Aktualizováno Americká burzovní skupina CME Group tlačí přes Evropskou komisí zablokovaná jednání o spojení s Euronext do propojení aktivit. CME Group je největší americkou burzou pro futures a propojení by jí umožnilo zaujmout shodnou pozici v USA i Evropě. Mluvčí obou společnostní nejprve mlčeli, následně Deutsche Börse oficiální jednání o spojení odmítla a uvedla, že primárním cílem je organický růst a její vlastní expanze, například v Asii.
Akcie CME Group od počátku roku vzrostly o 15 procent na tržní kapitalizaci 19,4 mld. USD. vzrostla do pátku o procento na tržní kapitalizaci zhruba 9 mld. eur, cca 11,9 mld. USD. Dnes ale akcie ve Frankfurtu vystřelily o bezmála 11 % do blízkosti 52 eur, což je jejich 10měsíčním maximem. Před půl třetí ale zisky zredukovalo vyjádření Deutsche Börse na řádově 4 %.
Intradenní vývoj kurzu akcií Deutsche Börse va Frankfurtu (EUR/akcie):

Zdroje z jednání uvedly, že ještě předtím, než loni 20. prosince americká IntercontinentalExchange oznámila plán koupě Euronext, kontaktovala CME Group německou ohledně jednání o propojení obou společností. Vznikla by největší platforma pro futures obchodování na obou stranách Atlantiku. V lednu a dále se dle zdrojů obě společnosti znovu sešly k debatám, zda zahájit oficiální jednání.
Evropská komise přitom na počátku února zablokovala plán fúze burzovních společností a Euronext, z čehož by vzešla největší burzovní skupina světa. Spojením by dle EK vznikla dominantní síla na evropském trhu finančních derivátů a omezila by se hospodářská soutěž. vzápětí oznámila, že celou transakci ruší.
Antimonopolní odbor komise tehdy odmítl argumenty obou firem, podle nichž je trh derivátů globální, ale také, že spojené skupině by konkurovala právě americká CME Group. Poukázal naopak na to, že nová skupina by díky fúzi derivátových trhů Eurex a Liffe měla více než 95 procent trhu obchodování s kontrakty na referenční krátkodobé úrokové sazby a německé vládní dluhopisy.
odsouhlasila převzetí americké loni v únoru za 9,5 miliardy dolarů. Do té doby hodnota akvizice klesla na 7,3 mld. USD s poklesem hodnoty akcií . Obě společnosti ještě na přelomu roku apelovaly přímo na šéfa Evropské komise Manuela Barrosa ve snaze zvrátit stanovisko na příznivou stranu. Nabídly odprodej části svého byznysu, přístup rivalům k určitým službám, například Eurex Clearing.
Samotná CME Group, podobně jako třeba IntercontinentalExchange, v poslední dekádě expandovala skrze koupi Chicago Board of Trade (CBOT) či New York Mercantile Exchange (NYMEX). Loni se neúspěšně pokusila převzít London Metal Exchange. Pouze dle zdrojů pak koketovala s ohledně propojení v derivátové části byznysu.
Deutsche Börse
Kořeny Deutsche Börse se sídlem ve Frankfurtu nad Mohanem sahají až do roku 1585, kdy se kvůli roztříštěnosti měnových systémů v Evropě i v samotném Německu, a tím pádem k rostoucímu riziku při platebních operacích, sešli němečtí obchodníci s návrhem vytvořit jednotný směnný kurz. Jako akciová společnost Deutsche Börse působí od roku 1993. Do té doby se jmenovala Frankfurtská burza.
Kromě akciového trhu provozuje burzu derivátů Eurex, clearingové centrum Clearstream, které se zabývá zúčtováním a vypořádáváním obchodů s obligacemi a akciemi, a divize Xetra provozující elektronický obchodní systém.
(Zdroj: Bloomberg, CME Group, Deutsche Börse, čtk, DPA)