Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína obnovila stavbu jaderných elektráren. Do energetiky pustí zahraniční kapitál

Čína obnovila stavbu jaderných elektráren. Do energetiky pustí zahraniční kapitál

26.10.2012 12:57, aktualizováno: 26.10. 13:35
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Aktualizováno

Čína rozmrazila program výstavby jaderných elektráren, pozastavený po havárii v japonské Fukušimě. Počet reaktorů a tempo budování by měly být zachovány v původní podobě, rozšíření mírového využití jádra však Peking neplánuje. Zatím není jasné, jestli se nových tendrů budou moci účastnit zahraniční společnosti. Vláda nicméně poprvé ohlásila, že je ochotná pustit do energetiky a těžby surovin zahraniční investory - jako minoritní akcionáře. Čína již dříve oznámila, že se chce stát do osmi let státem s největším počtem jaderných elektráren. 

V Číně nyní funguje 16 reaktorů v rámci 4 elektráren o výkonu 12 GW, dalších 26 bloků je ve výstavbě. Podle původního plánu Komise pro národní rozvoj a reformu (následnice Státní plánovací komise) měl podíl atomové energie v elektroenergetickém mixu země do roku 2020 vzrůst ze současných 2 % na 6 % (v Česku se počítá s růstem z 30 % na 50 %). K tomu bude třeba k současným instalovaným kapacitám přidat přes 70 GW výkonu, což převyšuje výkon všech jaderných elektráren ve Francii. 
V zemi mělo být více reaktorů než v celém zbytku světa. 
 
V revidované energetické koncepci se víc než rok trvající moratorium na udělování licencí k výstavbě jaderných elektráren fakticky ruší. Na již rozběhnutých projektech pokračovaly práce i v průběhu přezkoumávání koncepce. Plánovací komise ve vypracovaném dokumentu označuje rozvoj jaderné energetiky v Číně za „bezpečnou a vysoce efektivní“ strategii.

Čínský jaderný trh je považován globálně za jeden z nejperspektivnějších a největších. V zemi působí tři lídři sektoru – ruská státní agentura Rosatom, americký Westinghouse a francouzským státem ovládaná Areva. Rusové zatím zbudovali dva bloky VVER-1000 v elektrárně Tijanwan o celkovém výkonu 2000 MW a dva další jsou ve výstavbě. Westinghouse má rozestavěné čtyři reaktory AP1000 v lokalitách Sanmen a Hajang, přičemž několik dalších je v plánu. Areva buduje dva reaktory EPR v Taišanu a dva další plánuje.

Velká trojka se uchází i o tendr na dostavbu tuzemské Jaderné elektrárny Temelín. Skupina ČEZ, zadavatel soutěže, však Arevu z boje o největší zakázku v historii Česka vyřadil už v předběžné fázi.

Čína sama disponuje vlastní jadernou technologií, i když vyvinutou ve spolupráci s francouzskými podniky, konkrétně Arevou a EDF. Reaktor CPR1000, postavený na francouzském designu z 90. let minulého století, disponuje třemi chladícími okruhy a hrubým výkonem 1080 MW. Výrobu a provoz CPR1000 má na starosti China Guangdong Nuclear Power Company (CGNPC), přičemž přes 70 % vybavení nyní pochází z čínské produkce. Právě tento typ reaktoru tvoří většinu z nově budovaných čínských kapacit. Před dvěma lety byla k síti připojena první elektrárna s CPR1000. Část práv na reaktor drží Areva, což omezuje exportní potenciál designu. Francouzi však zvažují, že by CPR1000 nabízeli společně CGNPC jako menší alternativu svého reaktoru třetí generace EPR, jehož výkon dosahuje 1600 MW. S ním se neúspěšně ucházeli o dostavbu Temelína.

Po katastrofě ve Fukušimě provedly čínské úřady kontrolu bezpečnosti jaderných elektráren a konstatovaly, že odpovídá požadovaným standardům. V dokumentu plánovací komise se zdůrazňuje, že v Číně za posledních 20 let nedošlo k žádné nehodě či havárii na jaderném reaktoru, která by svojí závažností překročila druhý stupeň na mezinárodní stupnici jaderných událostí (škála má sedm stupňů, nejvyšší známku – velmi těžkou havárii - krom Fukušimy dostal pouze Černobyl).

Rozvoj jaderné energetiky v Číně by měl pokračovat podle původních plánů. Ještě před událostmi ve Fukušimě se však očekávalo, že vláda by mohla počet reaktorů s datem uvedení do provozu do roku 2020 zvýšit na dvojnásobek. Podle revidované koncepce by se také v budoucnu mělo definitivně přejít na reaktory třetí generace (CPR1000 je označován jako 2+), které jsou považovány za bezpečnější. Někteří hráči na jaderném trhu se dosud obávali, že Čína by se mohla stát jejich vážným konkurentem s levnějším designem CPR1000, který by vyvážela do rozvíjejících se zemí.

(Zdroje: Nuclear Engineering International, FT, Kommersant)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.05.2024
11:09Britská inflace zvedla nejistotu kolem sazeb a pokazila začátek dne  
11:03Gross: Vládní výdaje zvyšují inflační tlaky, celková návratnost je u dluhopisů opět málo relevantním tématem
9:21Inflace v Británii v dubnu zpomalila na 2,3 procenta, je nejníže za tři roky
9:09Šéfka ECB je přesvědčena, že inflace v eurozóně se dostala pod kontrolu
9:05Rozbřesk: V globální ekonomice narůstá protekcionismus. Jak zareaguje Evropa?
8:54Je na čase zrušit mimořádnou daň? Inflace v Evropě je podle Lagardeové pod kontrolou a futures jsou smíšené  
6:18BlackRock: Nižší sazby by mohly působit protiinflačně, zajímavé jsou některé nudné akcie
21.05.2024
22:00S&P 500 stagnoval počvrté v řadě při čekání na výsledky Nvidie  
17:37Dopadne AI jako ESG?
17:13Americké akcie se rychle přenesly přes slabý úvod  
16:47UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na valnou hromadu
16:26Regulátor v USA chce po burzách dopracovat žádosti o ETF na spotový ether
15:06Členské státy definitivně schválily reformu trhu s elektřinou v EU
14:56Nastal čas podívat se blíže na britský trh
14:50Bloomberg: ASML a TSMC mohou vypnout stroje na čipy, když Čína napadne Tchaj-wan
14:08Ifo: Konkurenceschopnost německého průmyslu se už delší dobu zhoršuje
13:52ČSOB Index bydlení: Ceny domů, bytů i pozemků v Česku začínají opět růst. Už na nic nečekejte, radí experti
13:36TOMA, a.s.: Oznámení o konání valné hromady
13:21Stát rozhodne o postoji k dividendě ČEZ do 10 dnů před valnou hromadou, návrh managementu na 52 korun na akcii nebude komentovat
13:13Nejhůře střeženým tajemstvím na Wall Street je překonání odhadů na výsledcích Nvidia, s reakcí trhu je to horší  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
20:00USA - Zápis z jednání FOMC