Po několika dnech stagnace se ceny zlata vydávají vzhůru, a pokračují tak v zatím nejlepším čtvrtletním výkonu za víc jak dva roky. Komoditě pomáhá poptávka centrálních bank a investorů, kteří se nákupy kovu pojišťují proti možnému znehodnocení papírových peněz a také proti zpomalení světové ekonomiky.
Spotová cena zlata se momentálně pohybuje kolem 1765 USD za unci. Lokálního maxima na 1787 USD komodita dosáhla minulý pátek. Od začátku čtvrtletí, které končí v pátek, připsala přes 10 %, což je zatím největší posun vzhůru od června 2010.
Vývoj spotové ceny zlata od počátku roku 2012 (USD/tr. unce):

Zlatu pomáhají snahy centrálních bank od Japonska po Spojené státy stimulovat ekonomiku. Objemy investic do finančních instrumentů napojených na indexy (ETF) kopírující cenu zlata se v posledních měsících dostaly na rekordní úrovně. Největším povzbuzením pro zlato bylo oznámení amerického Fedu ze 13. září o neomezených nákupech cenných papírů navázaných na hypotéční trh.
„Kvůli špatné hospodářské situaci budou globální podpůrná opatření ještě nějakou dobu ve hře a zlato by z toho mělo profitovat,“ prohlásil Sun Yonggang, stratég čínské firmy Everbright Futures působící pod státní investiční skupinou. Komodita prý nadále konsoliduje nedávné zisky a trhy očekávají, že další špatné zprávy by ji mohly vystřelit nad 1800 USD za unci. Loni se cena v maximech přiblížila k 1900 USD za unci.

Centrální banky zlato podporují nejen nepřímo, přes stimulační opatření, ale i přímými nákupy. Podle údajů Mezinárodního měnového fondu v srpnu Kazachstán nakoupil 1,4 tuny, a zvýšil tak své zásoby třináctý měsíc v řadě. Jižní Korea v srpnu přikoupila 16 tun, čímž se její celkové rezervy přehouply přes 70 tun. Paraguay se ve druhé polovině prázdnin rozhodla svoji zlatou sbírku značně rozšířit – rezervy zvýšila o 7,5 tuny na víc jak 8,2 tuny. Ukrajina přidala zhruba 2 tuny zlata na celkových 34,8 tuny. Proti trendu vykročila Venezuela, která své rezervy snížila o 3,7 tuny na 362 tun.
„Klíčovým dlouhodobým tahounem poptávky po zlatu budou centrální banky,“ tvrdí Lachlan Shaw z Commonwealth Bank of Australia. Za hlavní motivaci nákupů považuje skutečnost, že vzácný kov funguje jako dobrý uchovatel hodnoty a přispívá k diverzifikaci portfolia.
Jedním z největších býků na zlatě je Francisco Blanch z , podle něhož by do konce roku 2014 unce mohla stát 2400 USD. „Nový cíl odráží náš názor, že Fed bude hypotéční cenné papíry odkupovat do konce roku 2014 a po konci Operace Twist letos v prosinci začne nakupovat státní dluhopisy,“ napsal Blanch v doporučení pro investory.
(Bloomberg, GoldSeek, MMF, CNBC)