Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vlnobití z pádu jenu dorazilo do Mexika, eurozóny i Polska

Vlnobití z pádu jenu dorazilo do Mexika, eurozóny i Polska

10.04.2013 17:13
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Japonská měna v posledních dnech oslabila na úrovně naposledy viděné před čtyřmi lety. Kombinace radikálně expanzionistické fiskální politiky nového premiéra Šinzó Abeho a slovních intervencí centrální banky (BOJ), nedávno doplněných o rozšířené kvantitativní uvolňování, způsobily pokles kurzu jenu vůči dolaru o 29 % za uplynulých šest měsíců.

Abeho kabinet se spolu s centrální bankou s pomocí tištění peněz a nákupu dluhopisů a akcií snaží zlikvidovat deflaci a nastartovat hospodářský růst. Slabý jen představuje bonus pro exportéry, jelikož jejich produkce je díky tomu v zahraničních měnách levnější, avšak zároveň zdražuje dovozy, zejména energetických surovin, na nichž je země hodně závislá.

Nový japonský guvernér Haruhiko Kuroda se dnes nechal slyšet, že japonská centrální banka v současnosti již přijala všechna „nezbytná“ a „možná“ opatření pro dosažení 2% cíle u inflace. Centrální banka nicméně podle něho bude dále monitorovat potřebu další stimulace pro splnění svého dvouletého plánu. Kuroda uvedl, že BOJ bude také monitorovat kurz jenu a jeho dopad na ekonomiku, nepočítá však s nutností měnit nastavení měnové politiky výhradně kvůli pohybu kurzu.

Nyní se na obzoru jeví další vedlejší účinek, jenž má potenciál zasáhnout celý svět. Někteří japonští investoři se stahují z domácího dluhopisového trhu, který je hlavním cílem nákupů BOJ, a poohlížejí se po výnosnějších alternativách jinde. Řada analytiků očekává, že úprk za hranice povede k dalšímu oslabování jenu. Ten se momentálně drží těsně pod psychologickou hranicí 100 JPY za dolar.

Místo do obligací denominovaných v jenech se prostředky začínají hromadně přesouvat do Evropy, což vede k tomu, že výnosy z dluhopisů některých států klesají na rekordní minima. Navzdory dluhové krizi eurozóny a potížím bank v některých členských státech měnové unie Japonce láká velikost trhu eurových obligací a také relativní stabilita společné evropské měny.

„Je evidentní, že tok peněz z Japonska do zahraničních instrumentů s fixním výnosem vzrost,“ tvrdí Jens Nordvig, hlavní měnový stratég newyorské pobočky Nomura (7,22 USD, 6,49%) Securities. Nárůst, vykazovaný hlavně u velkých klientů Nomury, podle něj zintenzivnil po rozhodnutí BOJ o navýšení kvantitativního uvolňování z minulého týdne. „Jedná se o posun historického významu, na který se investoři snaží připravit,“ tvrdí Nordvig.

Efekt agresivní měnové expanze v Japonsku začínají pociťovat finanční trhy po celém světě. Za poslední dny zažilo větší posílení mexické peso, i když páteční neuspokojivá data z amerického pracovního trhu by kvůli propojení americké a mexické ekonomiky nahrávala opačnému vývoji. Výnos desetiletých rakouských státních dluhopisů klesl během dvou seancí o 0,2 %. Na rekordní minima klesly i francouzské, belgické i nizozemské výnosy.

Podle některých analytiků by akce BOJ mohla způsobit globální migraci finančních prostředků v rámci jednotlivých trhů. Velký odliv kapitálu z Japonska by mohl způsobit růst ceny vybraných aktiv a pokles výnosů. To by mohlo vyvolat reakci, v jejímž rámci by se investoři za vyššími výnosy museli přesunout jinam. BOJ se stejně jako Fed pokouší s pomocí nákupů stlačit dlouhodobé úrokové sazby, a povzbudit tak investice a spotřebu. V deflační spirále už ekonomika vězí 15 let.

Ne všichni jsou přesvědčeni, že za výkyvy na měnových a dluhopisových trzích posledních dnů stojí akce BOJ. Mezi ně patří Gavin Redknap z londýnské firmy Nikko Asset Management. „Je příliš brzy na to říct, jestli pohyb kapitálu z Japonska ovlivní měnový trh. Tyto věci by se měly měřit v řádech roků, ne týdnů,“ tvrdí analytik,

V rámci zemí se stabilnější měnou, než je jen, zatím nejvíc profitovaly státy eurozóny, a to dokonce i ty nejvíc zadlužené. Výnosy španělských desetiletých obligací klesly na roční minima, lépe se daří i italským dluhopisům. Pokles zaznamenaly i výnosy ve střední a východní Evropě. Posilování měn v Polsku, Maďarsku a Turecku je taktéž přičítáno krokům BOJ.

Podle zprávy banky JPMorgan (49,39 USD, 1,46%) budou japonští investoři dále přesouvat peníze do francouzských a belgických dluhopisů. Za letošní rok by do zahraničních dluhopisových trhů mohli napumpovat 45 mld. EUR. Analytici JPMorgan odhadují, že BOJ nakoupí o 60 % víc dluhu, než letos vydá vláda v Tokiu, takže investoři budou z trhu dluhopisů vytěsňováni a motivováni k hledání alternativ.

Objem domácích dluhopisů v držení japonských institucí činí podle BOJ 630 bilionů jenů (6,5 bilionu USD). Najít nové úložiště pro zlomek z těchto prostředků bude sice trvat měsíce, ale stěhování by mohlo začít velmi brzy. Japonci v minulosti většinu nových alokací prováděli v prvním fiskálním kvartále, který začíná 1. dubna.

 
(Zdroje: WSJ, YahooFinance, Trading Economics)


Čtěte více:

Jižní Korea se přidala k Číně a kritizuje slabý jen
25.03.2013 15:22
Nový jihokorejský ministr financí Hyun Oh Seok vyjádřil znepokojení na...
BoJ s novým šéfem překonala očekávání trhu, rozšíří QE na dvojnásobek
04.04.2013 8:17
Haruhiko Kuroda po dvou týdnech v čele japonské centrální banky oznámi...
Soros: Japonci hodně riskují, El-Erian: Možná to skončí slzami
05.04.2013 14:40
Rozsáhlá stimulační opatření japonské vlády a centrální banky, která m...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.05.2024
8:27Víkendář: Lee čeká dramatický pokles inflace a dobrý rok pro akcie
11.05.2024
14:26Evropští obchodníci s plynem nakupují opce kvůli obavám z dodávek v zimě
8:29Víkendář: Kde budou akcie na konci letošního roku?
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y