Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pegas Nowovens zastavil výrobní linku v Egyptě kvůli situaci v zemi (+komentář)

Pegas Nowovens zastavil výrobní linku v Egyptě kvůli situaci v zemi (+komentář)

15.08.2013 15:27, aktualizováno: 15.8. 17:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Pegas Nonwovens preventivně zastavuje zkušební výrobu v egyptském závodě kvůli bezpečnostní situaci v zemi, uvedla firma. Termín zprovoznění výrobní linky bude záviset na dalším vývoji egyptské krize, řekl mluvčí Pegasu Ondřej Kouřil. Akcie Pegas po zprávě prohloubily ztráty až na 3,2 % až na 575 Kč za akcii.

"Bezpečnostní situace ve městě 6th of October je relativně klidná, nicméně jsme tu linku zastavili z titulu zajištění maximální bezpečnosti zaměstnanců. O jejím opětovném spuštění se rozhodne za základě aktuální situace v Egyptě," uvedl Kouřil. Pegas spustil zkušební výrobu na lince v egyptském městě 6th of October minulý měsíc a její plné zprovoznění plánoval až ve druhé polovině letošního roku. V současnosti proto firma neregistruje významné škody z jejího uzavření, dodal Kouřil. Nepokoje v Egyptě si zatím vyžádaly přes 500 obětí. V továrně Pegasu pracuje sto zaměstnanců, 15 z nich jsou Češi. "Chceme zajistit maximální bezpečnost pro zaměstnance. Nechceme je nutit, aby nyní museli cestovat do práce, což by mohlo být nebezpečné," uvedl Kouřil.

„Zprávu vnímáme negativně. Může krátkodobě vytvářet dobrou příležitost k short pozici či nejméně realizaci zisků po dosavadní rally na titulu. Upozorňujeme, že investice o hodnotě 65 milionů eur v Egyptě byla čerstvě zprovozněna a že její produkce je pojištěna u EGAP vůči politickému riziku,“ uvedl analytik Patria Direct Tomáš Sýkora.

Pegas Nonwovens oznámil, že úspěšně ukončil proces oživování egyptské linky a zvládl kvalifikaci prvních materiálů u svých zákazníků, v polovině července. „Výrobní linka je nyní schopná produkovat netkanou textilii v požadované kvalitě a mohlo tedy dojít k realizaci prvních komerčních dodávek. Zároveň probíhá kvalifikace dalších materiálů u zákazníků,“ uvedla k tomu společnost v červencovém prohlášení.

Společnost na základě spuštění ani dočasného zastavení egyptské linky nemění svůj výhled ukazatele EBITDA (meziroční nárůst o 5-15 %) ani předpoklad vyrobených tun v tomto roce. 

Egyptský výrobní závod je umístěn v průmyslové zóně u města 6th October nedaleko Káhiry a vznikl investicí 1,5 miliardy korun. První linka by měla mít roční kapacitu zhruba 20 tisíc tun (v závislosti na produktovém portfoliu). V případě příznivých podmínek na trhu v regionu pak společnost v letech 2015-2016 předpokládá rozšíření závodu o druhou výrobní linku, díky které by celková roční kapacita závodu v Egyptě vzrostla na 45-50 tisíc tun. Pegas má zajištěn odbyt pro většinu produkce z výrobního závodu v Egyptě prostřednictvím dohody s významným zákazníkem společnosti. Na začátku měsíce společnost uvedla, že napětí v zemi nijak neohrožuje finální fázi nového výrobního závodu.

Pegas Nonwovens je výrobce netkaných textilií na bázi polyetylenu a polypropylenu pro oblast hygieny, průmyslu, stavebnictví, zemědělství a dalších sektorů se sídlem v Lucembursku a provozními dceřinými společnostmi ve Znojmě. Je veřejně obchodovanou společností na burzách v Praze a ve Varšavě.

Bratrstvo se snaží demonstracemi zvrátit rozhodnutí armády, která 3. července svrhla prezidenta Muhammada Mursího, tedy kandidáta bratrstva v loňských prezidentských volbách. Jeho stoupenci po šest týdnů pořádali v Káhiře pravidelné protesty. Ve středu je policie rozehnala, avšak za cenu životů stovek lidí. Nepokoje v Egyptě se nevyhnuly ani turistickému letovisku Hurgada, byl tam při nich zabit jeden člen islamistického Muslimského bratrstva. Destinace je známá českým turistům.

(Zdroj: Pegas Nonwovens, čtk)


Čtěte více:

Řezáč (Pegas): Výrobu v Egyptě spustíme v srpnu, odbyt je nasmlouvaný na tři roky
20.05.2013 10:13
Znojemský výrobce netkaných textilií se už svým obratem blíží hranici ...
Pegas - EBITDA nad odhady, cíle potvrzeny (komentář k výsledkům za 1Q13)
23.05.2013 10:22
Společnost Pegas oznámila své výsledky za 1Q13 dnes před otevřením trh...
Pegas vyplatí dividendu 1,05 eura na akcii, schválili akcionáři
17.06.2013 12:03
Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens vyplatí na dividendě z výsl...
Pegas, egyptská linka a konec vlády Mursího (komentář)
04.07.2013 9:11
Egyptská armáda ukončila vládu prezidenta Mohammada Mursího, který byl...
Pegas: Náš egyptský závod není napětím v zemi ohrožen, plně se věnujeme spuštění linky
04.07.2013 15:44
Nový výrobní závod Pegas Nonwovens v Egyptě, jehož výstavba je nyní ve...
Egypt vyhlásil výjimečný stav a mobilizuje armádu
14.08.2013 16:55
V Egyptě byl vyhlášen prozatím s platností na měsíc výjimečný stav. Za...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.06.2026
9:40Víkendář: Možná se vám bude líbit červené auto víc než modré, ale pokud na auto nemáte, je barva jen hypotetické téma
27.06.2026
10:06Víkendář: Plán na zlepšení světa, nebo cvičení v environmentální diktatuře?
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data