uvedl, že si od Číny peníze půjčovat nechce.

Úředníci z Pentagonu jsou k možným rizikům skeptičtí: „Pokus využít cenné papíry ministerstva financí by měl omezený účinek a pravděpodobně by víc než Spojené státy poškodil Čínu,“ uvádí se ve zprávě s tím, že tato nepřesvědčivá hrozba nenabízí Pekingu odstrašující potenciál.

Názor ministerstva obrany sdílí šéf dluhopisové divize společnosti CRT Group LLC David Ader. Číňané jsou podle něj při správě peněz velmi rafinovaní a uvědomují si, jaké škody by mohl hromadný prodej napáchat jim a světovému obchodu, na němž jsou taktéž závislí. Derek Scissors, analytik think-tanku Heritage Foundation, sice celkovou výši amerického dluhu považuje za národně-bezpečnostní riziko, avšak čínská držba obligací je prý „vedlejším tématem“. Pokud by však došlo na nejhorší a odpadly veškeré zábrany, Čína „zaútočí na americký dluhopisový trh a smíří se následnou finanční ztrátou,“ tvrdí Scissors.

Podle Iry Jerseyho z Credit Suisse (20,27 CHF, 0,85%) by v případě radikálního snížení čínské držby amerických dluhopisů na trh vstoupili jiní hráči: „V dnešním prostředí by zvýšení výnosu o 50 bazických bodů v desetiletém sektoru vedlo k razantnímu nárůstu poptávky ze strany domácích i zahraničních investorů, včetně centrálních bank.“ Na záchranu by samozřejmě přispěchal i Fed. Zahraniční investoři nyní drží 50.3 % z celkových 10,52 bilionů USD v obligacích vydaných americkou vládou.

„Čínští představitelé se často tváří, jako kdyby Spojeným státům prokazovali nákupy amerických dluhopisů velkou službu, a někdy dokonce naznačují, že tato politika by mohla být velmi snadno změněna ve snaze potrestat Ameriku. Ve skutečnosti se Číňané řídí pouze vlastním zájmem. Dokud budou intervenovat na měnových trzích, aby udrželi hodnotu své měny vůči dolaru uměle nízko, musí nakupovat dolarová aktiva,“ říká Wayne Morrison z výzkumného střediska Kongresu.

Čína loni snížila objem amerických dluhopisů ve svém portfoliu o zhruba 0,7 % na 1,15 bilionu USD. V rámci druhého pololetí roku došlo k poklesu čínské držby o 12 %, čili 163 mld. USD, z rekordních 1,31 bilionu USD, které Peking nashromáždil k červenci 2011. V tom samém období přišly Spojené státy o nejvyšší známku u ratingové agentury Standard & Poors a prohloubila se evropské dluhová krize. A výnos? U desetiletého dluhopisu klesl z 2,80 % na 1,88 %.

(Zdroj: Bloomberg, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.05.2025
17:20Podceňují akcie současnou situaci?
17:10Dick's Sporting Goods kupuje menšího konkurenta Foot Locker za 2,4 miliardy USD
16:53Americké akcie korigují své zisky z předchozích dní  
16:24CNBC: Trump nechce, aby Apple vyráběl v Indii; pře se kvůli tomu s šéfem podniku
15:59Sada nových amerických dat bude trhům vyhovovat. Výrobní inflace klesla, maloobchod se drží
15:11Výsledky Alibaba: Slabší spotřebitel v Číně a nesplněná očekávání posílají akcie dolů  
15:03Dukovany jsou prioritou, premiér Fiala bude jednat se šéfkou EK, uvedl Vlček
14:25FT: Vyjednávání EU a Británie se zkomplikovalo, summit se koná už v pondělí
14:03Walmartu klesl čtvrtletní zisk na 4,5 miliardy USD, chystá se zdražovat
12:30Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta, čekalo se víc
12:18Komentář analytika: ČEZ překonal konsensus na úrovni EBITDA i čistého zisku a navýšil výhled, výsledky hodnotíme pozitivně  
12:15Akcie si po rally vybírají oddechový čas před sérií nových dat  
10:50Gundlach: Slábnoucí ekonomická aktivita, která ale nemusí přinést pokles výnosů dluhopisů
10:01Skupina ČSOB v 1. čtvrtletí: Silný zájem klientů o hypotéky, financování firem a podnikatelů i investice
9:35ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. čtvrtletí 2025
9:27Siemens potvrdil výhled poté, co výsledky za druhý kvartál překonaly odhady
9:06Rozbřesk: Češi nejvíce důvěřují ČNB. Proč je to důležité?
9:05Německá pojišťovna Allianz vykázala ve čtvrtletí rekordní provozní zisk
8:51ČEZ překvapil ziskem, výsledky zveřejnila také mmcité. Evropa zahájí negativně  
8:45KBC Bank koupí od J&T Finance slovenskou banku 365.bank

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
11:00EMU - HDP, q/q
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m