Aktualizováno Tržby v maloobchodě se v eurozóně za květen zvedly o 1 procento po mírnému poklesu v předchozích třech měsících. Za duben se tržby snížily o 0,2 procenta. Květnový výsledek překonává konsensus na úrovni 0,3 procenta. V meziročním srovnání jsou tržby nižší, ale jejich pokles se v květnu snížil na nepatrných 0,1 procenta. I tento výsledek je značně lepší než konsensus -1,9 procenta.
Pozitivní vyznění nových čísel navíc posiluje, že k růstu došlo i přes výrazné meziměsíční snížení tržeb za pohonné hmoty o 1,9 procenta. U potravin a nápojů tržby stouply o 0,9 procenta po podobně silném růstu v předchozím měsíci. Podrobné údaje o vývoji tržeb v dalších segmentech trhu zatím nejsou k dispozici.
Z jednotlivých zemí byly už známy údaje z Německa, kde tržby v maloobchodě stouply o 0,8 procenta, pozitivně tak překvapily a naznačily slušný výsledek za celou eurozónu. Stejně rychle rostly tržby také ve Francii. V čele tentokrát kráčí Finsko s růstem o 3,6 procenta, který ale pouze napravuje propad z předchozího měsíce. Slušný růst o 1,8, respektive 1,2 procenta, registrují Portugalsko a Španělsko. V žádné zemi eurozóny, odkud jsou už dostupná data, tržby v květnu neklesaly.
Mimo eurozónu vidíme pokles v Rumunsku, Bulharsku a Maďarsku, na druhou stranu ale slušně rostl maloobchod v Británii a Švédsku. Díky tomu jsou údaje za EU ještě lepší než za eurozónu. Maloobchodní tržby v celé unii rostly o 1,2 procenta meziměsíčně a o 0,5 procenta meziročně. Data z české ekonomiky vyjdou až zítra.
Přestože současné tempo růstu možná nevydrží, situace v maloobchodě v eurozóně se postupně zlepšuje a ukazuje na rostoucí důvěru spotřebitelů. Podobně jako u měkkých indikátorů dochází k překvapivě rychlému zlepšení na periferii, k čemuž zřejmě pomáhá nižší tlak na fiskální úspory a naopak tendence k pomalejší konsolidaci státních financí v zájmu menšího dopadu na poptávku a s ohledem na menší tlak z finančních trhů. Otázkou samozřejmě zůstává, jak se na plánu pomalejší konsolidace podepíší turbulence na dluhopisech v posledních dvou měsících, existence programu OMT by však měla dopad omezit. Pro ECB jsou dnešní data dalším ze signálů, že nemusí rychle sahat po dalších podpůrných opatřeních.
