Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pod japonským reaktorem je aktivní zlom, tvrdí regulátoři a vylučují spuštění. V šetření jsou další bloky

Pod japonským reaktorem je aktivní zlom, tvrdí regulátoři a vylučují spuštění. V šetření jsou další bloky

11.12.2012 10:39
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

V Japonsku by mohly být nadobro odstaveny další jaderné elektrárny. Příčinou jsou tentokrát tektonické zlomy, kterými je země protkaná skrz na skrz a jejichž přítomnost signalizuje nebezpečí zemětřesení. Geologové prozkoumali horninové formace, na nichž je postavena elektrárna Tsuruga, a přišli se závěrem, že pod jadernými bloky, z nichž jeden je nejstarší v zemi, se nachází zlom, který by mohl být aktivní.

Nález, který by mohl vést k úplnému uzavření elektrárny, už stihl otřást tokijskou burzou, zejména akciemi utilit. Společnost Kansai Electric Power, jeden z hlavních akcionářů Tsurugy, v první reakci na zprávu propadla o 10 % a nakonec uzavírala o 4,4 % níže. Index elektrárenských a plynárenských podniků odepsal 1 %. Kansai patří druhý největší podíl ve společnosti Japan Atomic Power, která elektrárnu Tsuruga provozuje. Akcie Tokyo Electric Power, největšího akcionáře Japan Atomic, v rámci seance odespaly 1,4 %. Tsuruga se nachází na pobřeží, 127 kilometrů severovýchodně od Ósaky.

Japan Atomic Power v prohlášení uvedla, že zjištění jaderného regulačního úřadu (NRA) považuje za „nepřijatelné“ a že bude pokračovat v šetření, aby dokázala, že zlom pod Tsurugou je neaktivní. Podle japonské legislativy jsou tektonické zlomy považovány za aktivní tehdy, pokud v nich došlo k posunům v posledních 120 až 130 tisících letech. U aktivních zlomů pohyb na zlomové ploše stále probíhá, u pasivních se již zastavil. Ve druhém případě odpadá akumulace napětí a nebezpečí vzniku zemětřesení.

Podle analytiků teď hrozí, že NRA dojde ke stejnému závěru u dalších šesti elektráren, jejichž podloží je také zkoumáno geology. Mezi nimi je i elektrárna Ohi, která byla po katastrofě ve Fukušimě jako jediná ze všech ostatních zatím spuštěna. Také Ohi patří Kansai Electric Power. Společnost zde nyní provádí dodatečné šetření, jelikož inspektoři NRA se nemohli shodnout na tom, jestli je pod Ohi aktivní zlom.

Japonský kabinet schválil znovunastartování dvou bloků v Ohi letos v červenci. Krok vyvolal protesty desetitisíců lidí, kteří chodí pravidelně demonstrovat před kancelář premiéra Jošihika Nody. Ohi i Tsuruga se nachází v prefektuře Fukui, kde je celkem umístěno 13 reaktorů, což je největší koncentrace jaderných bloků na světě.

Dva bloky v elektrárně Tsuruga jsou nyní odstavené a provádí se na nich kontrola bezpečnosti. Podle NRA se pod druhým reaktorem velmi pravděpodobně nachází aktivní zlom. První reaktor byl spuštěn v roce 1970, což z něj dělá nejstarší komerční zařízení svého druhu v zemi.

Po zemětřesení a následné vlně tsunami, která v březnu loňského roku fatálně poškodila fukušimskou jadernou elektrárnu, bylo vypnuto všech 50 reaktorů v zemi. Od té doby byly spuštěny jen dva. NRA připravuje nové bezpečnostní standardy, podle nichž by mohlo být posouzeno, jestli mohou být do sítě připojeny další bloky. V případě, že bude muset Japan Atomic Power nadobro odstavit všechny tři reaktory ve svém vlastnictví (krom dvou v elektrárně Tsuruga jí patří další v elektrárně Tokai Dai-Ni), se ztráty společnosti vyšplhají na 256 mld. jenů. Její čistá aktiva dosahují 163 mld. jenů.

(Zdroje: Bloomberg, WNA)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.05.2024
11:09Britská inflace zvedla nejistotu kolem sazeb a pokazila začátek dne  
9:21Inflace v Británii v dubnu zpomalila na 2,3 procenta, je nejníže za tři roky
9:09Šéfka ECB je přesvědčena, že inflace v eurozóně se dostala pod kontrolu
9:05Rozbřesk: V globální ekonomice narůstá protekcionismus. Jak zareaguje Evropa?
8:54Je na čase zrušit mimořádnou daň? Inflace v Evropě je podle Lagardeové pod kontrolou a futures jsou smíšené  
6:18BlackRock: Nižší sazby by mohly působit protiinflačně, zajímavé jsou některé nudné akcie
21.05.2024
22:00S&P 500 stagnoval počvrté v řadě při čekání na výsledky Nvidie  
17:37Dopadne AI jako ESG?
17:13Americké akcie se rychle přenesly přes slabý úvod  
16:47UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na valnou hromadu
16:26Regulátor v USA chce po burzách dopracovat žádosti o ETF na spotový ether
15:06Členské státy definitivně schválily reformu trhu s elektřinou v EU
14:56Nastal čas podívat se blíže na britský trh
14:50Bloomberg: ASML a TSMC mohou vypnout stroje na čipy, když Čína napadne Tchaj-wan
14:08Ifo: Konkurenceschopnost německého průmyslu se už delší dobu zhoršuje
13:52ČSOB Index bydlení: Ceny domů, bytů i pozemků v Česku začínají opět růst. Už na nic nečekejte, radí experti
13:36TOMA, a.s.: Oznámení o konání valné hromady
13:21Stát rozhodne o postoji k dividendě ČEZ do 10 dnů před valnou hromadou, návrh managementu na 52 korun na akcii nebude komentovat
13:13Nejhůře střeženým tajemstvím na Wall Street je překonání odhadů na výsledcích Nvidia, s reakcí trhu je to horší  
12:45Na Wall Street zůstal poslední medvěd, ten ale očekává pokles trhu o 20 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
20:00USA - Zápis z jednání FOMC