Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Svobodný obchod je jen pro přátele, vůči Číně je třeba mnohem tvrdší kurz, tvrdí americký profesor

Svobodný obchod je jen pro přátele, vůči Číně je třeba mnohem tvrdší kurz, tvrdí americký profesor

12.10.2012 18:12
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Spojené státy a Čína nevyhnutelně směřují ke kolizi - a čím dřív si to politici ve Washingtonu uvědomí a změní dosavadní politiku vůči nastupující asijské velmoci, tím líp, myslí si profesor strategického managementu univerzity Dartmouth Richard D´Aveni. Podle něj je čínský obr pro Ameriku jasným soupeřem číslo jedna, přičemž pokud se její obchodní politika nezmění, svoji pozici vedoucí supervelmoci rychle ztratí.

V duelu mezi dvěma největšími ekonomikami světa, který D´Aveni neváhá označit termínem „hospodářská studená válka“, má prý Peking navrch, jelikož americká politika volného obchodu nemá proti čínskému státnímu kapitalismu šanci. Podle zprávy amerického Kongresu se státem vlastněné společnosti podílejí na čínském nezemědělském HDP ze dvou pětin. Pokud se započítají i firmy dostávající dotace, dostane se tento podíl na polovinu.

„Čínská forma kapitalismu jim dovoluje soustředit obrovskou sílou celého státu a dělat si, cokoli se jim zlíbí,“ tvrdí profesor. Jako příklad uvádí ocelářský průmysl, kde díky masivním úsporám z rozsahu a neustálému navyšování produkce a spotřeby mohou čínské firmy určovat ceny zbytku světa.

Zatímco v minulosti čínské ocelářské odvětví tvořila změť malých, nekonkurenceschopných podniků, po státem nařízeném rozsáhlém slučování vznikli tří giganti a pěti dalších hráčů středního kalibru – dost na to, aby si mohli vzájemně konkurovat doma a také vyrazili na zkušenou do zahraničí.

Čína nyní vyrábí dvakrát tolik oceli co Japonsko, Spojené státy, Indie a Rusko dohromady. „Čínské hutě musí zvýšit vývoz, jelikož nemají kontrolu nad vlastní produkcí. Snížení výroby by znamenalo zastavení provozu a propouštění, což by huti přineslo ztráty, zatímco její tržní podíl by si uzmuli ostatní,“ shrnuje podmínky v odvětví Xu Zhongbo, výkonný ředitel Beijing Metal Consulting. Proti levným čínským exportům (např. ocelových lan) přijaly antidumpingová opatření krom Evropské unie a Spojených států i některé asijské a jihoamerické státy. S ochranářskými opatřeními přišlo také Rusko.

Problémy se v poslední době objevují téměř v každém sektoru ekonomiky. Před několika týdny americká administrativa ohlásila, že u Světové obchodní organizace (WTO) podá na Čínu stížnost kvůli údajně nepovolené podpoře automobilového průmyslu. Podle Washingtonu uvalil Peking loni v prosinci na dovoz amerických automobilů neoprávněné clo. To postihlo 80 % amerického exportu aut do Číny a jeho hodnota se vyšplhala na 3,3 mld. USD. Čína prý také poskytuje nedovolenou státní podporu vlastnímu automobilovému průmyslu.

Podle profesora D´Aveniho ale žaloby u WTO Čínu nezastaví. Spory před soudními panely se táhnou léta a nakonec prý sice Peking nabídne menší zdvořilostní ústupek, omluví se, avšak pak si stejně bude dělat, co chce. Mezitím se dotčené odvětví dostane do čínských rukou.

Zatím poslední větší kontroverze se týká mobilních a komunikačních zařízení vyráběných čínskými soukromými společnostmi Huawei a ZTE. Nedávno vydaná zpráva amerického Kongresu doporučuje, aby americké regulační úřady blokovaly plány fúzí a akvizic obou firem v USA. Vzhledem k obavám z hackerských útoků z Číny je podle kongresmanů také zapotřebí, aby státní počítačové systémy neobsahovaly žádné komponenty vyrobené oběma firmami. "Čína má prostředky, příležitost a motiv k využívání telekomunikačních společností ke zlovolným účelům," píše se ve zprávě. Výbor Sněmovny reprezentantů pro zpravodajské služby v ní dále doporučuje, aby byl Huawei a ZTE odepřen přístup na americký trh. Americké společnosti by pak měly co nejpodrobněji informovat o rizicích průmyslové špionáže a dalších hrozbách, na než při styku s čínskými partnery narazí.

Na soukromý sektor by ale D´Aveni nespoléhal. Právě naopak - velké americké korporace, které si chtějí udržet přístup na gigantický a rychle rostoucí čínský trh, považuje za hlavní lobbisty propagující dobré vztahy s Čínou. Americká společnost United Technologies Corporation nedávno přiznala, že do Číny prodala software, který její armádě pomohl vyvinout první moderní bitevní vrtulník. Jedná se přitom o jeden ze stovek podobných případů porušení amerických exportních kontrol, které se udály v posledních dvaceti letech. Žalobce prohlásil, že zbrojovka velmi dobře věděla, že export modifikovaného softwaru Číně umožní testovat a vyvinout novou vojenskou helikoptéru s názvem Z-10, která k pohonu využívá 10 motorů. Helikoptéra Z-10, která začala být zaváděna do služby v roce 2009, se podle expertů může stát jedním z nejmodernějších a nejvýkonnějších bojových vrtulníků na světě. Při jejím vývoji pomáhal například i evropský koncern Eurocopter.

Tváří tvář čínskému tlaku D´Aveni doporučuje „zbavit se kapitalismu volného trhu“, který má prý své kořeny v počátcích dvacátého století, kdy daň z příjmu nahradila cla a dovozní poplatky jako hlavní zdroj financování vlády. Podle profesora, který za příliš měkkého považuje i republikánského kandidáta na prezidenta Mitta Romneyho, nastal čas na tvrdou hru. „Svobodný obchod je jen pro přátele. Jestliže chtějí přístup na náš trh, musí nám poskytnout přístup na svůj,“ tvrdí D´Aveni.

Další z navrhovaných opatření zahrnují státní podporu vybraných odvětví ekonomiky, základního výzkumu a technologických inkubátorů. „Naši vedoucí představitelé musí podniknout kroky k tomu, aby Američané získali svůj spravedlivý podíl a také aby v Americe znovu ožila střední třída. Musíme do ofenzivy – hrát a vyhrát,“ prohlašuje D´Aveni.

(Zdroj: Daily Ticker, Bloomberg, CNBC, ČTK, WSA)


Váš názor
  • platilo vždy
    12.10.2012 18:49

    na komunisty platil vždycky jen karabáč. Pak byli poslušní a hodní. Na tom se nikdy nic nezmění.
    Jesse
Aktuální komentáře
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)