Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonomický permafrost pokračuje

Ekonomický permafrost pokračuje

01.10.2012 18:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Vyspělé ekonomiky původně čelily jen nedostatku poptávky, to se ale mění a nyní je problémem i nedostatečná nabídka. Čím déle se pohybují v „ekonomickém permafrostu“, tím více strukturálních překážek se bude objevovat. Ve své poslední analýze to alespoň tvrdí hlavní ekonom HSBC Stephen King. Podle jeho názoru nelze současné problémy, pohybující se od špatného stavu trhu práce až po fiskální noční můru, řešit pouhým mávnutím kouzelné monetární hůlky.

Spojené státy mají nyní za sebou téměř deset let růstu, který se pohybuje pod očekávanou úrovní a je doprovázen přetrvávající inflací. Z tohoto důvodu tak již nelze o situaci uvažovat jako o cyklickém jevu. Například vysoká úroveň dlouhodobé nezaměstnanosti vede k tomu, že lidé přestávají hledat práci. Podobné strukturální problémy vedou i k tomu, že ekonomika není schopna reagovat na monetární stimulaci.

Neradostná je rovněž situace na trhu práce ve Velké Británii, důvody jsou ovšem rozdílné, píše King. Zaměstnanost tam sice roste, produkt ale klesá. Dá se čekat, že tento trend se v budoucnu obrátí, současný vývoj ale může naznačovat, že firmy namísto investic najímají více zaměstnanců. Důvodem by mohla být jejich nedostatečná důvěra v ekonomiku. A výsledkem je pokles produktivity, což naznačuje, že zlepšení na trhu práce bude jen krátkodobé.

Podle ekonoma tak sice dochází ke zmenšování globálních nerovnováh, ale ze špatných důvodů. Příkladem je popsaný vývoj v Číně i v Evropě. Deficity běžných účtů zemí na periferii eurozóny totiž prudce klesly, důvodem ale není tak potřebné zlepšení jejich konkurenceschopnosti. Příčinou je kolabující domácí poptávka. Jejich slabost nyní začíná ovlivňovat i další země eurozóny a tlak pociťuje i vysoce konkurenceschopný německý průmysl.

Zatímco vyspělé ekonomiky čelí nabídkovým problémům, rozvíjející se svět tíží problémy na straně globální poptávky. HSBC tak snížila očekávaný růst těchto zemí. „Čínský příběh se změnil. V roce 2010 se zmenšovaly přebytky běžného účtu, jako tomu je dnes, důvodem byl ale zejména prudký růst dovozů. Ten táhly investice do infrastruktury a uvolněné monetární podmínky. V dnešní době ale není pravděpodobné, že by vláda přikročila ke stejně mohutné stimulaci jako tehdy. Nemá chuť na to, aby opět rostla inflace a zhoršovaly se problémy na trhu nemovitostí a špatných úvěrů. Současný pokles přebytku čínského běžného účtu tak neodráží domácí boom, ale hlavně slabou poptávku ve zbytku světa,“ domnívá se King.

Permafrost trvá dál a to znamená, že fiskální konsolidace bude i další rok nedosažitelná. Centrální banky tak budou dále tisknout peníze, důvodem nebude ani tak snaha o podporu oživení, jako prevence proti tomu, aby se riziko defaultu vlád nestalo dalším zdrojem ekonomické katastrofy.

(Zdroj: FTAlphaville)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data