Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonsko hlásí zahraniční obchod v deficitu již čtvrtý měsíc v řadě. Japonský jen na 7,5měsíčním dně

Japonsko hlásí zahraniční obchod v deficitu již čtvrtý měsíc v řadě. Japonský jen na 7,5měsíčním dně

21.11.2012 9:06, aktualizováno: 21.11. 9:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Bilance zahraničního obchodu Japonska skončila v říjnu již čtvrtým měsícem za sebou v deficitu a vývoz ze země klesl pátý měsíc za sebou. Mohly za to diplomatický spor s Čínou a evropská dluhové krize. Schodek činil 549 miliard jenů (133,1 miliardy Kč), což byl nejhorší údaj pro tento měsíc od roku 1979. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo japonské ministerstvo financí. Zpráva je dalším signálem toho, že japonská ekonomika se propadá do recese. 

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali schodek jen 360 miliard JPY. Vývoz v říjnu klesl meziročně o 6,5 procenta na 5,150 bilionu jenů. Hodnota zboží a služeb dovezených do země se snížila o 1,6 procenta na 5,699 bilionu jenů. 

Japonsko roky vykazovalo obrovský obchodní přebytek, který často vedl ke sporům se Spojenými státy. v loňském roce se však japonský obchod propadl do deficitu, protože země přesunula více výroby do zahraničí a čelí větší konkurenci od dalších asijských zemí, jako Jižní Korea, Tchaj-wan a Čína. Dopad na vývoz má také silný jen, zvláště na automobilky a výrobce elektroniky, kteří vyrábějí podstatnou část produkce určené na vývoz v Japonsku. V letošním roce Japonsko zatím vykázalo měsíční deficit každý měsíc kromě února a června. 

Bilanci obchodu také ovlivňuje růst dovozu paliva, protože země po loňském neštěstí v elektrárně Fukušima zavřela téměř všechny své jaderné elektrárny. V říjnu sice dovoz ropy klesl o 24,5 procenta, dovoz zkapalněného zemního plynu ale vzrostl o 8,3 procenta a uhlí o pět procent. 

Vývoz do zemí západní Evropy se v říjnu propadl o 23,5 procenta. Vývoz do Číny klesl o 11,6 procenta. Obchod s Čínou ovlivnil spor o kontrolu nad některými ostrovy v Čínském moři, který vyústil v Číně k protijaponským protestům a bojkotu zboží z Japonska. Naopak vývoz do USA stoupl o 3,1 procenta. 

Slabší byl vývoz aut, televizorů i audio-vizuální techniky. Vývoz aut klesl o 12,4 procenta, z toho do Číny až o 82 procent, napsaly agentury AP a Reuters.

Volby a budoucnost centrální banky

V Japonsku se budou 16. prosince konat volby, v nichž má velké šance na úspěch opoziční Liberálnědemokratická strana. Pokud uspěje, pak v čele příští japonské vlády velmi pravděpodobně stane expremiér Šinzó Abe. Právě ten se zasazuje o to, aby centrální banka zavedla co nejvolnější měnovou politiku včetně záporných sazeb. 

Jeden ze seniorních členů Liberálnědemokratické strany dnes řekl, že že pokud by Bank of Japan nakupovala cizí dluhopisy v rámci své měnové politiky, nebyla by nutná změna legislativy. Zároveň ale dodal, že zhoršující se vztahy Japonska se Spojenými státy možnosti měnové politiky BOJ v oblasti intervencí na devizovém trhu v současnosti limitují.

Na devizových trzích dnes ráno japonský jen dále oslaboval. Vůči dolaru se dostal až nad hladinu 82 USD/JPY a je tak nejslabší od 6. dubna letošního roku.

Vývoj kurzu JPY/USD za posledních 5 dní




(Zdroj: ČTK, Reuters)


Čtěte více:

Favorit na japonského premiéra chce bojovat se silným jenem. Vize záporných sazeb spustila rally na Nikkei
16.11.2012 8:50
Šéf japonské Liberálnědemokratické strany Šinzó Abe - horký kandidát n...
Jsou dny silného jenu sečteny? (názory analytiků)
16.11.2012 10:57
Japonské měně se v posledních týdnech nedaří. Z úrovní kolem 78 JPY/US...
Japonská centrální banka měnovou politiku nezměnila ani po nátlaku opozice
20.11.2012 8:19
Japonská centrální banka dnes podle očekávání ponechala svou základní ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2025
10:00Revolucionář v robotických vysavačích iRobot vyhlásil bankrot
8:56Poslední celý obchodní týden roku pro akcie otevírají zisky futures a zlato o u maxima. Otazníky nad AI a Santa rally  
8:47Rozbřesk: Nová vláda přebírá ekonomiku s nízkou inflací. Energie ji v lednu mohou stlačit ještě níže
6:01Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  
14.12.2025
13:21BlackRock: Umělá inteligence přinese dezinflační tlaky, Fed by měl jít se sazbami dolů
9:33Víkendář: Místo centrální banky podřízené vládě je lepší to, co udělal Clinton v 90. letech
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  
12:20Michal Strnad plánuje expanzi. Chce z CSG udělat lídra evropského obranného průmyslu a zvažuje IPO v Amsterdamu
12:09Perly týdne: Bublina není důvod k prodeji
10:50Po euforii přichází korekce: Broadcom hlásí silné tržby a vyšší dividendu, ale AI výhled zůstává nejasný
9:55Nová cílová cena Patrie pro Komerční banku: Prostor pro růst se zmenšuje  
8:58Nová cílovka pro Komerční banku, renesance evropských dluhopisů a úspěch Eli Lilly  
8:52Rozbřesk: Odloží Evropská komise zákaz hybridních automobilů? Automobilky by tento krok uvítaly
6:10Investiční výhled 2026: Kondice ekonomik, inflace a blížící se volby  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index