Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stratég SocGen a Roubini: Trhy děsivě připomínají nástup finanční krize, přijde pád

Stratég SocGen a Roubini: Trhy děsivě připomínají nástup finanční krize, přijde pád

08.03.2013 13:23, aktualizováno: 8.3. 14:19
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Rekordní maxima amerického akciového index DJIA, několikaletá maxima dalších trhů i rétorika amerického Fedu až příliš děsivě připomínají polovinu roku 2007 před pádem finančních trhů do krize a následné ekonomické recese. Uvedl to stratég Societe Generale Albert Edwards. Šok pro finanční trhy později v letošním roce očekává také ekonom Nouriel Roubini. Neshodnou se v otázce Itálie. Zatímco Roubini ji považuje za rozbušku, Edwards pesimismus v tomto směru chladí.

Podmínky dosažení rekordu na Dow Jones Industrial Average jsou až neskutečně podobné polovině roku 2007 před nástupem finanční krize. Příliš podobné jsou i komentáře šéfa Fedu Bena Bernankeho ohledně dluhopisového trhu, doprovázené jeho příliš spokojenými prohlášeními,“ uvedl stratég Societe Generale Albert Edwards, k němuž férově dodejme, že na trhu je znám jako ‚notorický medvěd‘.

„Skvělou věcí na projevu Bena Bernankeho před Kongresem bylo, jak nás nechává spokojeně spát na vavřínech. Připomíná to jeho slavný projev z července 2005, kdy vyvracel jakoukoli možnost splasknutí realitní bubliny a dopad na trhy,“ uvedl Edwards. „Klasika,“ dodal. Mířil zejména na slova Bernankeho, že Fed by mohl ukončit program odkupů dluhopisů, aniž by byla poškozena ekonomika.

Podle ekonoma Nouriela Roubiniho přinese trhům později v letošním roce šok vývoj ve Spojených státech a to v kombinaci zvýšení daní pro bohaté a snížených výdajů vlády vlivem automatických škrtů, které efektem přetlačí zlepšující se trh nemovitostí a levnější energie. „Daně a úspory zásadně omezí disponibilní příjmy obyvatel, maloobchodní tržby a povedou ke katastrofě. Už nyní vidíme signály zpomalující spotřeby. S negativním dopadem sekvestru bude celoroční růst v letošním roce nejvýše 1,5 % HDP,“ uvedl Roubini s tím, že k tomu dojde přes oživení nemovitostního trhu a revoluci v těžbě plynu, která povede k levnějším energiím. Sekvestr je označení pro sérii úspor výdajů a růstu daní v zájmu snížení rozpočtového schodku, která vešla v platnost minulý pátek po nedohodě politiků.

Roubini o americké ekonomice na CNBC:

Také banka Barclays revidovala výhled letošního růstu amerického HDP na 1,5 % z 2,0 % ve 2Q13, na 2,0 % z 2,5 % pro 3Q a 4Q. Roubini míní, že ač trhy míří na nové rekordy, je třeba počítat s šokem ve druhé polovině roku, který podtrhne vývoj firemních tržeb. „Vývoj akciových trhů je nyní pozitivní pro přímý dopad na bohatství, ale dává mylný signál o tom, co přijde. Trhy budou překvapeny tím, jak silně americká ekonomika zpomalí proti loňskému druhému pololetí i celému roku,“ uvedl Roubini.

Podle Roubiniho se neefektivním nyní stává také QE amerického Fedu. „V posledním čtvrtletí se zvýšilo bohatství domácností a to posílilo důvěru, ale dopad do reálné ekonomiky je malý. Pokud bychom teď přikročili k rychlému stahování QE, dostaneme se zpět na vysoké dlouhodobé sazby, které zabijí oživení,“ uvedl i ke slovům Bernankeho.

Odlišný je pohled Edwardse a Roubiniho na Itálii. „Itálie je ve zcela jiné pozici proti dalších periferním ekonomikám eurozóny, jako jsou Řecko, Irsko, Portugalsko nebo Španělsko. Ty všechny zažily úvěrovou bublinu, boom domácí poptávky a značný obchodní deficit a schodek běžného účtu. Pro Itálii 125 % dluhu k HDP není takový problém proti závazkům Velké Británie, Spojených států, Francie či Německa. Jádrový schodek rozpočtu je očekáván letos kolem 2,1 % HDP, méně než ve Francii či Nizozemí,“ uvedl Edwards.

Evropské akcie jsou podle Edwardse levné na bázi cyklicky očištěného P/E a ceny vůči cash flow. „Itálie je v tomto směru mimořádně levná v celkově levném regionu. Netíží ji toxická aktiva, jen toxické ceny,“ poznamenal s nadsázkou Edwards. „Itálie je příležitost,“ uvedl.

K Itálii po volbách na Patria.cz:

Itálie_vlajka

Podle jiného pohledu Roubiniho je Itálie rozbuškou socio-politické fragmentace v eurozóně, vedoucí k další destabilizaci a odrazem širších problémů eurozóny. „Itálie je na pokraji politické bouře. Lidé jsou proti úsporám. Nejen v Itálii, ale i Lisabonu jsou miliony lidí v ulicích, 25% celková a více než 50% nezaměstnanost mezi mladými budí nepokoje,“ uvedl Roubini. Za nejpravděpodobnější scénář i on považuje nové předčasné volby v Itálii na horizontu nejpozději půl roku. „Itálie zatím půjde jen dolů. Větší nejistota, méně investic, méně práce, méně spotřeby,“ uvedl. To je dle něj prostor pro zcela nové politické síly v Itálii a prostor pro růst konfliktu mezi italskou reprezentací a EU s ECB.

(Zdroj: Societe Generale, CNBC, Bloomberg, Reuters)

Čtěte více:

Medvědi mizí z amerických akcií, sílí na komoditách. Růst, nebo pád?
04.03.2013 14:03
Investoři masově snížili krátké pozice vůči americkým akciím na nejniž...
Evropské i americké akcie jsou na maximech. Další rally má stoupence i oponenty
06.03.2013 11:48
Evropské i americké akciové trhy se v pokročilé rally dostávají na max...
Faber: Skončí to špatně. Už letos
08.03.2013 12:01
Rally na americkém akciovém trhu skončí dvěma způsoby: buď v nejbližší...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y