Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman o rychlém vyvanutí optimismu v Evropě

Krugman o rychlém vyvanutí optimismu v Evropě

05.10.2012 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Ještě před několika dny si většina lidí myslela, že se Evropa konečně pohnula tím správným směrem. Evropská centrální banka uklidnila trhy slibem, že bude v případě nutnosti nakupovat dluhopisy zadlužených zemí. Jenom prý stačilo, aby jejich vlády souhlasily s dalším utahováním rozpočtů a vše by bylo v pořádku. Tento pohled ale opomíjel fakt, že celý proces závisí na lidech. Najednou tak vidíme, že Španělsko a Řecko zachvátily demonstrace. Veřejnost v těchto zemích v podstatě říká, že již narazila na hranici svých možností. Nezaměstnanost se nachází na stejné úrovni jako při Velké depresi, dřívější zástupci střední třídy se nyní hrabou v odpadcích a hledají něco k jídlu. Utahování zašlo příliš daleko a je tedy možné, že celý plán nakonec nevyjde.

Podívejme se například na situaci ve Španělsku. Co představuje jeho skutečný problém? V podstatě trpí důsledky obrovské bubliny na trhu nemovitostí. Ta nejdříve vyvolala ekonomický boom a inflaci, která poškodila konkurenceschopnost průmyslu. Po jejím prasknutí musí Španělsko konkurenceschopnost složitě zvyšovat, což je proces trvající roky. Pokud země neopustí euro, což nikdo nechce, je odsouzena k dlouhému období vysoké nezaměstnanosti. Toto utrpení je ale výrazně zvětšováno neuváženým snižováním vládních výdajů. Španělsko se nedostalo do problémů kvůli nezodpovědné rozpočtové politice. Naopak. Před krizí dosahovalo rozpočtových přebytků a dluh byl nízký. Deficity vyvolal pokles ekonomiky, ale ani dnes není zadlužení nijak zvlášť vysoké.

Je pravdou, že Španělsko má nyní problém se získáváním financí na trzích. Ten je ale odrazem širšího spektra faktorů, včetně obav z politické nestability pramenící z vysoké nezaměstnanosti. A snížení deficitů o pár procentních bodů tyto obavy nezmírní. Výzkum MMF dokonce ukazuje, že rozpočtové škrty v utlumené ekonomice mohou naopak důvěru investorů poškodit, protože zvyšují rychlost poklesu.

Španělsko tedy z ekonomického hlediska další utahování rozpočtu nepotřebuje. Nemělo by rozhazovat a vyloučíme-li odchod z eurozóny, nemá pravděpodobně jinou možnost, než si projít delším těžkým obdobím. Razantní škrty týkající se základních veřejných služeb a podpory ale ve skutečnosti jen zmenšují pravděpodobnost dosažení konečného úspěchu.

Proč se tedy objevují požadavky na další dávky bolesti? Částečně proto, že v Evropě stejně jako v USA propadli lidé kultu utahování. Věří, že nebezpečím není vysoká nezaměstnanost, ale rozpočtové deficity a že jejich snižování nějak vyřeší prohřešky soukromého sektoru. Velká část jádra eurozóny a zejména Německo pak mylně vnímá současnou situaci. Krizi vidí jako záležitost morálky a příběh zemí, které si žily nad poměry a nyní čelí nevyhnutelným důsledkům. Nevadí jim, že k ničemu takovému nedošlo a ani to, že německé banky hrály při financování španělské bubliny významnou roli. Pokud by Němci skutečně chtěli zachránit euro, měli by nechat ECB činit nutné kroky a nepožadovat ještě více nesmyslného utrpení.

(Zdroj: NYTimes)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data