Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Předlužené státy lákají bohaté Číňany na víza. Nabízí ochranu před tvrdou rukou Pekingu

Předlužené státy lákají bohaté Číňany na víza. Nabízí ochranu před tvrdou rukou Pekingu

31.07.2013 13:09
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Potřebujete víza nebo občanství pro případ, že se štěstěna ve vaší vlasti obrátí proti vám? Není problém, stačí menší investice či pár nově vytvořených míst a můžete u nás najít útočiště. To je zpráva, kterou bohatým Číňanům vysílá rostoucí počet předlužených vlád na celém světě. Výměnou za kapitálovou injekci nabízí to nejcennější, co můžou dát: suverenitu nad svým územím.

I když investorské imigrační programy jsou teoreticky otevřené všem národnostem, právníci tvrdí, že hlavní cílovou skupinou jsou čínští milionáři a miliardáři hledající únikovou cestu pro sebe, svůj majetek a rodinu pro všechny případy. „Vypukla válka všech proti všem o bohaté imigranty,“ charakterizuje situaci Jean-Francois Harvey z hongkongské právní kanceláře Harvey Law Group.

Nejlepší podmínky v současnosti nabízí státy v Karibiku a jižní Evropě, které potápí slabá ekonomika a těžké dluhové břemeno. Mezi hlavní lákadla patří levné nemovitosti pro bydlení i investice a víza či občanství umožňující relativně bezproblémové cestování.

Ve východní části Karibiku probíhá ostrý boj mezi ostrovními ministátečky Svatý Kryštof a Nevis a Antigua a Barbuda. Obě země mají na krku velké veřejné zadlužení a malátnou ekonomiku. Mezinárodní měnový fond (MMF) odhaduje, že region bude letos růst 1,25% tempem.

Svatý Kryštof, který čítá 53 tisíc obyvatel, kráčí v čele závodů v uvolňování požadavků na občanství. Za pas stačí na ostrovech investovat 400 tisíc USD (8 mil. Kč) do nemovitostí či 250 tisíc USD do Diverzifikačního fondu cukrovarského odvětví. Držitel pasu může bezvízově cestovat do většiny zemí v Evropě a severní Americe.

Antigua, ležící zhruba 100 km západně od Svatého Kryštofa, se ovšem nechce nechat zahanbit a připravuje vlastní, výhodnější program. Občanství země o 90 tisících lidech bude možné získat za vklad 200 tisíc USD do národního rozvojového fondu. „Je to produkt zaplňující díru na trhu a v případě Číny se jedná o velkou díru,“ tvrdí hongkongský právník, který Antigui pomáhal program sestavit. Politici prý diskutují o tom, jestli budou po účastnících požadovat minimální počet „odbydlených“ dnů v zemi.

Poptávka čínských dolarových miliardářů, jejichž počet v posledních šesti letech vzrostl z 15 na 250, by mohla vskutku dosáhnout zajímavé úrovně. Řadu boháčů totiž v minulosti stihl nezáviděníhodný osud. Podle jedné studie skončilo 17 % lidí z žebříčku nejmovitějších Číňanů (Hurun Report) před soudy, nebo dokonce ve vězení. Tedy ti, kteří měli štěstí. Jiní dostali popravčí četu.

Další bitva o bohaté Číňany s odehrává ve slunném Středomoří. Řecká vláda slibuje obnovitelná pětiletá pobytová víza cizincům, kteří v zemi na domy a pozemky utratí alespoň 250 tisíc EUR. Zájemci mohou s vízem cestovat po Evropě 90 dní každých šest měsíců. Portugalsko loni začalo nabízet „zlaté vízum“ lidem, kteří v zemi koupí dům v hodnotě nejméně 500 tisíc EUR. Kypr není tak lakomý: jeho vízum se dá získat už za 300 tisíc EUR. Program probíhá podle všeho úspěšně. Podle mluvčího agentury propagující investice na Kypru si čínští investoři už koupili 1000 nemovitostí, většinou v okolí přístavního městečka Paphos.

Číňany chce podobným způsobem lákat i Španělsko. Maďarská vláda nabízí pětileté povolení k pobytu těm, kteří investují 250 tisíc EUR do speciálních státních dluhopisů, ale podle právníků se zájemci soustředí hlavně na nemovitosti, které pak využívají pro dovolenou či spekulaci na růst ceny. Balaton zřejmě tolik netáhne.

Azyl za peníze nabízí i Spojené státy. Stačí investovat 500 tisíc USD a vytvořit 10 pracovních míst. Podle údajů ministerstva zahraničí se za fiskální rok končící v září 2012 do programu přihlásilo 7641 osob, z nichž 80 % tvořili zájemci z Číny.

(Zdroje: WSJ, The Atlantic Monthly, Xinhua)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.05.2025
14:38Wood: Globální snižování celního zdanění je dobrá věc, Tesla k 2600 dolarům
9:00Víkendář: Proč to šlo v USA a ne ve Velké Británii
17.05.2025
15:45Invesco: Centrální banky postupují opatrně
9:00Víkendář: Pár výjimečných firem zvedá celou ekonomiku
16.05.2025
22:01Trhy končí rekordní týden dalším nárůstem  
17:20Zisková bublina?
17:15J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu emitenta J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.
17:10J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.
16:47Americké akcie se přibližují historickým maximům  
15:05Velká jména na Wall Street sází na malé společnosti. Jako krátkodobá spekulace mohou fungovat
13:18UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu
13:11Random Thoughts #7: ReadIt  
11:56Perly týdne: Trhy opět s prémiemi na sliby, dynamika zisků na vrcholu
10:28Část bankovní rady ČNB je zdrženlivá k dalšímu snižování úrokových sazeb
9:22RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení o rozhodovaní per rollam valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.
9:03Rozbřesk: Růst v eurozóně: španělská euforie, německý útlum
8:51GEVORKYAN ve čtvrtletí zlepšil tržby, zisk i marži a dostává práškovou metalurgii do nových odvětví včetně zbrojařství
8:48ČEZ o výsledcích i Dukovanech, GEVORKYAN vykázal vyšší zisk i tržby a Trump uzavřel dohodu se SAE. Futures v zeleném  
7:37Finanční ředitel ČEZ Novák: Víme, že jsme dividendový titul. EDF učiní proti podpisu vše
15.05.2025
22:03Kontrasty na trhu: Krize důvěry v UnitedHealth a nákupní euforie kolem Foot Lockeru  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data