Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropa pod olivovníky má Itálii pomoci z recese

Ropa pod olivovníky má Itálii pomoci z recese

31.05.2013 17:49
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Jižní Itálie je díky příznivým klimatickým podmínkám a absenci zemědělských alternativ druhým největším producentem olivového oleje na světě. Geologické průzkumy naznačují, že pod nekonečnými lány olivovníků se skrývají rozsáhlá ložiska jiné vzácné tekutiny: ropy.

Podle posledních odhadů by podloží v hornatém a řídce obydleném regionu Basilicata mezi patou a špičkou italské „boty“ mohlo skrývat miliardu barelů černého zlata. Jeho využití by mohlo těžce zadlužené zemi zlepšit bilanci zahraničního obchodu a pomoci vybřednout z dva roky trvající recese. Místní energetický gigant Eni spolu s francouzským Totalem plánuje zdvojnásobit italskou ropnou produkci na 200 tisíc barelů denně. To by ze země udělalo třetího největšího ropného těžaře v Evropě, čímž by se zařadila za Velkou Británii a Norsko.

Ropa se v italském Mezzogiornu těží už od 90. let minulého století, avšak rozsáhlejšímu využití ložisek dosud bránily protesty environmentalistů a zdlouhavé byrokratické procedury. V situaci, kdy HDP klesá šest kvartálů za sebou a 35 % mladých lidí je bez práce, se vláda v Římě rozhodla dřívější překážky odklidit a procesy k získání potřebných povolení co nejvíce zjednodušit. Zvýšení domácí těžby se stalo jedním z cílů nové italské energetické strategie. Bývalý premiér Mario Monti udělil Totalu povolení pro rozvoj ložiska Tempa Rossa.

„Je tu obrovské pole, takže je tu i velký potenciál,“ tvrdí Claudio Descalzi, šéf divize průzkumu a těžby Eni. Na dovoz ropy Itálie vydá až 60 mld. EUR; navýšení domácí produkce by mohlo zemi ušetřit kolem 5 mld. EUR a vytvořit 20 tisíc pracovních míst, tvrdí Descalzi.

Itálie se příliš velkým ropným bohatstvím nepyšní. Současná těžba 101 tisíc barelů denně stačí na pokrytí 7 % spotřeby (v ČR je to kolem 4 %). Většina suroviny pochází z Basilicaty, několik vrtů se nachází na Sicílii a ve střední a severní Itálii.

„Energetická soběstačnost je přehnané slovo, ale růst produkce by pro Itálii určitě mohl být příležitostí,“ tvrdí Carlo Stagnaro z Instituto Bruno Leoni. Otázkou podle něj zůstává, jestli se Eni při všech omezeních a regulačních nástrahách rozšiřování těžby vyplatí.

Místní organizace a úřady pro ochranu životního prostředí soustavně vyvíjí nátlak na uvalení moratorií na další těžbu a 10% poplatek z těžebních příjmů, který ropné společnosti odvádí do státních a regionální pokladny, považují za nanicovatou charitu. Podle posledních výkazů Eni region Basilicata mezi lety 1998 a 2012 od společnosti získal 585 mil. EUR. Městečko Viggiano se 3300 obyvateli jen loni dostalo 15 mil. EUR.

Eni a jeho partner Shell v Basilicatě těží 85 tisíc barelů denně a mají povolení k navýšení na 104 tisíce barelů. Shell spolu s Totalem a japonskou společnosti Mitsui rozvíjí pole Tempa Rossa, které by do roku 2016 mělo produkovat 50 tisíc barelů denně. Po naběhnutí těchto vrtů by celková italská produkce měla vzrůst na 170 tisíc barelů denně.

Eni s místními úřady jedná o navyšování o dalších denních 45 tisíc barelů. To by Itálii posunulo před Dánsko, které loni těžilo 202 tisíc barelů denně. Zatímco dánská těžba klesá od roku 2004, italská od roku 2009 setrvale roste.

(Zdroje: Bloomberg, Reuters, Eni)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.05.2024
17:37Dopadne AI jako ESG?
17:13Americké akcie se rychle přenesly přes slabý úvod  
16:47UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na valnou hromadu
16:26Regulátor v USA chce po burzách dopracovat žádosti o ETF na spotový ether
15:06Členské státy definitivně schválily reformu trhu s elektřinou v EU
14:56Nastal čas podívat se blíže na britský trh
14:50Bloomberg: ASML a TSMC mohou vypnout stroje na čipy, když Čína napadne Tchaj-wan
14:08Ifo: Konkurenceschopnost německého průmyslu se už delší dobu zhoršuje
13:52ČSOB Index bydlení: Ceny domů, bytů i pozemků v Česku začínají opět růst. Už na nic nečekejte, radí experti
13:36TOMA, a.s.: Oznámení o konání valné hromady
13:21Stát rozhodne o postoji k dividendě ČEZ do 10 dnů před valnou hromadou, návrh managementu na 52 korun na akcii nebude komentovat
13:13Nejhůře střeženým tajemstvím na Wall Street je překonání odhadů na výsledcích Nvidia, s reakcí trhu je to horší  
12:45Na Wall Street zůstal poslední medvěd, ten ale očekává pokles trhu o 20 %
11:56Spotřeba plynu v ČR dál klesá, v prvním čtvrtletí meziročně o více než čtyři procenta
11:32Inflace Fed nepotěšila? Akcie dnes klesají  
9:56PwC: Odvětví s vysokým podílem umělé inteligence vykazují nárůst produktivity
9:07Rozbřesk: Česká koruna na pozitivní vlně, jaké impulsy ji mohou posunout dál?
8:55Dividenda ČEZ, budoucnost českých sazeb a nová cílovka na Komerční banku od JP Morgan  
6:37FX Strategie: Férové nastavení očekávání pro ECB a Fed by nemělo dát eurodolaru moc prostoru, koruna v silné ofenzivě  
20.05.2024
19:01Relativita monetární restrikce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba