Aktualizováno Zahraniční obchod Spojených států za červen vykázal deficit 34,2 miliardy dolarů. To je velmi dobrý výsledek ve srovnání s konsensem -43,5 mld. USD i v historickém pohledu. Jde totiž o nejvyšší saldo od října 2009. Za zlepšením stojí kombinace růstu vývozu o 2,2 procenta a snížení dovozu o 2,5 procenta. Především u ropy a spotřebitelského zboží domácí producenti v červnu tlačili z trhu importéry.
V rámci zahraničního obchodu se zlepšila obchodní bilance, která vykázala deficit 53,1 miliardy po 62,9 mld. USD v květnu. Z tohoto rozdílu více než 3 miliardy připadají na ropu. Meziměsíčně se vývoz zboží zvedl o 3,1 procenta, z čehož vývoz ropy o 13,9 procenta. Naopak dovoz zboží klesl o 3 procenta, když se ropy dovezlo o 6,3 procenta méně. Bilance služeb se nepatrně zhoršila při minimálních meziměsíčních změnách obratu.

Podobný vývoj jako u ropy sledujeme také u spotřebitelského zboží, jehož vývoz se zvýšil o 6,7 procenta, zatímco dovoz klesl o 3,6 procenta. Deficit se tak značně snížil. Rovněž u potravin nebo kapitálového zboží rostl vývoz proti klesajícímu dovozu, v těchto oblastech je však bilance víceméně vyrovnaná a změny k poklesu celkového deficitu přispěly jen málo.
Data ze zmíněných oblastí vypovídají o tom, že se americkým producentům dařilo získávat prostor na domácím trhu na úkor dovozů. Tento efekt byl významnější než získávání většího prostoru na zahraničních trzích. U ropy jde o déle trvající jev díky nárůstu těžby z nekonvenčních ložisek, tentokrát se ale zapojily také další obory.
Vzhledem ke struktuře zahraničního obchodu by se dalo čekat, že došlo ke značnému zlepšení vzájemné bilance se zeměmi OPEC. To však příliš neplatí. Bilance s OPEC se díky poklesu dovozu zlepšila pouze o půl miliardy. Nejvýraznější změny vidíme u obchodu s evropskými zeměmi (EU i ostatní), kde se deficit obchodu snížil na 6,7 miliardy, tedy skoro na polovinu oproti květnu. Slušné zlepšení vidíme také u obchodu s Asií, zhruba o 3 miliardy a americký deficit mírně klesal také u obchodu se sousedními zeměmi.
Data přicházejí až po prvním odhadu HDP za první kvartál, který rovněž ukázal překvapivě silné zlepšení vývozu. Přesto jde o pozitivní zprávu o tom, že se americký zahraniční obchod dál trendově narovnává. Mírně přispěla lepší poptávka v zahraničí, větší roli hrál domácí trh, kde při rostoucí poptávce dokázali američtí producenti lépe konkurovat. Do budoucna by pro ekonomiku bylo určitě dobré, pokud by i další data potvrdila, že se to týká více odvětví a ne pouze produkce ropy.