Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Armáda KLDR má prý povolen jaderný útok na USA

Armáda KLDR má prý povolen jaderný útok na USA

04.04.2013 8:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Severokorejská armáda oznámila, že dostala "zelenou" k případnému jadernému útoku proti Spojeným státům. Informovala o tom agentura AFP. KLDR tak stupňuje napětí na Korejském poloostrově, které v posledních týdnech dosáhlo nejvyšší úrovně od roku 2010. Tehdy Severní Korea ostřelovala jeden jihokorejský ostrov, na němž zabila čtyři osoby. 
 
Pchjongjang po březnové jaderné zkoušce už pohrozila totální válkou i jaderným a raketovým útokem a vypověděla všechny dohody o neútočení s Jižní Koreou i příměří z roku 1953.

OSN i USA samostatně proti KLDR zpřísnily po atomovém testu ekonomické sankce. Američané s Jižní Koreou vedou dvouměsíční vojenská cvičení a poslaly demonstrativně na poloostrov svoje "neviditelné" bombardéry a stíhačky.

Pchjongjang v posledních týdnech stupňuje agresivní rétoriku namířenou proti Jihokorejcům a Američanům. V úterý mimo jiné oznámil, že znovu spustí pětimegawattový výzkumný reaktor v Jongbjonu. Podle expertů obeznámených se severokorejským jaderným programem i za předpokladu, že zařízení nebude příliš zanedbané, bude Pchjongjangu jeho opětovné zprovoznění trvat pravděpodobně zhruba půl roku.

Reaktor v Jongbjonu byl mimo provoz několik let. Například jaderný expert Siegfried Hecker ze Stanfordské univerzity tvrdí, že od roku 2007. Hecker je přitom pravděpodobně posledním člověkem ze Západu, který jaderný komplex v Jongbjonu navštívil.

"Pokud reaktor restartují, což jim počítám zabere nejmíň půl roku, budou schopni vyrobit zhruba během roku šest kilogramů plutonia," řekl Hecker. Takové množství přitom postačuje zhruba na jednu jadernou bombu. K získání dalších 12 kilogramů plutonia vhodného pro naplnění dalších dvou hlavic bude KLDR podle Heckerova odhadu potřebovat tři až čtyři roky.

V současnosti disponuje Severní Korea odhadem 24 až 42 kilogramů plutonia, což stačí na čtyři až osm bomb, domnívá se expert, který komunistickou zemi navštívil naposledy v roce 2010. Pokud ale KLDR při únorovém jaderném testu použila plutonium, má ho nyní o pět až šest kilogramů méně, dodal vědec.

Hecker však pochybuje, že je Pchjongjang schopen zasáhnout cíle na území USA nebo Jižní Koreje.

(Zdroj: ČTK, AFP, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.07.2025
6:22Digitální měny centrálních bank – jaký je potenciál v Evropě a v USA a jaké jsou u nich optimální sazby
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  
15:15Braňo Soták k JPMorgan: S výsledky jsme spokojeni. Kde výhled dává prostor a kde dře?  
15:01Citigroup překonala odhady, čistý zisk dosáhl čtyř miliard
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  
10:23Obrat Washingtonu, Nvidii povolil vyvážet čipy H20 do Číny. Akcie se dostávají nad 170 dolarů
9:02Rozbřesk: Ukáží se už cla v americké inflaci? Nápověda dnes odpoledne
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  
8:37Čínská ekonomika stále drží růst nad 5 procenty a překvapuje odolností proti americkým clům
8:36Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč
8:31Cla by sebrala české ekonomice 0,4 % z růstu letos a 1,1 % příští rok, odhaduje MF. Trump opět po „náhozu“ avizuje ochotu jednat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m