Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA v srpnu: Nejsilnější růst v maloobchodě za šest měsíců navzdory největšímu skoku cen za 3 roky. Průmysl ale propadl...

USA v srpnu: Nejsilnější růst v maloobchodě za šest měsíců navzdory největšímu skoku cen za 3 roky. Průmysl ale propadl...

14.09.2012 14:52, aktualizováno: 14.9. 16:05
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Dnešní várka nových dat ze Spojených států přinesla zprvu lepší informace, než trh čekal. Maloobchodní tržby zrychlily růst z červencových 0,6 procenta na 0,9% tempo, ačkoliv růst cenové hladiny akceleroval a dosáhl tempa nevídaného od června 2009. Pak ale přišla nečekaně špatná čísla z amerického průmyslu, který místo očekávané stagnace propadl přes procento. Závěr dnešního přísunu nových informací z největší ekonomiky světa ale nakonec patřil pozitivnímu překvapení, o které se postaral index spotřebitelské důvěry University of Michigan.

Americké ministerstvo obchodu dnes oznámilo, že maloobchodní tržby v USA za měsíc srpen vzrostly díky silnějším prodejům automobilů a vyšším cenám pohonných hmot o 0,9 procenta meziročně, zatímco konsensus trhu počítal jen s 0,8% růstem. Radost z dnešních dat přesto mírně kazí zároveň oznámená revize červencového růstu z 0,6 procenta na 0,8 procenta. 

Tržby u čerpacích stanic stouply o 5,5 procenta, což byl nejvýraznější růst za tři roky. Mohlo za to hlavně zdražení pohonných hmot. Poptávka po autech vzrostla o 1,7 procenta.  Mimo tyto kategorie však tržby rostly jen o 0,1 procenta. To je mnohem méně než v červenci, kdy obrat maloobchodů bez čerpacích stanic a prodeje aut vzrostl o 0,8 procenta. Snížily se tržby v obchodech se smíšeným zbožím a elektronikou. Obrat obchodů s potravinami, sportovním zbožím a internetových obchodů zůstal beze změny. 

Obrat čerpacích stanic je silně ovlivněn vývojem cen benzinu a prodej aut představuje velké nákupy. Údaj bez těchto kategorií tak nabízí jasnější obrázek toho, jakou chuť mají spotřebitelé utrácet. Výdaje spotřebitelů jsou pro americkou ekonomiku důležité, protože zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity země. Ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí vzrostla jen o 1,7 procenta.
 
Index spotřebitelských cen podle ministerstva práce USA za minulý měsíc zrychlil svůj meziroční růst z červencových 1,4 procenta na 1,7 procenta. Výsledek je zcela v souladu s očekáváním analytiků oslovených v průzkumu agentury Bloomberg stejně jako meziměsíční nárůst CPI o 0,6 procenta po červencové stagnaci. Meziměsíční růst indexu spotřebitelské důvěry je podle dat ministerstva nejsilnější od poloviny roku 2009. Ceny benzinu vzrostly nejvíce od července 2009 a na celkovém růstu indexu v srpnu se podílely až 80 procenty.

Po očištění o volatilní ceny energií a potravin byl  inflace v USA v srpnu na 1,9 procentech, zatímco ještě o měsíc dříve to bylo 2,1 procenta. Trh čekal zpomalení růstu jen na 2,0 procenta. Podle analytiků tak prý není třeba se obávat zvýšených inflačních tlaků, protože očištěná inflace je nízká.

Z eurozóny dnes také přišla konečná čísla o vývoji cen spotřebitelů za srpen. Meziroční růst indexu spotřebitelských cen zde zrychlil růst na 2,6 procenta z červencových 2,4 procenta. Inflace v zemích platících eurem tak vzrostla poprvé od září 2011, a to především kvůli rostoucím cenám energiím a paliv.

Fed včera oznámil třetí kolo nákupu dluhopisů a prodloužil termín, ve kterém hodlá udržet úrokové sazby blízko nuly, na nejméně polovinu roku 2015 z dosavadního konce roku 2014, hlavně kvůli přetrvávající vysoké nezaměstnanosti. Šéf Fedu Ben Bernanke rovněž uvedl, že věří, že inflace zůstane blízko cíle Fedu a poznamenal, že dlouhodobá očekávaní inflace jsou stabilní.

Studenou sprchu ale následně přinesla data z amerického průmyslu. Zatímco analytici v srpnu očekávali stagnaci výkonu amerického průmyslu, došlo k jeho poklesu rovnou o 1,2 procenta. To je nejhorší výsledek od března 2009. Červencový původně uváděný 0,6% růst se navíc dnes dočkal revize na 0,5 procenta. Průmyslová výroba zahrnuje produkci továren, rozvodných společností i těžbu, včetně dobývání ropy a zemního plynu. Produkce rozvodných firem, k nimž patří například distribuce elektřiny či vody, se během srpna snížila o 3,6 procenta.

V celkovém poklesu výroby se v srpnu odrážel propad výroby v továrnách o 0,7 procenta. To znamená, že celkově slabší globální ekonomika sráží růst i ve zpracovatelském sektoru USA. Svou roli zde sehrál i hurikán Isaac, který v srpnu zasáhl Mexický záliv. Fed odhaduje, že k poklesu průmyslové výroby hurikán přispěl asi 0,3 procentního bodu. Hurikán ovlivnil těžbu, která v srpnu klesla o 1,8 procenta. 

Výrazný pokles zaznamenalo i využití průmyslových kapacit ve Spojených státech, a to na 78,2 procenta ze 79,2 procenta za měsíc červenec. Analytici přitom očekávali setrvání využití kapacit na úrovni 79,2 procenta.

Index spotřebitelské důvěry University of Michigan za září předběžně vzrostl ze 74,3 bodu na 79,2 bodu, ačkoliv očekávání trhu bylo zcela opačné - konsensus agentury Bloomberg počítal naopak se snížením důvěry spotřebitelů na 74,0 bodu.

Wall Street po této vydatné dávce makrodat otevřela mírným růstem a posílá S&P 500 díky 0,6% růstu až na svá nová skoro 5letá maxima. Dolar ale pokračuje v oslabování a dostává se až na 1,3198 USD/EUR.

(Zdroj: Bloomberg, Eurostat, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.05.2025
22:01Americké indexy končí den bez větších změn  
17:25Preview ČEZ: Pokles tržeb i zisku a nárůst provozních nákladů. Pozitivní příspěvek by měla přinést akvizice GasNet  
17:20Chaos začíná už na úrovni amerických cílů, ne až u kroků pro jejich dosažení
16:30Americké akcie vykazují neutrální obchodní den  
16:13Czechoslovak Group připravuje dluhopisy až za deset miliard Kč
15:42Kraft Heinz chystá v USA největší investici za deset let do modernizace továren
15:38Drahá Evropa má pro další rally malý prostor, myslí Goldman Sachs
15:38CATL jde na hongkongskou burzu. Američtí investoři si ale na akcie nesáhnou
13:56WSJ: Čínská firma Baidu se v Evropě chystá poprvé otestovat taxi bez řidiče
13:39Rogoff: Pokud nepřijde exit z chaosu, pravděpodobně nastane recese
11:26Prodej elektromobilů ve světě letos přesáhne 20 milionů, očekává organizace
11:18Průzkum: Třetina firem v ČR je ohledně vývoje v první polovině roku optimistická
10:42Evropská komise pochybila, když nezveřejnila zprávy v aféře Pfizergate  
10:39Zatímco akcie si vybírají oddechový čas, euro pokračuje v posilování  
9:56Trigema Real Estate Finance a.s.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu
9:04Rozbřesk: Vyšší cla v americké inflaci zatím těžko pohledat
8:50Evropa zahájí smíšeně, výsledky ohlásila Sony  
6:13Proč se vyplatí investovat v Japonsku a co si na něm oblíbil Warren Buffett
13.05.2025
22:00Wall Street pokračovala v rally; inflace na tříletých minimech  
18:19Traders Talk: ČEZ doručí slabší zisky, Wall Street nabírá dech a kde hledat příležitosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
11:00EMU - HDP, q/q
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m